W piątek wieczorem, pod koniec panelu na Star Wars Celebration dotyczącego Epizodu IX, został pokazany zwiastun zwieńczenia Trylogii Sequeli. Teraz ja ze wsparciem redakcyjnych kolegów i nieodłącznego kubka z K-2SO zanalizuję dla was przedstawiony materiał.

Ale ostrzegamy…

Finalne starcie Rey

Zwiastun zaczyna się od krótkiej sceny z Rey, na jakiejś pustynnej planecie. Nie jest to Jakku ponieważ są tutaj góry, Jedha został doszczętnie zniszczona, może zatem Tatooine. W tle słyszymy słowa Luke’a, który najpierw mówi: „Przekazaliśmy wszystko co wiemy”. Liczba mnoga wskazuje, że nie jest sam, bardzo prawdopodobne, że jest w towarzystwie innych duchów, które będą szkolić młodą protagonistkę.

Miecz Luke’a

W tle w dalszym ciągu słyszymy narrację bohatera oryginalnej trylogii. Kontynuuje mówiąc „Tysiące pokoleń Jedi żyją teraz w tobie… ale to jest twoja walka”. Tutaj widzimy Rey. Jej strój jest podobny do poprzednich, ale nowszy i lepszej jakości, już nie wygląda jak zbieraczka złomu, a podróżniczka. Widzimy też odbudowany miecz Luke’a Skywalkera i jej pistolet. Spogląda ona na zbliżający się myśliwiec.

Przesłanie Luke’a

Zdanie: każde pokolenie ma swoją legendę ma bardzo wiele znaczeń. Po pierwsze oznacza, że Trylogia Sequeli ma swoich bohaterów, którzy są tutaj protagonistami, po drugie wysuwa to Rey jako „wybrankę” tego okresu, wskazują na to przede wszystkim słowa Luke’a. Trzeci aspekt, bezpośrednio połączony z dwoma pierwszymi, może wskazywać, że historia może się zatoczyć kołem.

Myśliwiec Kylo polujący na Rey

Finał sceny to myśliwiec, teraz już widzimy, że jest to myśliwiec Kylo, który leci prosto na Rey. W przebitce widzimy jak Jedi zapala swój miecz, a w drugiej trzymające ster zaciśnięte dłonie w rękawicach. Rękawice te są identyczne do tych, które nosi Kylo Ren. Nie musi jednak być to Kylo, a jeden z rycerzy Ren, których widzieliśmy na plakacie. Kolejnym zagadkowym elementem zdaje się być to, że myśliwiec nie strzelał do Rey. Niewykluczone, że młoda Jedi skoczy na myśliwiec i poleci wraz z nim.

Myśliwiec lecący do tajemniczego miasta

W kolejnym ujęciu widzimy myśliwiec, jest to najprawdopodobniej A-wing z plakatu. Jest to raczej mały statek, co można dostrzec, kiedy przelatuje obok nas. Zdaje się on kierować ku większemu miastu. Sama planeta jest górzysta i śnieżna. Niewykluczone, że jest to Vandor, jedna z planet, jaką widzieliśmy w Hanie Solo.

Kylo Ren i walka Najwyższego Porządku

W następnej scenie widzimy Adama Drivera, jako Kylo Rena, który wraz ze swoimi żołnierzami przedziera się przez jakąś lesistą planetę w czerwonym oświetleniu. Przewala on jednego z obrońców. Nie wykluczone jest, że to jeden z żołnierzy Ruchu Oporu. Sądzę jednak, że jest to jeden z  lokalnych kosmitów, których zdjęcia wyciekły, mowa o czarnoskórej istocie z płaszczoną na boki głową w kształt rombu. Możliwe, że jest to lokalna obrona nie powiązana z Ruchem Oporu Lei. Co ciekawsze, ofiara Kylo przypomina też… rycerza Ren. Czy możliwe, że obrócili się przeciwko swemu mistrzowi? Może na przykład mają nowego, potężniejszego pana?

Sam Kylo co ciekawe nie nosi hełmu, jego strój wydaje się być podobny do poprzednich, ale widać, że jest nowy. Zdaje się mieć pelerynowaty płaszcz i drugi, bardziej elastyczny, strój pod nim.

Hełm Kylo Rena

W kolejnej scenie widzimy jak jakaś postać naprawia hełm Kylo Rena, bardzo możliwe, że jest to jeden z rycerzy Ren lub jakiś ich pomocnik. Ciekawie wyglądają złączenia maski, które pewnie ściemnieją przy ochłodzeniu. Wysoce prawdopodobne jest to, że hełm jak i to jak Kylo się odbiera będzie kluczowe dla tego filmu.

Nowi i starzy bohaterowie

Na następnych krótkich ujęciach widzimy pozostałych bohaterów historii: Poe i Finna na pustynnej planecie. Najpewniej tej samej co Rey. Co ciekawe, Finn trzyma kij Rey. Bardzo możliwe, że obecnie jej szukają.

Widzimy również BB-8 i nowego droida zwanego D-O, który wedle plotek ma irytować robota Damerona. Znajdują się one w jakimś warsztacie, niewykluczone, że jest to Sokół Milenium.

Słynny statek widzimy chwilę później. Oprócz Chewiego znajdujemy tam też cudownie śmiejącego się Lando granego przez Billy’ego Dee Williamsa. Sokół wchodzi akurat w nadprzestrzeń.

