Tytuł: Star Wars Komiks 4/2017: Koniec gry
Autor: Kieron Gillen
Rysunki: Salvador Larroca
Historie: Darth Vader: Koniec gry oraz Koda
Tłumaczenie: Maciek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont Polska
Liczba stron: 132
Oprawa: miękka
Cena: 19,99 PLN

RECENZJA KOMIKSU - STAR WARS KOMIKS 4/2017

Okładka Star Wars Komiks 4/2017.

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nie inaczej jest z serią Darth Vader. Jednak jak epickie jest jej zakończenie!

Mroczny Lord Sithów

Darth Vader w swojej serii pokazał się czytelnikom z wielu stron. W ostatnim numerze ujawnia się jako potężny Sith, którego ostatnio widzieliśmy w Vader Down. Według mnie jest to najbardziej interesująca część Vadera.

Tym razem Mroczny Lord ma naprawdę wiele spraw na głowie. Uciekający zdrajca Imperium Cylo nie podda się bez walki, a Doktor Aphra jest na wolności. Dodatkowo Vader musi ostatecznie pokazać swojemu mistrzowi, że jest lepszy od wytworów Cylo.

Vader podczas swojej misji jest wyjątkowo bezwzględny i niepohamowany. Mknie do celu po trupach. Akcja komiksu jest dynamiczna i nie stoi w miejscu. Mamy zaledwie kilka momentów na złapanie oddechu. Dodatkowo rozrywkę urozmaicają Cylo oraz Aphra, którzy potrafią zaskoczyć Lorda Sithów i go przechytrzyć, oczywiście do czasu.

Na szczęście na kartach komiksu nie widzimy jedynie brutalnego Vadera. Napięcie rozluźnia jak zawsze para droidów Triple-Zero oraz BT-1, którzy są mistrzami czarnego humoru. A w połączeniu z Aphrą, która jest bardzo bystrą postacią, niektóre sytuacje wypadają przezabawnie.

RECENZJA KOMIKSU - STAR WARS KOMIKS 4/2017

Okładka zeszytu Darth Vader 21: Koniec gry, część 2

Cylo kontra Vader

Jednak pamiętajmy, że to Cylo jest głównym celem Vadera. Uważa on, że Vader oraz Imperium nie stanowią dla niego zagrożenia. Jego plan obrony oraz ucieczki jest dopracowany do perfekcji i przebiega gładko… dopóki do akcji nie wchodzi Lord Sithów. Vader działa instynktownie i dzięki temu jest nieprzewidywalny.

Cylo jest na tyle pewny siebie, że kradnie Executora i to z Imperatorem na pokładzie. Vader oczywiście podąża jego śladem, jednak zdrajca ma ostatniego asa w rękawie.

UWAGA SPOILER Cylo okazuje się twórcą zbroi oraz systemu podtrzymywania życia Mrocznego Lorda Sithów. Posiada on specjalne urządzenie dzięki, któremu może kontrolować Dartha Vadera! KONIEC SPOILERA

Dzięki temu zwrotowi akcji przenosimy się do wnętrza głowy Anakina Skywalkera. Niesamowite wyobrażenia oraz rozmyślenia co by było, gdyby robią niesamowite wrażenie. Obi-Wan wrzucający Anakina do lawy. Walka młodego Anakina z Vaderem. Vader wychodzący z rzeki lawy. Wszystkie te obrazy idealnie oddają psychikę Dartha Vadera. Jego złość, gniew, nienawiść, a przede wszystkim Moc powodują, że potrafi robić niemożliwe rzeczy.

Zakończenie

Niestety zakończenie całej serii pozostawia wiele do życzenia. Wątki zakończone są zbyt szybko i gwałtownie. Vader zaprowadza porządek w Imperium, który znamy z Imperium Kontratakuje. Wszystkie te zabiegi powodują, że cała seria wydaje się być mało znacząca. Vader udowadnia jedynie swoją wartość Imperatorowi, a i to w sumie nie bez pomocy Doktor Aphry.

Doktor Aphra jest chyba najlepszą postacią z tego numeru. Zakończenie jej wątku jest otwarte i wprowadza nas niejako do jej solowej serii zatytułowanej po prostu Doctor Aphra. Seria ta prawdopodobnie ukaże się w Polsce. Jak pisze Jacek Drewnowski w Star Wars Komiks 4/2017:

Na nasze łamy powinny jeszcze powrócić także postacie wykreowane w komiksach Darth Vader: Doktor Aphra oraz dwa droidy, stanowiące w pewnym sensie mroczny odpowiednik pary C-3PO i R2D2, czyli 0-0-0 (Triple Zero) i BT-1 (Beetee).

RECENZJA KOMIKSU - STAR WARS KOMIKS 4/2017

Okładka zeszytu Darth Vader 23: Koniec gry, część 4

Koda

Jest to krótki komiks, w którym fabuła opowiedziana jest za pomocą jedynie obrazów. Nawiązuje on do rzezi Ludzi Pustyni, ukazanej w pierwszym komiksie z tego cyklu (Star Wars Komiks 2/2017). Jest to miła odskocznia od klasycznych komiksów Star Wars i wprowadza ciekawy wątek, który można wykorzystać w przyszłości. Liczę na to, że więcej takich pomysłów zobaczymy na kartach przyszłych komiksów.

Rysunki

Salvador Larroca to artysta, który często jest krytykowany. Zwłaszcza za brak teł oraz uproszczanie lub pomijanie detali w swoich dziełach. Jednak rekompensuje on te błędy, pięknymi rysunkami podczas wizji Vadera. Postacie z filmów wyglądają bardzo realistycznie, a sceneria jest bardzo mroczna. Jest to jeden z lepiej narysowanych numerów Vadera.

Podsumowując

Star Wars Komiks 4/2017 prezentuje nam ostatni numer serii Darth Vader. Tym samym w polskiej wersji dostępna jest cała historia Vadera. Oto lista numerów Star Wars Komiks, w których znajduje się historia z serii Darth Vader:

  • Star Wars Komiks 2/2015 (Darth Vader i jego wojna z Rebelią) – Początek historii
  • Star Wars Komiks 4/2016 (Cienie i tajemnice)
  • Star Wars Komiks 5/2016 (Osaczony Vader) – Crossover z serią Star Wars
  • Star Wars Komiks 2/2017 (Wojna o Shu-Torun) 
  • Star Wars Komiks 4/2017 (Koniec gry) – Koniec historii

Dodatkowo polecam czytać równolegle Star Wars, ponieważ kilka wątków z tej serii przeplata się z historią Vadera.

Inne RECENZJE

Na naszej stronie znajdziecie opinie o wszystkich numerach, które składają się na Star Wars Komiks 4/2017:

Darth Vader 20: End of Games, Part I
Darth Vader 21: End of Games, Part II
Darth Vader 22: End of Games, Part III
Darth Vader 23: End of Games, Part IV
Darth Vader 24: End of Games, Part V
Darth Vader 25: End of Games, Part VI

Oraz wszystkich poprzednich numerów Star Wars Komiks:

RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 2/2015
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 1/2016
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 2/2016
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 3/2016
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 4/2016
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 5/2016
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 6/2016
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 1/2017 

RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 2/2017
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 3/2017