Nawet jeśli nie jesteście wielkimi znawcami nowego kanonu, po 1. sezonie Ahsoki postać Sabine Wren nie jest już Wam całkiem obca. Ale jeśli chcecie dowiedzieć się o niej więcej, to poniższy tekst jest właśnie dla Was.

Kim jest Sabine Wren

Najkrótsza odpowiedź na powyższe pytanie to: Utalentowaną artystką, ekspertką od broni i materiałów wybuchowych, rebeliantką, Mandalorianką, a także najwyraźniej aspirującą Jedi ze szczątkową wrażliwością na Moc. Kiedyś imperialna lojalistka, dla wielu zdrajczyni swego ludu, potem rebeliantka, która przez lata walczyła u boku Ahsoki, Kanana Jarrusa, Ezry Bridgera, Hery Syndulli i Zeba Orreliosa. Niegdysiejsza posiadaczka Mrocznego miecza i pogromczyni Gara Saxona, która dała impuls do próby zjednoczenia Mandalory. Przyjaciółka (a może ktoś więcej???) Ezry, która nigdy nie porzuciła myśli o jego odnalezieniu.

Szczegółowa historia Sabine

A teraz bardziej szczegółowa wersja historii Sabine, z datami, źródłami i dokładniejszym opisem najważniejszych wydarzeń.

/Podobnie jak w naszej chronologii, także tutaj jako Rok 0 przyjmujemy rok inwazji na Naboo (ABN), aczkolwiek będziemy podawać daty również w odniesieniu do bitwy o Yavin (BBY i ABY – przed i po bitwie o Yavin/

Narodziny Sabine | 11 ABN (21 BBY)

Fanowska grafika autorstwa artystki o pseudonimie CurvedCat

Sabine Wren urodziła się na Mandalore, jednak jako jej rodzina planeta bywa też uznawana planeta Krownest, stanowiąca dom klanu Wren. Matką Sabine była hrabina Ursa Wren, będąca wówczas częścią Straży śmierci, a ojcem Alrich Wren, po którym nasza bohaterka odziedziczyła zamiłowanie do sztuki.

Sabine od najmłodszych lat trenowana była w zgodznie z tradycjami swego ludu, z pomocą rodziny wykuła swą charakterystyczną zbroję, a także odziedziczyła hełm Nocnych sów. 

Wstąpienie do akademii imperialnej | ~25 ABN (7 BBY)

Początkowo Sabine ślepo wierzyła w Imperialną ideologię, co sprawiło, że wstąpiła do imperialnej akademii na Mandalore. Jako gorliwa i idealistyczna kadetka, a jednocześnie utalentowana projektantka broni, młodziutka Sabine stworzyła rewolucyjny generator impulsów, który działał na zasadzie zadawania obrażeń wyłącznie osobom noszącym dany typ materiału. Sabine nazwała są broń “Księżna” na cześć księżnej Satine Kryze (siostry Bo-Katan), która była władczynią Mandalory i zginęła podczas Wojen klonów. 

Kiedy Imperium zdecydowało się podporządkować sobie całkowicie lud Mandalory, do spacyfikowania buntowników posłużyła właśnie “Księżna”, która unicestwiała każdą osobę w swym zasięgu noszącą mandaloriańską zbroję. Zdruzgotana, targana poczuciem winy i zhańbiona Sabine uciekła z imperialnej akademii, niszcząc wcześniej swoje dzieło.

Bunt Sabine miał jednak bolesne konsekwencje dla klanu Wren. Ojciec Sabine został zakładnikiem imperialnego namiestnika Mandalorory, Gara Saxona, a jej brat Tristan musiał dołączyć do imperialnych Super Komandosów.

Łowczyni nagród | ~26 ABN (6 BBY)

W ucieczce z imperialnej akademii Sabine pomagała jej nieco starsza przyjaciółka, Ketsu Onyo. Dziewczyny wspólnie rozpoczęły karierę łowczyń nagród i marzyły o dołączeniu do syndykatu Czarne Słońce. Tak się jednak nie stało, a ich drogi ostatecznie stosunkowo szybko się rozeszły.