Walka na pustynnej planecie

Kolejna przebitka to ucieczka małego śmigacza przed strzelającymi do niego skuterami. Ciekawi mnie wybuch. Raczej żaden z widocznych statków nie miałby takiej mocy. W grę wchodzą albo bomby, albo jakaś oddalona artyleria. Gonią się przez coś co wygląda jak farma wilgoci z Tatooine, które widzieliśmy choćby w Nowej Nadziei. Możliwe, że tajemnicza planeta to ojczyzna Skywalkerów… historia zatoczyłaby koło.

Dalej widzimy ujęcie uciekających, widać tutaj C-3PO, Finna i Poe. Sama konstrukcja zdaje się nie mieć zastosowania bitewnego. Prawdopodobnie ukradli ją na krótko przed pościgiem.

Kosmiczna bitwa i A-wing

Na dosłownie moment widzimy myśliwiec typu A-wing, nie wykluczone, że ten sam co wcześniej. Zdaje się być uszkodzony i że zaraz się rozbije. Leci on na tle rozświetlonego (być może wybuchem) nieba. Chwilę później widzimy też krążownik, który przywodzi na myśl republikańskiego Venatora z czasów Wojen Klonów. Na przejściu scen miga nam jeszcze zielony strzał z TIE Fightera do prawdopodobnie Y-winga.

Rola Leii

Następnie widzimy najpewniej Leię trzymającą jeden z medali, którym uhonorowała Luke’a i Hana w finałowej scenie Nowej Nadziei. Jest to zapewne jej ostatnia pamiątka po bracie i mężu.

Kolejna przebitka to Leia obejmująca Rey. Są na jakiejś lesistej planecie. Jest to jedna z najbardziej emocjonalnych scen z teasera. Tutaj też zaczyna się znowu narracja Luke’a, który mówi „Zawsze będziemy z Tobą…”

Krok przed finałem

Na przedostatnim ujęciu widzimy bohaterów, którzy wpatrują się w coś. Widzimy tu chyba wszystkich znaczących bohaterów widowiska: Rey, Finna, Poe, Chewbaccę, C-3PO, BB-8 i nowego droida (zastanawiać może brak Artoo). Chwilę później widzimy w co się wpatrują…

Bohaterowie wpatrują się w ruiny drugiej Gwiazdy Śmierci. Słyszymy też koniec monologu Luke’a „Nikt tak naprawdę nie umiera”. Ponownie mamy tu podwójne znaczenie. Z jednej strony Luke zdarza się pocieszać osobę do której mówi tym, że Ci którzy nie żyją tak naprawdę wciąż gdzieś tam są. Z drugiej zaś zapowiada inną osobę, która wciąż może w jakiś sposób nie umarła, ponieważ chwilę później słyszymy śmiech Imperatora, który zginął na pokładzie drugiej Gwiazdy Śmierci.

Podsumowanie

Na podstawie zwiastuna i poprzednich plotek mam już swoje przewidywania co do akcji filmu. Zaczynie się najpewniej od walki Najwyższego Porządku, gdzie Kylo czegoś szuka. W tym samym czasie Ruch Oporu ma naradę na której podejmują decyzje co do swoich dalszych kroków. Wylatują na pustynną planetę znaleźć informacje o lokalizacji głównego celu (tzn. McGuffin). Informacje tą będzie mieć dziwny obcy imieniem Klog, którego widzieliśmy na plakacie, a co sugerowały niedawne przecieki.

Na tej planecie najpewniej dojdzie do walki pomiędzy Rey i Kylo, niewykluczone, że będą walczyć o informacje. Rozpocznie się wyścig o dostanie się na Gwiazdę Śmierci, na której odbędzie się finałowe starcie, wątpię jednak by na tym etapie młody Ben Solo wciąż był przeciwnikiem Rey.

W międzyczasie dostaniemy „starcie” Bena Solo z Kylo Renem i finalne zadecydowanie o swoim losie, emocjonalny moment Lei i misję na którą leci Lando z Chewbaccą. Ta ostatnia scena dzieje się najpewniej w tym samym czasie co akcja na pustynnej planecie.

Co do droida, to wątpię że w C-3PO znajduje się świadomość naszego kochanego droida protokolarnego. Świadomość naszego „złotka” znajduje się w małym, nowym droidzie, kiedy ciałem C-3PO steruje ktoś inny, na przykład Pan Bones, o czym już wcześniej gdybaliśmy.

The Rise of Skywalker

Przypomnijmy, że Epizod IX w reżyserii J.J. Abramsa zadebiutuje w kinach 20 grudnia 2019 roku. Na ekranach ponownie zobaczymy Daisy Ridley (Rey), Adama Drivera (Kylo Ren), Johna Boyegę (Finn), Oscara Isaaca (Poe Dameron), Kelly Marie Tran (Rose Tico), Marka Hamilla (Luke Skywalker), Lupitę Nyong’o (Maz Kanata), Domhnalla Gleesona (generał Hux), Anthony’ego Danielsa (C-3PO), Joonasa Suotamo (Chewbacca), a także debiutujących w gwiezdnej sadze Keri Russell, Richarda E. Granta, Naomi Ackie oraz Dominica Monaghana. W filmie, do roli Lando powróci też Billy Dee Williams, a niewykorzystane ujęcia ze świętej pamięci Carrie Fisher raz jeszcze ożywią Generał Organę.

WIĘCEJ O EPIZODZIE IX

A tutaj inne doniesienia na temat nadchodzącego filmu: