Jeśli cały nowy kanon macie w małym palcu i doskonale znacie odpowiedź na powyższe pytanie, możecie z powodzeniem zrezygnować z dalszego czytania, bowiem z tego artykułu nie dowiecie się zapewne niczego nowego.

Jeśli jednak jesteście fanami początkującymi lub do tej pory odległą galaktykę poznawaliście przede wszystkim poprzez filmy, a Ahsokę Tano po raz pierwszy zobaczyliście w serialu The Mandalorian, być może zechcecie dowiedzieć się nieco więcej o tej postaci. Trzeba Wam bowiem wiedzieć, że jej historia jest bardzo obszerna, interesująca oraz, co najważniejsze, znacząca dla całego uniwersum Star Wars.

A zatem…

Kim jest Ahsoka Tano?

Na początek przedstawimy Wam postać tę w ogólnym zarysie przywołując najważniejsze fakty z jej życia, ale jeśli chcecie więcej, w dalszej części znajdziecie opis najważniejszych faktów z jej życia ułożonych chronologicznie, wraz z wyszczególnieniem źródeł, z których można się o nich dowiedzieć więcej.

A teraz do rzeczy…

Ahsoka Tano to wrażliwa na Moc przedstawicielka rasy Togruta (podobnie jak mistrzyni Jedi Shaak Ti, widziana przez moment w trylogii Prequeli). W wieku 14 lat została Padawanką Anakina Skywalkera i rozpoczęła swój udział w Wojnach klonów. Została ona jedną z ich najbardziej zasłużonych bohaterek. Pomagała ratować potomka Jabby, stawała na przeciw najlepszych łowców nagród, szkoliła Sawa Gererrę, poznała bliżej niektóre z mandaloriańskich frakcji, a przede wszystkim walczyła w niezliczonych bitwach u boku klonów, w których zawsze widziała prawdziwych ludzi i przyjaciół, a u których zasłużyła na ogromną lojalność i szacunek. Szczególnie blisko była ona z Rexem.

Pod koniec wojny została niesłusznie oskarżona o atak bombowy na świątynię Jedi. Wobec braku dowodów, musiała ona uciekać i na krótko schroniła się na niższych poziomach Coruscant. Jednak została w końcu schwytana i postawiona przed sądem wojskowym. Ostatecznie Anakinowi udało się dostarczyć dowodów, które oczyściły ją z zarzutów, jednak całe zdarzenie zachwiało wiarą Ahsoki w Jedi, nie przyjęła ona pasowania na rycerza i opuściła zakon.

Niedługo później pomogła Bo-Katan Kryze i jej zwolennikom wyswobodzić Mandalorę spod władzy Maula i sprzyjających mu Mandaloriańskich Tradycjonalistów.

Zdołała uniknąć śmierci w wyniku rozkazu 66 (porzucając swoje dwa miecze świetlne, by uwiarygodnić swoją „śmierć”) i na pewien czas słuch po niej zaginął.

Oczywiście powróciła niedługo później. Zbudowała nowe miecze świetlne o nietypowym, białym kolorze (wziął się stąd, że kryształy w jej mieczach były niegdyś czerwone, jednak Togrutanka „uleczyła” je, stąd biały kolor) i dołączyła do budowanej przez Baila Organę Rebelii, przyjmując pseudonim Fulcrum. Tak też spotkała jedną z rebelianckich komórek, w której skład wchodził rycerz Jedi Kanan Jarrus i jego młody uczeń Ezra Bridger (a także Hera Syndulla, czy mandalorianka Sabine Wren). Ich wspólne przygody sprawiły, że Ahsoka kilkukrotnie mierzyć musiała się z Inkwizytorami, a ostatecznie także ze swym dawnym mistrzem znanym już wtedy jako Darth Vader. Zdawało się, że ten ostatni pojedynek przypłaciła życie, ale uratował ją Ezra Bridger. I to właśnie w jego kontekście pojawiła się ona po raz ostatni, gdy po wojnie przybyła ma Lothal, by wspólnie z Sabine Wren wyruszyć na poszukiwanie Ezry (ostatni raz widzianego w towarzystwie Thrawna). Sęk w tym, że nie wiemy, czy owa scena rozgrywa się przed, czy wydarzeniach przedstawionych w Mandalorianinie.