Sabine dołącza do załogi Ducha | 27 ABN (5 BBY)

W wieku 16 lat Sabine została zwerbowana przez Kanan Jarrusa i dołączyła do rebelianckiej komórki działającej na Lothal, w skład której należała również Hera Syndulla, jej droid Chopper oraz Zeb Orrelios. Tego samego roku, do załogi Ducha dołączył także Ezra Bridger, który niemal od razu poczuł miętę do młodej Mandalorianki.

Rebeliantka | 27-30 ABN (5-2 BBY)

Przez następnych kilka lat Sabine wraz z załogą Ducha aktywnie uczestniczyli w walce z imperium, a ich komórka stała się ważnym ogniwem rosnącej w siłę Rebelii. W tym czasie Sabine spotkała ponownie Ketsu, pomogła przekonać Fenna Rau, przywódcę mandaloriańskiem frakcji Obrońców z Concord Dawn do dołączenia do Rebelii, pomogła Wedge’owi Anitillesowi zdezerterować z imperialnej akademii uprzednio ją infiltrując, a także uczestniczyła w wielu innych, mniej lub bardziej udanych akcjach.

Co ciekawe, to także w tym okresie Sabine zaczęła używać symbolu gwiezdnego ptaka, vel feniksa, który został spopularyzowany wśród rebelianckich komórek i z czasem przekształcił się w symbol Sojuszu Rebeliantów.

Zdobycie Mrocznego miecza | 30 ABN (2 BBY)

Jednym z przeciwników, z którym załoga Ducha musiała ścierać się kilkukrotnie, był Maul. By ostatecznie uporać się z zagrożeniem z jego strony, na Dathomirę udał się Ezra, a Kanan i Sabine polecieli jego śladem. Na miejscu Jedi i Sabine musieli stawić czoła nie tylko byłemu Sithowi, ale także duchom poległych Sióstr Nocy, które na pewien czas opętały Kanana i Sabine. Oczywiście koniec końców bohaterowie wyszli z tej przygody obronną ręką, a Maul zbiegł. Co więcej, Sabine weszła w posiadanie Mrocznego miecza, który wcześniej był “własnością” Maula. 

Trening z Ezrą i Kananem | 30 ABN (2 BBY)

Początkowo Sabine oddała Mroczny miecz na przechowanie Kananowi, bowiem ze względu na wyrzuty sumienia związane z jej przeszłością i przekonanie, że jest niegodna, odmawiała jego używania. Ostatecznie Rebeliantom, w szczególności Herze, oraz przywódcy Obrońców, Fennowi Rau udało się przekonać Sabine do przejęcia Miecza. Tym samym rozpoczęła intensywny, choć krótki trening pod okiem Ezry i Kanana z zakresu walki na miecze. Jedi pomogli też młodej Mandaloriance pogodzić się ze swoją przeszłością.

Powrót do domu | 30 ABN (2 BBY) 

Niedługo potem Sabine w towarzystwie Kanana, Ezry i Fenna Rau udała się na Krownest, by spróbować przekonać Mandalorian, by dołączyli do Rebelii. Sabine wątpiła w powodzenie tej misji, była bowiem przekonana, że rodzina wciąż postrzega ją jako zdrajczynię. I faktycznie, na rebeliancką delegację nie czekało ciepłe przyjęcia. Ursa Wren planowała uwięzić Jedi i własną córkę, dopóki ta nie pokazał jej Mrocznego miecza. Tym niemniej matka Sabine postanowiła ułożyć się z imperialnym namiestnikiem, Garem Saxonem i oddać mu Jedi i Mroczny miecz, w zamian za życie córki. 

Saxon jednak nie dotrzymał słowa i postanowił zgładzić cały klan Wren. Dzięki interwencji Fenna Rau, Jedi udało się odzyskać miecze świetlne i wraz w wojownikami klanu Wren odeprzeć atak super komandosów Saxona. Ostatecznie Sabine, uzbrojona w miecz Ezry, który Jedi jej użyczył, stoczyła pojedynek z Garem Saxonem uzbrojonym w Mroczny miecz. Młoda rebelianta zwyciężyła, jednak oszczędziła namiestnika. Ten, nie mogąc znieść goryczy porażki, próbował zabić młodą rebeliantkę, jednak ostatecznie to on sam zginął z ręku Ursy Wren. 

Tym samym Sabine odzyskała szacunek swej rodziny i postanowiła z nią pozostać, by pomóc zjednoczyć Mandalorian, jednak pomimo posiadania Mrocznego miecza, nie widziała się w roli władczyni swego ludu.

Wojna na Mandalorze | 30-31 ABN (2-1 BBY)

Jakiś czas później Sabine i grupa mandaloriańskich ochotników pomogła Eskadrze Feniksów uciec z Atallon. Po tych wydarzeniach Ezra i Kanan wrócili wraz z Sabine na Mandalorę, by tym razem oni mogli wspomóc jej lud w walce z Imperium, a także pomóc w uwolnieniu ojca dziewczyny. Jednak nie udałoby się to, gdyby nie interwencja i dołączenie do walki Bo-Katan Kryze. I to pomimo tego, że ta miała, delikatnie mówiąc, za złe Sabine nie tylko stworzenie dla Imperium broni wykorzystywanej przeciwko Mandalorianom, ale także nazwanie jej “na cześć” siostry Bo-Katan, księżnej Satine.

Koniec końców, Sabine uwolniła swego ojca i wraz z towarzyszami udało jej się wykorzystać odtworzoną przez Imperium Księżną przeciwko szturmowcom i ostatecznie pokonać siły Tibera Saxona. Z kolei Bo-Katan Kryze ostatecznie przyjęła Mroczny miecz z rąk Satine i stanęła na czele swego ludu w walce o zjednoczenie Mandalory i zrzucenie imperialnego jarzma.

Wyzwolenie Lothal i zniknięcie Ezry oraz Thrawna | 31 ABN (1 BBY)

Po wydarzeniach na Mandalorze Sabine na powrót dołączyła do załogi Ducha i brała aktywny udział w walce przeciwko Imperium. Uczestniczyła też w bitwie o Lothal, w wyniku której planeta została wyzwolona spod imperialnej okupacji, a Ezra i Thrawn zniknęli na długie lata.

Wielka czystka Mandalorian | ~36 ABN (4 ABY)

Pod koniec galaktycznej wojny domowej Imperium, nie mogąc złamać ducha i oporu Mandalorain, zdecydowało się całkowicie zniszczyć planetę i jej mieszkańców. Tak zwana Noc tysiąca łez była początkiem Czystki Mandalory, w której jakoby zginęła cała rodzina Sabine.

Uczennica Ahsoki | ~37 ABN (5 ABN)

Jakiś czas po bitwie o Endor, Sabine dołączyła do Ahsoki na pokładzie jej promu T-6 i wspólnie rozpoczęły poszukiwania Ezry. Pomimo niewielkiej wrażliwości na Moc, Sabine rozpoczęła też szkolenie Jedi pod okiem Togrutanki. Ta ostatnia obawiała się jednak, że Mandalorianka podjęła szkolenie z niewłaściwych pobudek powodowana rozpaczą po śmierci rodziny. Ostatecznie panie rozstały się w nie najlepszej atmosferze, a Sabine powróciła na Lothal, gdzie wraz ze swym loth-kotem Murley’em zamieszkała w starej wieży komunikacyjnej, gdzie wcześniej mieszkał Ezra.

I tam też właśnie spotykamy ją w serialu Ahsoka.

INNE POSTACI

A oto szczegółowe historie innych postaci: