Tytuł: Star Wars Komiks 2/2017 : Darth Vader: Wojna o Shu-Torun + C-3PO
Scenariusz: Kieron Gillen, James Robinson
Rysunki: Leinil Francis Yu, Salvador Larocca, Tony Harris
Historie: Darth Vader Annual 1 Zmiana władzy, Darth Vader: Wojna o Shu-Torun i C-3PO
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 148
Cena: 19, 99 PLN

RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 2/2017

Okładka Star Wars Komiks 2/2017.

Każdy nowy komiks o Vaderze, to dobry komiks. Star Wars Komiks 2/2017 serwuje nam ciekawą historię Wojny o Shu-Torun oraz dramatyczną przygodę C-3PO. Pierwsza historia to kontynuacja przygód Vadera, natomiast druga historia to opowieść o przeżyciach grupy droidów na czele, których stoi najsłynniejszy droid protokolarny w galaktyce.

PIERWSZA HISTORIA

Zmiana władzy to wstęp do Wojny o Shu-Torun. Tytuł mówi sam za siebie. Widzimy dosłownie jak Vader krok po kroku zmienia władzę na Shu-Torun. Sympatyzujący z Rebelią król Shu-Torun zagraża interesom Imperium, gdyż planeta jest bogata w ważne surowce. Lord Sithów jest tutaj niejako przedłużeniem siły i nieustępliwości Imperatora. Komiks czyta się bardzo szybko i przyjemnie. To jak Vader zawsze jest pięć kroków przed wrogiem jest przerażające i ekscytujące. Również pokazanie arogancji tego Sitha wyszło świetnie.

Imperium jest zarówno potężnym przyjacielem, jak i groźnym wrogiem.

Rysunki w Annual’u widocznie różnią się od tych z głównej serii. Jednak i Leinil Francis Yu, i Salvador Larocca nie lubią rysować ładnych teł i detali. Mimo tych minusów rysunki dobrze oddają dynamikę walk, a dobór kolorów w zależności od sytuacji jest świetny. Im bliżej końca starego króla tym jego otoczenie staje się ciemniejsze. Bardzo ciekawy zabieg.

RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 2/2017

Okładka komiksu Darth Vader Annual 1, Zmiana władzy.

DRUGA HISTORIA

Wojna o Shu-Torun to kontynuacja Zmiany władzy, jak i całej serii Darth Vader. Lord Vader udowodnił swoją wartość pokonując Komandora Karbina, jednak Imperator wciąż się nim bawi. Wysyła go razem z Cylo i jego świtą na Shu-Torun w celu poprawienia wydajności kopalń oraz uciszenia zbuntowanych baronów. Vader podczas tej misji jest w swoim żywiole. Jest bezczelny podczas walki, jak i podczas rozmowy z królową. Jego przekomarzanie się z władczynią Shu-Torun czyta się świetnie.

Jednak wojna oraz niska wydajność kopalń nie są jedynymi problemami Vadera. Mroczny Lord szuka zaginionej/uprowadzonej współpracownicy – Doktor Aphry. Na poszukiwania wysyła dosyć sporą grupę łowców nagród. Ciekawy wątek i często zabawny.

Jednak Imperium nie jest takim monolitem, jak mogłoby się wydawać. Nawet grupa lojalistów wokół królowej jest skłócona. Z tego wszystkiego wychodzi na to, że w szeregach Imperium jest zdrajca. Oczywiście wam nie powiem kto nim jest.

W historii błyszczy Vader. Pokazuje się go jako genialnego stratega, wojownika i polityka. Nie ma dla niego sytuacji bez wyjścia. Zdecydowanie gorzej wypadają przy nim zabawki Cylo. Bliźnięta i Voidgazer zdecydowanie muszą gonić swojego przeciwnika. Niestety pojedynek bliźniąt z Vaderem jest mało efektowny. Jednak wątek Aiolin, bliźniaczki, która chce zostać uczennicą Vadera jest bardzo ciekawy.

Historia jest dobrym political fiction z dużą dawką akcji w świecie Star Wars. Vader przypomina w nim trochę dyktatorów zamierzchłych czasów, wyznających zasadę, że jeśli nie mogą czegoś podporządkować, to to niszczą. Dzięki temu Star Wars Komiks 2/2017 jest zdecydowanie mocniejszy, ze względu na poruszaną tematykę, niż poprzednie numery.

Jeśli chodzi o rysunki to Salvador Larocca stoi na tym samym poziomie co zawsze. Jednak wypada go pochwalić za świetne sceny batalistyczne i walki wręcz. To zdecydowanie jego konik i niech tylko więcej rysuje takich sytuacji.

RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 2/2017

Okładka komiksu Darth Vader #18: Wojna o Shu-Torun III.

TRZECIA HISTORIA

Pomysł na historię o czerwonej ręce C-3PO wydawał mi się śmieszny. Kto by chciał czytać komiks o ręce. Jednak wyszło z tego coś bardzo dobrego. Komiks opowiada o grupie droidów, które przeżyły katastrofę statku. W ich grupie znajduje się droid, który jest ich więźniem, gdyż należy on do Najwyższego Porządku. Droidy zmuszone są do przeprawy przez niebezpieczną, dziką planetę, często płacąc za to najwyższą cenę.

Historia oprócz pokazania nam efektownych walk, jest możliwością do zajrzenia głębiej w obwody tych maszyn. Droidy rozmyślają nad tym kim były, kim są i kim się staną. Bardzo interesujące jest to w jaki sposób C-3PO pamięta wydarzenia z przeszłości.

Komiks wbrew pozorom jest bardzo wzruszający. Poświęcenie tych najmniejszych, często jest największe.

Jednak wątek czerwonej ręki można pokazać bardzo interesująco.

Rysunki w tym komiksie są zupełnie inne, niż w poprzednich numerach. Dominują tutaj ciemne kolory z kolorami jaskrawymi. Potęguje to wrażenie egzotyczności tego mrocznego świata. Wygląd droidów został nieco zniekształcony, przez co czujemy się jeszcze bardziej nieswojo. Wszystkie te czynniki bardzo wpływają na odbiór komiksu.

STAR WARS KOMIKS 2/2017

Okładka komiksu Star Wars Special: C-3PO 1.

OGÓLNE WYDANIE

Jeśli chodzi o wydanie to uważam, że Star Wars Komiks 2/2017 przebił ostatni numer. W całym komiksie są tylko cztery reklamy. Wszystkie są związane z Gwiezdnym Wojnami. Tylna okładka przedstawia nam infografikę z każdym komiksem z nowego kanonu od Egmont. Dzięki temu łatwiej odnaleźć się w tym wszystkim mniej zorientowanemu czytelnikowi.

Galeria okładek co prawda jest nieduża, jednak ani trochę nie przeszkadza to w ich odbiorze.

Inne RECENZJE

Na naszej stronie znajdziecie inne opinie o wszystkich numerach, które składają się na Star Wars Komiks 2/2017:

Darth Vader Annual 1
Darth Vader 16: The Shu-Torun War, Part I
Darth Vader 17: The Shu-Torun War, Part II
Darth Vader 18: The Shu-Torun War, Part III
Darth Vader 19: The Shu-Torun War, Part IV
C-3PO: The Phantom Limb

Oraz wszystkich poprzednich numerów Star Wars Komiks:

RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 2/2015
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 1/2016
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 2/2016
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 3/2016
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 4/2016 
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 5/2016
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 6/2016 
RECENZJA KOMIKSU – STAR WARS KOMIKS 1/2017