Komiks: Doctor Ahpra 024
Scenariusz: Si Spurrier
Rysunki: Kev Walker
Historia: The Catastrophe Con, part V

Seria Darth Vader serwowała nam znakomitą i niezwykle obrazową wycieczkę w głąb psychiki swego tytułowego bohatera. W przypadku Doctor Aphry, nie na to kładziony jest główny nacisk, a mimo to, co i rusz dowiadujemy się nowych rzeczy na temat psychiki naszej ulubionej pani archeolog.

Ahpra, oh Aphra

Trzeba przyznać, że Chelli Aphra przeszła daleką drogę od czasu, kiedy ją poznaliśmy. Bardzo podoba mi się też prowadzenie tej postaci. O ile Kieron Gillen lepiej spisywał się w aspektach raczej humorystycznych, czy wręcz absurdalnych, tak Si Spurrier pozwala nam lepiej poznać osobowość Aphry i w pełni doświadczyć tragizmu tej postaci.

Jego zasługi są tym większe, że osiągnął to bez wyraźnej zmiany klimatu całej serii. Jest to też czynione bardzo subtelnie. Czasami wystarcza jedna, rzucona mimo chodem uwaga (połączona z wymowną kompozycją poszczególnych paneli), byśmy ujrzeli Aphrę w zupełnie nowym świetle.

„Look, it doesn’t surprise me you’re an avaricious worm, Aphra, that’s already a matter of record. What surprises me is how little you value your own life.” – Magna Tolvan

Dzięki temu zawsze z niecierpliwością czekam na kolejny numer, by zobaczyć dalszą ewolucję jednej z najciekawszych postaci „ery Disney’a”.

The end is near?

O ile oczywiście Chelli Aphra ma jakąkolwiek przyszłość, bowiem wszystkie jej grzechy zdają się wracać, by ją prześladować. Ciekawe, że za każdym razem przybierają one formę jakiegoś psychopaty. I o ile z mocno zaburzonym, samozwańczym stróżem prawa, czy parą wyjątkowo krwiożerczych droidów nasza tytułowa bohaterka pewnie byłaby sobie w stanie poradzić, o tyle mroczna postać dzierżąca krwistoczerwony miecz świetlny, raczej wielkich nadziei na ujście z życiem nie pozostawia.

„Listen, Sir–A galaxy like this? Knowing things– having gifts– it just means you’ve got to pick a side. The light or the dark. And–honestly? I was never a great fit with either. The only way I figure this doesn’t end with me tortured to death and you killed as collateral is if my head has no value.” – Chelli Aphra

Aphra ma jednak plan. A jaką rolę odegra w nim zamrożony „doktor Evazan” oraz więzienny Bor? Przekonamy się kolejnym numerze, którego nie mogę się już doczekać.

POPRZEDNIE NUMERY I WARIANTY OKŁADKI

A oto recenzje poprzedniego numeru obecnej historii oraz całej poprzedniej:

Oraz wariant okładki komiksu Doctor Aphra 024: