Pojawienie się niepokojąco wyglądającego jegomościa w kapeluszu w serialu Księga Boby Fetta z całą pewnością wywołało sporo emocji. Fani, którzy weszli nieco głębiej w ten świat zapewne byli zachwyceni pojawieniem się postaci o niebieskawym kolorze skóry. Ci, dla których przygoda z Gwiezdnymi Wojnami dopiero się zaczęła, a uniwersum znają głównie z filmów, mogli się jednak poczuć pominięci w tym całym wybuchu radości. Ten artykuł, w którym przybliżona zostanie postać Cada Bane’a, jest właśnie dla tych osób, choć nie wykluczone, że również i długoletni fani uniwersum znajdą coś dla siebie.

A więc zaczynajmy…

Kim jest Cad Bane?

Cad Bane jest durosjańskim łowcą nagród pochodzącym z planety Duro urodzonym około 62 lat przed bitwą o Yavin (BBY). Jego największą aktywność można odnotowac w czasie Wojen Klonów. Rasa swój pierwszy debiut zaliczyła w czwartym epizodzie Starej Trylogii. Jej przedstawiciele byli wysokimi humanoidalnymi postaciami o niebieskiej skórze (lub też zielonej w Legendach), dużych czerwonych oczach i cienkich ustach. Durosi (Durosjanie) nie posiadali nosów – odpowiednikiem tego organu były specyficzne gruczoły znajdujące się pod ich oczami. Poza „niewielkimi” cechami w fizjonomii tak naprawdę niewiele różnili się od ludzi.

Cad Bane swój pierwszy, bardzo udany występ zaliczył w dwudziestym drugim odcinku pierwszego sezonu Wojen Klonów zatytułowanym Kryzys z zakładnikami (Hostage Crisis). Fabuła odcinka obraca się wokół udanej próby uwolnienia przywódcy kryminalistów – Hutta Ziro (aresztowanego przez klony za zdradę Republiki). Kolejne spektakularne wyczyny Cada Bane’e, który dowodził własną grupą łowców nagród (do której należała m.in. Aurra Sing) sprawiły niemałe kłopoty Zakonowi Jedi (kradzież holokronu na zlecenie Palpatine’a).

Po śmierci Jango Fetta na Geonosis, Cad Bane był uznawany za lidera w świecie łowców nagród. Był niezwykle wymagającym przeciwnikiem – jego inteligencja, pragmatyzm oraz bezwzględność przyczyniły się do powodzenia wielu misji. Bane nie stronił od potyczek z przeciwnikami takimi jak Jedi, w których pomocne okazywały się zarówno jego umiejętności, jak i specjalistyczne wyposażenie. Był także odporny na sztuczki umysłowe Jedi.

Źródło: Star Wars: Scum and Villainy: Case Files on the Galaxy’s Most Notorious,

Wyposażenie łowcy

Podstawową bronią znajdująca się na wyposażeniu łowcy nagród był pistolet LL-30 ( z którego na początku korzystał również Cham Syndulla). Na ramionach nosił karwasze z wbudowanymi miotaczami ognia (podobne do tych mandaloriańskich) oraz trującego gazu. Posiadał też odrzutowe buty, dzięki którym mógł wzbijać się na niewielkie odległości.

Najciekawszym elementem jego wyposażenia są jednak dwie rurki przymocowane za pomocą implantów do policzków i podłączone do aparatury oddechowej znajdującej się na jego plecach. Mechaniczne urządzenie, które nie było podłączone do gardła, a bezpośrednio do płuc pozwalało Bane’owi na swobodne funkcjonowanie w niekorzystnych warunkach. Z jego użytkowania wynikała jeszcze jedna przydatna rzecz.

Bane dzięki zastosowaniu tego aparatu nie był podatny na duszenie mocą. Kiedy łowca nagród miał stanąć do walki z istotami umiejącymi korzystać z Mocy, wkładał implanty, a gdy przeciwnik próbował go dusić, system automatycznie się aktywował i to uniemożliwiał.

Źródło: Star Wars: Scum and Villainy: Case Files on the Galaxy’s Most Notorious, Zbuduj swojego R2-D2 nr 52.

Początki działalności i misja na Nar Shaddaa (32 BBY)

O początkach działalności Cada Bane’e można dowiedzieć się z niewydanej u nas miniserii komiksowewej pt. Darth Maul, której fabuła rozgrywa się przed wydarzeniami z Mrocznego Widma. Około 32 roku przed bitwą o Yavin, Cad Bane postanawia założyć swoją własną grupę łowców nagród, do której dołącza Aurra Sing, a także nieznani wcześniej w uniwersum: Vorhdeilo oraz Troo-tril-tek.

Grupa pod przywództwem Bane’a w pewnym momencie udaje się na księżyc Nar Shadaa, na którym miała odbyć się aukcja Padawana JediEldry Kaitis. W poszukiwaniu łatwego zarobku grupka łowców nagród zaproponowało współpracę Gangowi Haddrex, który również wyruszył na licytację Padawanki. Nie zamierzał jej jednak kupować, lecz porwać, a przy okazji złupić uczestników aukcji. Łowcy nagród zabili członków gangu, gdy ci odmówili współpracy. Poszukując kogoś do pomocy, łowcy natknęli się na Dartha Maula, który postanowił skorzystać z usług najemników.

Dzięki informacjom wydobytym przez Maula z droida łowcy nagród dowiedzieli się, że licytacja padawnki ma się odbyć w układzie Drazkel, gdzie niebawem wyruszyli. Na miejscu okazało się, że cena Eldry przekracza finansowe możliwości łowców nagród. Postanowili poczekać na zakończenia aukcji, po czym wykradli „przedmiot” licytacji nowemu właścicielowi. Ostatecznie łowcy nagród nie otrzymali nagrody od Dartha Maula, gdyż ten gdzieś przepadł razem z Eldrą.

Źródło: Darth Maul – Cullen Bunn

Kradzież holokronu Jedi (21 BBY)

W czasie Wojen Klonów Bane dostaje zlecenie od rezydującego na Coruscant Dartha Sidiousa. Celem misji jest kradzież holokronu ze świątyni Jedi. Z początku niebieskoskóry łowca nagród uważa to za zadanie nie do wykonania, jednak w obliczu potrójnej stawki, otrzymania statku i niezbędnego wyposażenia zgadza się wykonanie zlecenia.

Dzięki wskazówkom wysłanej do archiwum Jedi zmiennokształtnej Cato Parasiti (zamienionej w jednego z mistrzów zabitego przez łowcę) i droida Todo 360, Bane dostaje się do siedziby zakonu, przedzierając się przez system wentylacyjny placówki. Pechowo zmiennokształtna została pochwycona przez Ahsoke Tano, jednak nie przeszkodziło to Bane’owi w zdobyciu holokronu.

Źródło: Wojny Klonów s02e01

Potrójna ucieczka  (21 BBY)

Po ucieczce z Coruscant Bane porwał mistrza Bolla Ropall, który strzegł kryształ kyber zawierający wszystkie sekrety Kodeksu Jedi. Bane zabrał rodiańskiego mistrza na swój statek, gdzie torturami próbował wymusić na nim otwarcie danych. Gdy flota Separatystów przybywa mu z pomocą, Anakin Skywalker uniemożliwia mu ucieczkę ze skradzionym holokronem.

Pomimo błyskawicznej interwencji Anakina i Ahsoki mistrz Ropall umiera w wyniku odniesionych obrażeń. Bane podejmuje ryzyko rozdzielenia dwójki Jedi, co też mu się udaje. Ofiarą łowcy padła Ahsoka. Zostaje ona uwięziona w pomieszczeniu, z którego w każdej chwili łowca nagród mógł posłać ją w przestrzeń kosmiczną. Obiecał jednak tego nie uczynić w zamian za otwarcie holokronu. Anakin przystał na tę propozycję, jednak zaraz po tym spróbował unieszkodliwić Bane’a. Łowca nagród wykazał się jednak refleksem i otworzył właz dzielący Ahsokę od przestrzeni kosmicznej. Anakin pośpieszył na pomoc uczennicy, co dało Bane’owi czas na ucieczkę.

Choć wydawało się, że łowca zginął, postrzelony przez jednego z klonów, Skywalker wciąż wyczuwał go w Mocy. Okazało się, że Bane przeżył katastrofę własnego statku, zabijając klona i przebierając się w jego zbroję. Kiedy jego podstęp został odkryty, po raz kolejny zdołał uciec.

Jak się później okazało otwarty holokron w połączeniu z kryształem pamięci, zawierał listę dzieci wrażliwych na moc. Ich uprowadzenie było kolejną misję łowcy nagród. Bane przebrany za Mistrza Jedi zdołał uprowadzić trójkę z czterech celów. Podczas próby uprowadzenia ostatniego został pochwycony. Podczas przesłuchania przez Jedi wyjawił lokalizację zarówno uprowadzonych dzieci, jak i samego holokronu. Jemu samemu udało się uciec po raz trzeci, wykorzystując nieufność Jedi.

Źródło: Wojny Klonów s02e02-03

Klan Huttów (21 BBY)

W tym samym roku Bane zdecydował się na przyjęcie od Jabby zlecenia, którego celem było odbicie z rąk Republiki jego wuja – Ziro. Posiadał on informacje, które w przypadku uzyskania przez Republikę mogłyby okazać się zgubne dla klanu Huttów.

Łowcy nagród pod przywództwem Bane’a napadli na budynek senatu, natrafiając na pomieszczenie z kilkunastoma senatorami, których postanowili wziąć na zakładników i za pomocą szantażu na kanclerzu doprowadzili do uwolnienia wuja Jabby. Łowcy nagród zabezpieczyli swoją ucieczkę przez umieszczenie ładunków wybuchowych w senacie.

Cad Bane uczestniczył również w polowaniu na Ziro, któremu udało się uciec z aresztu na Nal Hutta. W polowaniu wzięli także udział Obi Wan Kenobi i Quinlan Vos. Po pewnym czasie Bane odnalazł ciało martwego Ziro. Po chwili pojawili się dwaj rycerze Jedi podążający jego śladem. Cad nie chcąc zmarnować okazji na dobry zarobek, postanowił ich zaatakować. Dopiero w momencie, gdy przedłużający się pojedynek z rycerzami obrócił się jednak na jego niekorzyść, postanowił uciec.

Źródło: Wojny klonów s01e22/s03e09

Pobyt w więzieniu (20 BBY)

Niestety szczęście opuściło przebiegłego łowcę nagród, którego niebawem pochwyciła Republika. Został on osadzony w więzieniu w, w którym przebywał również Obi Wan (pod imieniem i wizerunkiem przestępcy Hardeena). Dzięki pomocy przebywającego w więzieniu Boby Fetta, który wywołał zamieszki, Bane i dwójka współwięźniów (w tym Kenobi) ukryła się w trumnach przeznaczonych dla zamordowanych i po wykradnięciu statku uciekli z Coruscant.

Uciekinierzy celowo rozbili statek na bagnach na Nal Hutta, aby zatrzeć za sobą ślady. Po odnalezieniu miasta zaopatrzyli się w cywilne ubrania, żywność i broń. Cad Bane, zaraz po tym jak Obi Wan znalazł statek, postanowił się go pozbyć, jednak w wyniku pewnych okoliczności został zmuszony z nim współpracować.

Na trop Bane’a i jego dwóch towarzyszy wpadł Anakin Skywalker, a łowca nagród musiał stoczyć pojedynek z Rycerzem Jedi. Ocalił też Obi Wana, który nadal ukrywał się pod postacią Hardeena. Ostatecznie Anakin poniósł porażkę i Cad Bane gotów był go dobić, ale sytuację uratowała Ahsoka.

Źródło: Wojny Klonów s04e15-16

Turniej na Sereno (20 BBY)

Niedługo po starciu ze Skywalkerem Cad Bane wraz z dwoma uciekinierami pojawił się na planecie Sereno, na której odbywał się konkurs łowców nagród. W obliczu zarobienia większej ilości gotówki, Bane skusił się na udział w zabójczym turnieju zorganizowanym przez hrabiego Dooku. Dzięki współpracy, Bane’owi i Kenobiemu udało się przeżyć. Łowcy nagród, którzy zdołali przetrwać turniej, w ramach nagrody mogli wziąć udział w porwaniu kanclerza Palpatine’a. Bane został przywódcą całej operacji.

Koniec końców łowcom nagród udało się uprowadzić kanclerza, jednak Obi Wan pod postacią Rako Hardeena udaremnił całą akcję. Cad Bane został ujęty przez siły Republiki i został osadzony w więzieniu, z którego uciekł.

Źródło: Wojny Klonów s04e17-18

Schyłek wojen klonów (19 BBY)

Z komiksu o Kannanie można dowiedzieć się, że Cad Bane otrzymał niemałą kwotę za rozplanowanie bombardowania świątyni Jedi na Coruscant.

Kolejnym zadaniem łowcy nagród po Rozkazie 66 było schwytanie Omegi. Bane dopiął swego, raniąc jej towarzysza – Huntera. Łowca udał się ze swoim celem do zleceniodawcy. Jednak napotkał pewne trudności. Zleceniodawca nie żył, a jego zabójcą okazała się Fennec Shand, której zadaniem było ocalenie młodego klona. Bane przegrał pojedynek, jednak nie został zabity.

Źródło: Kanan 8: First Blood, Part II: The Towers of the Temple, The Bad Batch s01e08-09

Księga Boby Fetta (9ABY)

Bane pojawił się pośrodku pustyni, tak jak przystało na prawdziwego rewolwerowca. Jak się okazało, został wynajęty przez Pyke’ów, aby wyeliminować szeryfa Cobba Vantha, który choć był dobrym rewolwerowcem, jednak nie tak dobrym, aby sprostać Bane’owi. Vanth prawdopodobnie przeżył, ale jego zastępca nie miał już tyle szczęścia.

Źródło: The Book of Boba Fett s01e06

Pojawienia niekanoniczne i wzmianki – podsumowanie

Postać Cada Bane’a pojawiała się niekanonicznie między innymi w grze The Clone Wars: Republic of Heroes. Łowca nagród jest tam jednym z antagonistów, z którym muszą zmierzyć się Anakin i Obi Wan. Łowca nagród wystąpienia zalicza w trzech całkiem solidnych powieściach z serii Tajne Misje, których autorem jest Ryder Windham. W Polsce powieści ukazały się nakładem wydawnictwa Hachette.

Cad Bane jest postacią niezwykle barwną i z pewnością zasługuje na uzupełnienie historii pomiędzy Wojnami klonów a Erą Nowej Republiki. Oczywiście pojawia się on jeszcze we wzmiankach – do najciekawszych można zaliczyć pojawienie się podobizny Durosa w czternastym odcinku pierwszego sezonu Rebeliantów, na grafitti autorstwa Sabine Wren (na tej samej grafice pojawił się Embo).

Postać Durosa pojawia się też na wielu fanowskich artach, które często czerpią garściami z klasycznych westernów (powyżej grafika inspirowana plakatem z filmu pt. Wyjęty spod prawa Josey Wales).  Moim skromnym zdaniem Durosa brakuje jednak w kanonicznych książkach, a zwłaszcza komiksach. Chętnie poczytałbym o losach tego łowcy nagród podczas rządów Imperium.