Szampańskie bąbelki zapewne już z większości głów uleciały, a pofajerwerkowe śmieci zaczęły na szczęście znikać z naszych miast i miasteczek, czas to więc najwyższy, by podsumować miniony właśnie rok w odległej galaktyce. Na pewno działo się sporo, choć nie zawsze dobrze…

Styczeń 2018

Fandom w rozsypce

Od premiery Ostatniego Jedi minęło zaledwie kilkanaście dni, ale film już zdążył stać się źródłem największej schizmy wśród fanów Gwiezdnych Wojen. Znaczna część krytyków i mnóstwo fanów doceniało powiew świeżości i nieprzewidywalną fabułę, jakie zaserwował nam Rian Johnson. Ale przeciwników Ostatniego Jedi (na czele z ideologicznie antydisney’owskimi „prawdziwymi fanami”) było co najmniej równie wielu.

Atmosfera wokół fandomu oraz filmu robiła się coraz gorsza, a kulminacja tego stanu rzeczy nastąpiła chyba w momencie, gdy zaszczuta internetowym hejtem Kelly Marie Tran postanowiła zniknąć z social mediów.

Niestety sytuacja wciąż nie jest dobra, a poszczególne grupy fanów nie są się w stanie zgodzić w praktycznie żadnej kwestii. Czy można mieć nadzieję, że nadchodzący Epizod IX lub któryś z seriali na powrót zjednoczy fanów? Wątpliwe, ale mimo wszystko trudno wyobrazić sobie lepsze noworoczne życzenie.

Oficjalny opis Hana Solo

Wobec powyższego, ogłoszenie oficjalnego opisu Hana Solo, zamiast załagodzić wszelkie animozje, dolało tylko oliwy do ognia. Narzekacze jak zwykle narzekali, w skrajnych przypadkach wzywając nawet do bojkotu filmu. Na szczęście rozsądniejsza i mniej skłonna do uprzedzeń część fanów na obraz Rona Howarda czekała z rosnącą niecierpliwością.

Luty 2018

Benioff i Weiss ruszają na podbój odległej galaktyki

Jeśli jesteście fanami Gry o tron (a kto nie jest?) z pewnością nie możecie się już doczekać wizji Gwiezdnych Wojenw wydaniu Davida Benioffa i D.B. Weissa. Przyjdzie nam na niąjeszcze sporo poczekać, aczkolwiek nie sposób nie zastanowić się, jak wielką wolność artystyczną dostaną obaj panowie. Ich sztandarowe dzieło nie stroni wszak od przemocy i nagości, a to nie są rzeczy, na które Disney daje z reguły zielone światło.

Trylogia Thrawna od Uroborosa 

W lutym bardzo ciekawe wieści nadeszły też z frontu wydawniczego. Uroboros, który do tej pory wydawał tylko pozycje wchodzące w skald nowego kanonu, zdecydował się wydać kultową i od pewnego czasu już „tylko” legendarną Trylogię Thrawna autorstwa Timothy’ego Zahna. Wieść ta została przez fanów przyjęta z wielkim entuzjazmem, a jedyną łyżką dziegciu w tej beczce miodu pozostawał fakt, że wciąż nie pojawiały się żadne wieści o nowym Thrawnie.

Rewelacyjni Rebelianci

Luty był także miesiącem niezwykle ważnym dla załogi Ducha, Rebelianci zbliżali się bowiem do nieuchronnego końca. Zanim on jednak nadszedł, dostaliśmy parę naprawdę wybitnych odcinków. Najpierw był to chyba najbardziej wzruszający i łapiący za serce epizod pt. Jedi Night, w którym pożegnać musieliśmy postać Kanana. A potem być możne najważniejszy odcinek w historii seriali – World Between Worlds – w którym nie tylko poznaliśmy dokładnie Świat między światami, ale także byliśmy świadkami „zmartwychwstania” Ahsoki.

Marzec 2018

Koniec Rebeliantów

Niestety na początku marca ostatecznie i nieodwołalnie musieliśmy pożegnać się z bohaterami Rebeliantów, którzy przez trzy sezony (pierwszy pomijam) zasłużyli na miano absolutnie najlepszej animacji spod znaku Star Wars. Kto by pomyślał, że po słabym początku, serial aż tak się rozwinie, a ja będę tęsknił za praktycznie każdym z jego bohaterów. I o ile części z nich nie spodziewam się już zobaczyć (Zeb, Kallus), o tyle inni nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Tym bardziej, że Ezra z Thrwnem nie odnajdą się sami.

Witamy Jona Favreau

W marcu wciąż niewiele było wiadomo o pierwszym serialu aktorskim w uniwersum Gwiezdnych Wojen, a pierwsza konkretniejsza informacja dotyczyła Jona Favreau. Znany, lubiany i ceniony aktor, scenarzysta, reżyser i producent (a prywatnie wielki fan Star Wars) nie tylko napisze scenariusz, ale również będzie producentem nadchodzącej serii. Patrząc na dokonania Jona, wybór wydawał się bardzo trafny.

Kwiecień 2018

Do startu, gotowi…

O tym, że po zakończeniu Rebeliantów, czekać nas będzie nowy serial animowany wiedzieliśmy już od pewnego czasu, jednak pierwsza informacja na jego temat pojawiła się dopiero w kwietniu. I tak oto rozpoczęło się oczekiwanie na kolorowy i pełen podniebnych akcji (przynajmniej tak można było wnosić z wczesnych zapowiedzi) Star Wars: Resistance.

Maj 2018

Na krańcach galaktyki

Informacje o powstających parkach rozrywki Galaxy’s Edge pojawiały się właściwie przez cały rok, ale to właśnie w maju dowiedzieliśmy się, kiedy planowane jest ich otwarcie. Czy będzie to wydarzenie elektryzujące fanów na równi z nowymi filmami? Zobaczymy.

My name’s Solo, Han Solo

Maj upłynął jednak przede wszystkim pod znakiem Hana Solo. Film okazał się zaskakująco solidną rozrywką. Alden Ehrenreich podołał misji na pozór niemożliwej i dla wielu fanów stał się twarzą młodego Hana. Nie wspominając o Donaldzie Gloverze, który podbił serca widzów, jako młody Lando. Na ich tle bardzo blado wypadła Emilia Clarke. Tym niemniej, jak na film, który borykał się z tyloma problemami, końcowy efekt i tak wypadł bardzo dobrze. Niestety nie na wszystkich płaszczyznach…

Czerwiec 2018

Cała stop!

Niestety rozczarowujący wynik w box office Hana Solo i pierwsza w odległej galaktyce finansowa klapa odbiły się całemu uniwersum poważną czkawką. Co prawda w tamtym momencie nie zostało to oficjalnie potwierdzone, ale doniesienia okazały się prawdziwe – Disney wstrzymał produkcję kolejnych spin-offów, w tym tak oczekiwanych (i niemal „pewnych) projektów, jak filmy Obi-Wana, czy Boby Fetta. Z perspektywy czasu widzimy, że zmiana polityki przełożyła się na większy nacisk, który położono na seriale.

Jedi: Fallen Order

Przez długie miesiące, czy wręcz nawet lata można było mieć wrażenie, że gry spod znaku Star Wars traktowane są po macoszemu. Pojawiły się niby dwa Battlefronty, ale raczej nie można powiedzieć, by podbiły one serca fanów. Dlatego też gracze jak na zbawienie czekali na jakiekolwiek wieści z tego frontu. No i w czerwcu w końcu się doczekali. Na końcówkę roku 2019 zapowiedziana została bowiem gra Jedi: Fallen Order, której akcja rozgrywać ma się pomiędzy Zemst Sithów a Nową Nadzieją.

Lipiec 2019

Hello, what have we here?

W lipcu pojawiła się wiadomość, na którą bardzo wielu czekało. Po tym jak zabrakło go w Epizodzie VII oraz VIII, ogłoszono, że Lando Calrissian pojawi się w IX odsłonie sagi. Oczywiście w rolę tę ponownie wcieli się Billy Dee Williams stając się tym samym ostatnim z pierwszoplanowych weteranów sagi, którzy powrócą w nowej trylogii.

#CloneWarsSaved

Ale Billy Dee Williams jako Lando nie był jedynym powrotem, który zapowiedziany został w lipcu. Fanów zelektryzowała wiadomość, którą ogłosił Dave Filoni podczas San Diego Comic Con, czyli powrót serialu Wojny Klonów! Zapowiedziano 12 odcinków, które mają domykać wszystkie najważniejsze wątki, przede wszystkim te związane z oblężeniem Mandalory.

Sierpień 2018

Startujemy!

Początek sierpnia upłynął nam pod znakiem Epizodu IX, reżyser J.J. Abrams ogłosił bowiem oficjalnie start zdjęć, a niedługo później zaczęły pojawiać się kolejne fotki z planów.

Rogue Squadron powraca!

1 sierpnia 2018 pojawił się także komiks Star Wars #52. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, w końcu komiksy głównej serii pojawiają się każdego miesiąca, gdyby nie fakt, że na jego kartach uformował się słynny Rogue Squadron. Ta świetnie znana eskadra do tej pory należała tylko z Legend, ale dzięki wspomnianemu komiksowi zawitała także do nowego kanonu. I to w bardzo dobrym stylu.

Wrzesień 2018

Vader Nieśmiertelny

Oto jedno z być może bardziej niepozornych wydarzeń 2018 roku, ale mam przeczucie, że Vader Immortal może okazać się zwiastunem prawdziwej rewolucji. Ten frapujący projekt to połączenie serialu w rzeczywistości wirtualnej, z grą. Ma ona być bardzo immersyjna, gdyż to właśnie postać gracza ma być w centrum wydarzeń. Najbardziej fascynujący jest jednak fakt, że wszystko to ma być kanoniczne!

Prezydent Kennedy

We wrześniu ogłoszono też, że Kathleen Kennedy pozostanie na czele Lucasfilm co najmniej przez kolejne trzy lata. Informacja była to o tyle ważne, że wcześniej krążyły plotki o tym, że słynna producentka może ustąpić ze stanowiska. Miał to być kolejny efekt słabych wyników finansowych Hana Solo. Ale jak widać w plotkach tych niewiele było prawdy.

Październik 2018

The Mandalorian

Ostatni kwartał roku 2018 zdecydowanie należał do Mandalorianina! Najpierw poznaliśmy tytuł serialu Jona Favreau, dzień później zobaczyliśmy pierwsze oficjalne zdjęcie, a potem worek z newsami rozwiązał się na dobre.

Start Star Wars: Resistance

Podczas gdy cała uwaga skupiona była na serialu aktorskim, po cichutku  i bez wielkiej pompy wystartowała nowa animacja opowiadająca o przygodach Kazudy Xiono i jego przyjaciół. Nie mogło się oczywiście obyć bez porównań z Rebeliantami. I o ile Ruch oporu nie miał szans równać się z poprzednim serialem w jego późniejszych sezonach, to na tle pierwszego sezonu Rebeliantów Kaz i spółka wypadli zaskakująco solidnie. Przynajmniej na początku…

Eskadra starwars.pl

Eskadra Star Wars

Z dużo większą pompą (choć nie bez drobnych problemów) wystartowała natomiast Eskadra starwars.pl! Jest to rzecz, której żaden inny portal nie ma, a mianowicie tzn. loot box (paczka z unikatowymi, niekiedy losowymi gadżetami) przeznaczony dla fanów Gwiezdnych Wojen. Nowa Eskadra pojawia się co miesiąc, a na co macie szansę w jej aktualne edycji zawsze możecie sprawdzić tutaj >>

Listopad 2018

Cassian Andor w odcinkach

Wcześniej pisaliśmy o zwrocie Disney’a w stronę seriali, a w listopadzie dostaliśmy kolejny dowód na potwierdzenie tej tezy. Ogłoszono bowiem, że Diego Luna powróci do odległej galaktyki, a Cassian Andor dostanie własny serial.

I właśnie to była, w mojej opinii, jedna z najlepszych wiadomości ubiegłego roku, bowiem jeden z głównych bohaterów Łotra 1 jak mało kto zasłużył swoje kolejne 5 minut. Mam też nadzieję, że twórcy odważą się pokazać nieco bardziej bezwzględną i „brudną” stronę Rebelii, która objawiła się na moment w pierwszym ze spin-offów. No i liczę na to, że powróci też K-2SO, w końcu kapitan powiedział, że musi.

Galaxy of Adventures

Z końcem listopada zadebiutowała też nowa, animowana seria, której mini odcinki zainaugurowały nowy, skierowany do najmłodszych kanał na YouTubie. Galaxy of Adventures zaskoczyła świetną i bardzo dynamiczną animacją, która zdecydowanie wyróżnia ją n tle innych propozycji spod znaku Star Wars. Fabularnie były to „przedruki” doskonale nam znanych z filmów wydarzeń, tym niemniej całość mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła.

Grudzień 2018

Thrawn: Treason

Niewiele było do tej pory o książkach, a kiedy już się coś pojawia, znów dotyczy wielkiego admirała Thrawna. Tym razem jednak mowa tutaj o zapowiedzi kolejnej, kanonicznej powieści autorstwa Timothy’ego Zahna. Akcja książki Thrawn: Treason rozgrywać się ma przed wydarzeniami znanymi z finałowych odcinków Rebeliantów, więc raczej nie ma co liczyć, że poznamy dalszy los Chissa. Tym niemniej tematyka powieści zapowiada się bardzo ciekawie.

Obsada The Mandalorian

obsada the mandalorian

Wcześniej pojawiało się w tym temacie sporo plotek (z czego większość okazała się prawdziwa), ale dopiero w grudniu oficjalnie ogłoszono obsadę pierwszego serialu aktorskiego. I trzeba przyznać, że prezentuje się ona naprawdę znakomicie! Dlatego też z tym większą niecierpliwością czekamy na debiut platformy Disney+ oraz samego Mandalorianina.

„Ojciec” Vadera i wiele więcej

Pomimo tego, że uważam Hana Solo za bardzo solidny film, przeczytałem w minionym roku kilka niezłych książek i zachwycałem się końcówką Rebeliantów, to jeśli miałbym wskazać, co zrobiło na mnie w 2018 roku największe wrażenie, to rzutem na taśmę wygrywa tutaj komiksowa seria Darth Vader i jej ostatni numer, który ukazał się w grudniu. Cała seria jest rewelacyjna, ale to, co Charles Soule zrobił w ostatnim numerze zafundowało mi potężny opad szczeny.

Wspomniane ujawnienie, kto jest „ojcem” Vadera („potwierdzone” zresztą przez Pabla Hidalgo) jest tutaj tylko wisienką na torcie, ale nie zdradzę nic więcej, bo uważam, że komiks ten powinien przeczytać i zachwycić się absolutnie każdy fan!

 

A jak wy oceniacie zakończony niedawno rok 2018 i które wydarzenia były dla was najważniejsze?