Ostatni Jedi trafi na nośniki domowe pod koniec miesiąca, ale już teraz dzięki Entertainment Weekly poznaliśmy szczegóły pięciu (z czternastu) usuniętych scen, które znajdować będą się w materiałach dodatkowych.

Scena I – BB-8 i Finn

W tej scenie BB-8 odtwarza Finnowi scenę, którą pamiętamy z końcówki Przebudzenia Mocy, w której to Rey żegna się z byłym szturmowcem, gdy ten wciąż był nieprzytomny. Reżyser Rian Johnson wyjaśnił znaczenie tej sceny oraz dlaczego została ona ostatecznie usunięta.

„Szukałem sposobu na emocjonalne połączenie tej dwójki. Uważam, że była to naprawdę urocza scenka, a John Boyega wypadł w niej rewelacyjnie. Miała ona na celu wyjaśnić, co kierowało Finnem, gdy zdecydował się opuścić Ruch Oporu, ale zdaliśmy sobie sprawę, że widzowie już to wiedzą, bo bohater wyjaśnił to w rozmowie z Rose.”

Scena II – Luke i Rey

O tej scenie dowiedzieliśmy się już całkiem sporo. W niej to Rey rusza na ratunek Opiekunkom Ahch-To, które mają być jakoby w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Okazuje się jednak, że Luke wprowadził swoją uczennicę w błąd, a ta po raz kolejny naraziła się „gosposiom” Luke’a. Reżyser dodał, że pierwotnie było to ten moment, w którym Rey ostatecznie porzuciła nadzieję na zwerbowanie starego mistrza Jedi i uznała, że jej czas na Ahch-To był czasem straconym.

Rian Johnson zdradził jeszcze jedną, bardzo istotną rewelację. Otóż wcześniej fani zakładali, że była to część trzeciej lekcji, którą Luke obiecał Rey, a której na ekranach nie zobaczyliśmy. Okazuje się, że tak nie jest, a temat trzeciej lekcji pozostawiony został J.J. Abramsowi do ewentualnej dalszej eksploracji.

Scena III – żałoba Luke’a

W kolejnej scenie, która niestety nie znalazła się w ostatecznej wersji filmu, widzimy Luke’a przybitego stratą starego przyjaciela Hana Solo i roniącego z tego powodu łzy. Z wywiadu z Rianem Johnsonem dowiadujemy się, że z wielkim żalem usunął on tę scenę.

„Bardzo żałuję, że musiałem ją usunąć, tym bardziej, że Mark Hamill zagrał tam pięknie. Aczkolwiek w podobne emocjonalne nuty uderzaliśmy już w scenie, w której Luke wraz z R2 jest na pokładzie Sokoła.”

Scena IV – Infiltracja niszczyciela The Supremacy

Czwarta z usuniętych scen, o których dowiedzieliśmy się więcej, jest rozwinięciem wątku infiltracji niszczyciela Najwyższego Porządku przez Finna, Rose i DJa.

Najprawdopodobniej jest to scena, w której swoje cameo w roli szturmowca miał mieć Tom Hardy. Dowodzi też ona, że zdrada i dezercja FN-2187 trzymana była w tajemnicy.

Scena V – Finn vs Phasma

Ostatnia z omawianych scen to alternatywny przebieg walki Finna z Phasmą. W tej wersji jej były podwładny najpierw ujawnia zdradę, której dopuściła się Phasma, a później ją zabija. Reżyser stwierdził, że decyzja o przedstawieniu na ekranach innego rozwiązania podyktowana była tylko i wyłącznie utrzymaniem należytego tempa filmu.

Już niebawem będziemy wszystkie powyższe sceny obejrzeć, ale już teraz można żałować, że przynajmniej niektóre z nich nie znalazły się jednak w filmie. A Wy – którą z nich najchętniej obejrzelibyście na wielkim ekranie?

Jeszcze więcej "Ostatniego Jedi"

Oczywiście o „Ostatnim Jedi” pisaliśmy znacznie więcej:

Źródło: link.