Wraz z premierą Ostatniego Jedi na DVD i Blu-ray do sieci przedostało się wiele dodatkowych materiałów zawartych na płytach. Są to nie tylko nagrania zza kulis, gdzie możemy obejrzeć na przykład pracę nad ożywieniem Vulptexów, ale również sceny wycięte z finalnej wersji filmu. Widzieliśmy już alternatywną wersję pojedynku pomiędzy Finnem a Kapitan Phasmą, wielu ocenia ją o wiele lepiej niż kinowe wykonanie, a na tym się nie kończy. Poniżej zamieszczamy kolejne materiały, które po części należą do kanonu i warto je znać. Chociaż nie widzieliśmy ich na dużym ekranie, to pojawiły się w literackiej adaptacji Ostatniego Jedi, a tym samym miały faktycznie miejsce w filmowej historii.

Przyjacielski BB-8

Mały kulisty robot podnosi na duchu swojego przyjaciela Finna, który nie wie co dalej ze sobą zrobić. Scena zapewne nie trafiła do finalnej wersji filmu z powodu tego, że podobna działa się na pokładzie Sokoła Millennium i nie chciano się powtarzać.

Tom Hardy powraca

W każdej scenie ze szturmowcami doszukiwaliśmy się Toma skrytego pod którymś z jednakowych hełmów, ale Rian Johnson nie dał mu jednak czasu na ekranie. Niemniej aktor pojawia się w jednej z wyciętych scen, która pokazuje odrobinę luźniejszej i mniej poważnej strony Najwyższego Porządku. Dobrze, że w pobliżu nie było Hux’a — mógłby nie ucieszyć się na widok szturmowca klepiącego po tyłku oficera.

Bojowa Rose

Generał Hux trzeba przyznać, jest postacią tragiczną. Miotają nim po podłodze, duszą, rzucają na przyrządy kontrolne, a na dodatek młoda rebeliantka Rose ugryzła go w palec. Ruch Oporu jest tak zdesperowany, że walczy wszystkim, czym może, nawet zębami.

Czy film z tymi scenami wyglądałby lepiej? Ciężko powiedzieć. Możliwe, że gdyby Phasma dostała odrobinę więcej czasu podczas swojej ostatniej walki, tak jak to miało miejsce w wyciętej alternatywnej scenie, to spotkałaby się z o wiele lepszym odbiorem wśród widzów. Nic tak nie dodaje wyrazistości, jak strzelanie do swoich.

Więcej usuniętych scen

A tutaj pisaliśmy więcej o usuniętych scenach Ostatniego Jedi: