Po latach przygotowań… nie nie, to lekka przesada. Dawno, dawno temu… aż tak dawno to jednak nie było. Zresztą zamiast zastanawiać się, jak zacząć, przejdziemy po prostu do rzeczy! Dziś pojawiła się na naszej stronie nowość…

Chronologia nowego kanonu

Nie jest to może pierwsze takie zestawianie w polskim internecie, ale dołożyliśmy wszelkich starań, by było ono najbardziej przejrzyste i funkcjonalne, o wartości merytorycznej nie wspominając. Po prostu najlepsze.

Czy nam się udało? To ocenić musicie sami.

Na chwilę obecną w chronologii znajdują się tylko pozycje wydane w Polsce, ale z czasem będą dodawane też wszystkie tytuły zagraniczne.  Rok 0 stanowi inwazja na Naboo, która wewnątrz uniwersum jest początkiem wszystkich najważniejszych wydarzeń. Dla ułatwienia w nawiasach umieściliśmy bardzo dobrze znane fanom datowanie według bitwy o Yavin. Klikając na interesujące nas pozycje rozwiniecie podstawowe informacje o nich, takie jak oryginalne tytuły, autorzy i daty premier, a także linki do recenzji, jeśli takowe znajdują się u nas w portalu.

Spodziewajcie się także stale rozwijanych nowych funkcjonalności naszej chronologii. Już niebawem wprowadzona zostania opcja filtrowania oraz przeskakiwania do interesujących nas lat.

Czym jest nowy kanon?

Jeśli jesteście nowymi fanami lub do tej pory nie mieliście okazji w pełni zagłębić się w historię odległej galaktyki, możecie zadawać sobie pytanie, czym właściwie jest nowy kanon. Oto odpowiedź:

Kanon – znany też jako kanon wydawniczy, bądź nowy kanon, jest zbiorem wszelkich faktów dotyczących uniwersum Gwiezdnych Wojen oficjalnie zatwierdzonych przez Lucasfilm Ltd. W skład tego zbioru wlicza się Sagę, serial Wojny klonów oraz większość publikacji i mediów wydanych po kwietniu 2014 roku. Wcześniejsze źródła, sięgające listopada 1976 roku, znane niegdyś jako Expanded Universe, które w sporej części stanowiły tzw. stary kanon zostały przemianowane na Legendy i za wyjątkiem serii The Old Republic przestały być rozwijane.

Na koniec raz jeszcze zachęcamy was do naszej chronologii, a także do komentowania, co jeszcze powinniśmy do niej dodać lub co zmienić.