Tytuł: Darth Maul 005
Scenariusz: Cullen Bunn
Rysunki: Luke Ross
Kolory: Nolan Woodard
Historia: Darth Maul, Part V

RECENZJA KOMIKSU – DARTH MAUL 005

Okładka główna komiksu Darth Maul 005. Autor Rafael Albuquerque.

Fabuła

Fabuła jest przewidywalna do bólu. Komiks kończy wszystkie wątki bardzo szybko i zbyt łatwo.

Zmarnowanym potencjałem na pewno była intryga Xev Xrexus. Z początku interesująca, przebiegająca średnio, zakończona bardzo źle. Maul po prostu wchodzi do jej bazy i ją zabija. Dodatkowo zdziwiło mnie to, że Maul czekał na powód do jej zabójstwa. Myślałem, że Sithowie mogą mordować bez powodów.

Walka Maula z padawanką Jedi nie ma zaskakującego przebiegu, ani zakończenia. Oczywiście podczas walki Maul swoimi przemyśleniami wybija z rytmu. Są one proste i bardzo powtarzalne.

Postać Eldry jest zmarnowanym pomysłem. Eldra jest wierna ideałom Jedi do końca i jest to jeden z powodów jej klęski. Jest ona zwykłą, niewyróżniającą się padawanką Jedi. Gdyby nie bycie atrakcyjną, niebieską Twi-lekanką, zapomnielibyśmy o niej, zanim jeszcze skończylibyśmy czytać komiks. Boli też to, że nie widzimy walki z jej perspektywy. Taki zabieg mógłby urozmaicić ich pojedynek.

Twórcy komiksu potrafili nawet spłycić ciekawych łowców nagród takich jak Cad Bane czy Aurra Sing. Posiadają oni zabawne dialogi i chwytliwe one-linery, niestety nic po za tym nie mają do zaoferowania. Luke Ross stara się jak najbardziej epicko pokazać Cad’a Bane’a, jednak wygląda to dość zabawnie, gdy nie robi on nic epickiego.

Bardzo niepotrzebna wydaje się scena, „zabicia” ślepego droida. Był on małą, ale ciekawą postacią u której można było dostrzec przemianę podczas historii. Szkoda, że jego koniec został pokazany tak prosto.

Jednak to koniec historii wydaje się najciekawszy. Otóż Darth Sidious wiedział o wszystkim od samego początku. Nawet sam poniekąd skierował Maula na tą ścieżkę. I to wszystko. Jedyną lekcję jaką otrzymał Maul, to to, że nie ugasił swojego pragnienia, czyli mordowania Jedi. To zakończenie może irytować, ponieważ Maul przez cały komiks powtarzał, jaka to wielka kara mogłaby go spotkać, gdyby jego mistrz dowiedział się o tym wszystkim. Tyle gadania o małą lekcję cierpliwości i opanowania.

Rysunki

Przez wszystkie numery zachwycałem się rysunkami Ross’a. W ostatnim numerze Luke coś przekombinował. Świecące w ciemności oczy Maula. Mało efektowna walka. Wyolbrzymianie wyczynów Bane’a. To tylko niektóre z wielu minusów tego zeszytu. Dodatkowo w tym numerze ujrzeliśmy zaledwie kilka trzecio-planowych postaci.

Jest to najsłabiej narysowany zeszyt z całej serii. Boli to tym bardziej, ponieważ często rysunki ratowały historię Maula.

Luke Ross oraz Nolan Woodard powrócą do świata Gwiezdnych Wojen wraz z komiksem Star Wars: ThrawnMam nadzieję, że Luke oraz Nolan pokażą się w tej serii z jak najlepszej strony.

Podsumowując

Cała seria Darth Maul wydaje się trochę o niczym. W bohaterach nie następuje żadna zmiana. Jest to zwykła i mało interesująca przygoda tych postaci. Maul nie dochodzi do żadnych nowych wniosków. Jego mistrz tym bardziej. Łowcy nagród też nie pokazali nic nowego. A interesujące postacie z tej serii, takie jak  Xev Xrexus, Tek-Tek, czy Eldra Kaitis zostają zabite.

Jedyną pozytywną rzeczą z tej serii jest to, że komiks spaja elementy różnych innych dzieł z serii Star Wars. Mam nadzieję, że coraz więcej komiksów będzie sięgać po obcych z Przebudzenia Mocy czy Łotra 1.

Szkoda, że po raz kolejny Marvel nie pokazał nam nic nowego. Miejmy nadzieję, że Mace Windu będzie inny od poprzedników.

Polecam również recenzje poprzednich numerów:

A na koniec galeria okładek:

RECENZJA KOMIKSU – DARTH MAUL 005

Wariant okładkowy komiksu Darth Maul 005. Autor Kaare Andrews.

 

RECENZJA KOMIKSU – DARTH MAUL 005

Wariant okładkowy komiksu Darth Maul 005. Autor Terry Dodson.

 

RECENZJA KOMIKSU – DARTH MAUL 005

Wariant okładkowy w stylu FUNKO komiksu Darth Maul 005. Autor Diego Olortegui.

 

RECENZJA KOMIKSU – DARTH MAUL 005

Wycofany już wariant okładki komiksu Darth Maul 005. Autor David Lopez. Okładka ta została użyta również w komiksie Darth Maul 003. Marvel wycofał już komiksy z powtórzoną okładką i wydrukował z nową, która również jest autorstwa Davida Lopeza.

 

RECENZJA KOMIKSU – DARTH MAUL 005

Wariant okładkowy Star Wars 40th Anniversary. Autor Julian Totino Tedesco.