Warto też dodać, że początkowo postać Ahsoki nie przypadła fanom do gustu. Mogło to mieć związek z tym, że jej debiut miał miejsce w niezbyt udanym, delikatnie mówiąc, filmie animowanym The Clone Wars. Nie był to może poziom niechęci, z jakim spotkał się Jar Jar, ale i tak większość fanów uważała tę postać za denerwującą i całkowicie zbędną. Ahsoka przeszła jednak od tamtego czasu bardzo daleką drogą, jej historia jest obecnie jedną z ciekawszych w całym uniwersum, a sama Togrutanka stała się jedną z ulubienic fanów.

Bardziej szczegółowa historia Ahsoki

A teraz bardziej szczegółowa wersja historii Ahsoki, z datami, źródłami i dokładniejszym opisem najważniejszych wydarzeń.

/Podobnie jak w naszej chronologii, także tutaj jako Rok 0 przyjmujemy rok inwazji na Naboo, aczkolwiek będziemy podawać daty również w odniesieniu do bitwy o Yavin (BBY i ABY – przed i po bitwie o Yavin)

-4 (36 BBY) – narodziny Ahsoki

Ahsoka Tano urodziła się w roku 4 BBN (36 BBY) na rodzinnej planecie Togrutan, Shili. Jej rodzice nazywali się Nak-il oraz Pav-ti. Po około roku od jej narodzin, Pav-ti wyruszyła wraz z malutką Ahsoką na rytualną wędrówkę/polowanie, podczas której przekazywała jej nauki na temat życia i śmierci.

Gdy już miała wracać do osady, matka Ahsoki została zaatakowana przez przypominającą tygrysa bestię zwaną Raxshir. Gdy współplemieńcy przybyli Pav-ti z odsieczą, Raxshir uciekł porywając Ahsokę. Potem jednak, najprawdopodobniej wyczuwając jej wrażliwość na Moc, bestia nie dość, że oszczędziła Ahsokę, to pozwoliła jej się dosiąść wracając do swej osady.

1 (33 BBY) – wstąpienie do zakonu Jedi

W wieku 3 lat Ahsokę odnalazł mistrz Plo Koon, który zabrał ją do światymi Jedi na Coruscant. Tam rozpoczęła swoje szkolenie. Co ciekawe, szkolenie zaczęła rok wcześniej, niż Anakin.

Źródło: Wojny klonów S01E02, Wojny klonów S05E06

10 (22 BBY) – Padawanka Anakina

Niedługo po rozpoczęciu Wojen klonów, do Obi-Wana i Anakina walczących na planecie Christophsis przybywa 14-letnia wówczas Ahsoka z wiadomości, że muszą pilnie wrócić na Coruscant, by rozwiązać zagadkę porwania syna Jabby, Rotty. Przy okazji Ahsoka ma zostać nową Padawanką, jednak nie Obi-Wana, jak myśleli obaj Jedi, a Anakina. Yoda uznał, że może mieć to bardzo dobry wpływ na młodego Skywalkera i pomoże mu zmniejszyć strach przed utratą najbliższych.

Źródło: Wojny klonów (film)

10-13 (22-19 BBY) – Wojny klonów

Ahsoka Tano była bardzo aktywną uczestniczką Wojen klonów. Mimo młodego wieku, stała się też jedną z największych ich bohaterek. Przez trzy lata trwania konfliktu stawiała czoła najlepszym łowcom nagród (np. Cad Bane czy Aurra Sing), walczyła z generałem Grievousem, szkoliła Padmé i Sawa, nie raz i nie dwa angażowała się w sprawy Mandalory, zezłomowała zapewne setki, albo i tysiące droidów, niezliczoną ilość razy ratowała skórę Anakina, a i sama ratowana przez niego była nie raz, zasłużyła sobie też na szacunek, a często i przyjaźń klonów.

Źródło: Film oraz serial Wojny klonów

12 (20 BBY) – przejście na ciemną stronę, śmierć i zmartwychwstanie

Podczas jednej z przygód Anakin, Obi-Wan i Ahsoka trafili na niezwykłą planetę zwaną Mortis. Była ona ukryta wewnątrz monolitu, który dryfował przez galaktykę. Była silnie związana z Mocą. Pory roku zmieniały się w ciągu dnia, a upływ czasu był uwarunkowany wahaniami Mocy. Zamieszkana była ona przez starożytne, niezwykle potężne istoty zwane Jedynymi – Ojca, Syna i Córkę.

Syn uosabiał ciemną stronę Mocy, Córka jasną, natomiast Ojciec równowagę między nimi. Jak się później okazało, ten ostatni zwabił na Mortis Anakina Skywalkera (zdradzając, że to właśnie on jest słynnym Wybrańcem), by ten zajął miejsce Ojca jako Strażnika Równowagi. Wykorzystując zamieszanie, jakie wywołało przybycie gości, Syn spróbował zabić Ojca i uciec z planety. Córka poświęciła się ratując Ojca, a on sam przebił się specjalnym sztyletem, aby zranić zabójcę i umożliwić Jedi zabicie go.

Podczas tych wydarzeń Ahsoka na krótki czas przeszła na ciemną stronę, zginęła i została wskrzeszona, a kolei Anakin doświadczył wizji, w której zobaczył całą swoją przyszłość, jednak potem pamięć o tej wizji została potem wymazana. Także koniec końców wszystko wróciło do stanu początkowego.

Źródło: Wojny klonów S03E15-17

12 (20 BBY) – szkolenie Sawa Gerrery

Jedna z misji Ahsoki podczas Wojen klonów zawiodła ją na Onderona. Wojska Republiki były zbyt rozproszone, by zakończyć okupację planety przez Separatystów, zakon Jedi wysłał jednak doradców w osobach Obi-Wana, Anakina, Ahsoki i Rexa, by pomóc partyzantom z Onderona, z Sawam Gerrerą i jego siostrą Steelą na czele. Wysłannicy Jedi nauczyli bojowników z Onderona skuteczniejszych sposobów walki z najeźdźcą, dzięki czemu ostatecznie planeta została wyzwolona. Nie obyło się jednak bez strat, zginęła bowiem Steela Gerrera, co sprawiło, że Saw stał się ekstremistą, jakim pamiętamy to z Łotra 1.

Źródło: Wojny klonów S05E02-05

13 (19 BBY) – Wydalenie z Zakonu i proces Ahsoki

Pod koniec wojny doszło do ataku bombowego na świątynię Jedi na Coruscant. W wyniku eksplozji zginęło sześciu rycerzy Jedi, a także wielu klonów oraz pracowników świątynnego hangaru, w którym to bomba została podłożona. O udział w zamachu oskarżona została Ahsoka, po tym gdy odnaleziono nagranie, na którym zdaje się dusić domniemanego separatystynego terrorystę. Początkowo nie udawało jej się oczyścić z zarzutów, a to dlatego, że była umiejętnie wrabiana przez swoją do niedawna przyjaciółkę i faktyczną sprawczynię zamachu, padawankę Barriss Offee. Uważała ona, że aktywnie uczestnicząc w działaniach wojennych, zakon sprzeniewierzył się swoim wartościom. Atak bombowy miał być swego rodzaju manifestem i pobudką dla Zakonu.

A wracając do Ahsoki, to widząc, że nie jest w stanie dowieźć swej niewinności zbiegła na niższe poziomy Coruscant, gdzie na krótki czas sprzymierzyła się nawet z dawną przeciwniczką – Asajj Ventress. Ostatecznie jednak została ona schwytana przez przez klony (nie obyło się też bez udziału przebranej za Asajj Barriss Offee).

Admirał Wilhuff Tarkin nalegał, by Ahsoka została wydana Republice i stanęła przed sądem wojskowym, Rada Jedi, pomimo sprzeciwów Obi-Wana i Anakina, przystała na takie rozwiązanie i wydaliła Ahsokę z Zakonu. Jej obrończynią została Padmé Amidala, a oskarżycielem sam Tarkin. Wnioskował on o uznanie Ahsoki winną zdrady, oraz karę śmierci. Ostatecznie Anakinowi udało się jednak doprowadzić prawdziwą zdrajczynię przed oblicze sprawiedliwości, a Togrutanka została oczyszczona z zarzutów.

Plo Koon przeprosił Ahsokę w imieniu Rady Jedi. Co więcej, uznała ona, że młoda Padawanka jest już godna tytułu rycerza Jedi. Jednak jej wiara w Zakon i w Jedi została zachwiana tak mocno, że ta oddała swoje miecze i odmówiła ponownego dołączenia do zakonu. Wydarzenie to szczególnie mocne piętno odcisnęło na Anakinie, wzmagając jego osamotnienie i potęgując żal wobec Rady Jedi. A wiemy doskonale do czego ostatecznie doprowadziły te uczucia.

Źródło: Wojny klonów S05E17-20

13 (19 BBY) – Oblężenie Mandalory i schwytanie Maula

Niedługo po opuszczeniu Zakonu, na Oba Diah, rodzinnej planecie Pyke’ów, z Ahsoką Tano skontaktowała się Bo-Katan Kryze stojąca na czele Mandaloriańskiego ruchu oporu, chcącego oswobodzić Mandalorę spod władzy Maula i popierających go Mandaloriańskich Tradycjonalistów pod dowództwem Gara Saxona. Gdy udało im się ustalić miejsce przebywania Maula, Ahsoka i Bo-Katan skontaktowały się z Kenobim i Skywalkerem korzystając ze znanej tylko im częstotliwości zwanej Fulcrum.

Gdy doszło do spotkania, Bo-Katan poprosiła Republikę o pomoc w oswobodzeniu jej domu, jednak Obi-Wan, zasłaniając się dawnymi traktatami, a także koniecznością skonsultowania sprawy z Radą Jedi, zbył Mandaloriankę. Ahsoka nie miała w tej materii więcej szczęścia, a kolejne próby przekonania swoich przyjaciół zostały przerwane przez transmisję z Coruscant – generał Grievous zaatakował Coruscant (co widzieliśmy na początku Zemsty Sithów), a Kenobi, Skywalker i podlegające im siły zostały w trybie natychmiastowym wezwane do stolicy. Jednak przed odlotem Anakin ugiął się pod presją swej dawnej Padawanki, awansował Rexa na komandora i pod jego rozkazami pozostawił część sił 501 batalionu, by wspomóc siły Bo-Katan w oblężeniu Mandalory i poszukiwaniu Maula.

Gdy doszło do konfrontacji Ahsoki z Maulem, ten ostatni zdradził, że miał nadzieję, iż na Mandalorę uda mu się zwabić Skywalkera, wiedząc, że Darth Sidious ma co do niego wielkie plany i chcąc je pokrzyżować.

Ostatecznie oblężenie zakończyło się sukcesem, a Maul, po iście epickim pojedynku (jedna z najlepszych walk na miecze świetlne), został schwytany przez Ahsokę, która zamierzała odeskortować go na Coruscant.

Źródło: Wojny klonów S07E08-11

13 (19 BBY) – Rozkaz 66

Gdy okręt transportujący Ahsokę i Maula znajdował się już w nadprzestrzeni, poczuła ona przejście Anakina na ciemną stronę. Czym prędzej udała się do Reksa, by powiedzieć mu, że stało się coś okropnego, kiedy jednak dotarła na miejsce, klony, które jeszcze niedawno były jej przyjaciółmi, zaczęły brać ją na muszkę swoich blasterów. Rex, zanim ugiął się pod naporem czipa we własnej głowie, zdążył jeszcze powiedzieć, by Ahsoka odnalazła „Fivesa” (klon CT-5555, który odkrył istnienie czipów i zdołał usunąć go z własnej głowy).

Togrutance udało się zbiec, jednak wiedziała, że jeśli ma przeżyć, uciec się musi to drastycznych kroków. Dlatego też uwolniła Maula, by ten odwrócił uwagę i zajął wojska Republiki (otrzymał on scenę niewiele ustępującą temu, co pokazał Vader w Łotrze 1). Sama zaś, z pomocą zaprzyjaźnionych astromechów zastawiła pułapkę na Reksa i korzystając ze zdobytych informacji na temat Fivesa, zdołała wydobyć czip z głowy swego przyjaciela. Tymczasem Maul zniszczył hipernapęd niszczyciela, którym lecieli, sprawiając, że ten zaczął spadać na pobliski księżyc. Zanim jednak do tego doszło, Ahsoka i Rex musieli przebić się przez zastępy swoich byłych przyjaciół, serwując nam kolejne świetne sceny akcji.

Gdy było po wszystkim, Rex i Ahsoka postanowili upozorować śmierć tej ostatniej, przygotowując jej mogiłę. Dla uwiarygodnienia tej historii, Ahsoka pozostawiła tam swoje miecze świetlne i słuch po niej zaginął.

Źródło: Wojny klonów S07E11-12

14 (18 BBY) – Nowe miecze i narodziny Fulcrum

Jak widać ukrywanie się nie szło jej początkowo najlepiej, bowiem niedługo po zakończeniu Wojen klonów, Ahsoka narobiła trochę zamieszania na rolniczej planecie Raada, gdzie pomogła lokalnym farmerom postawić się Imperium. Plotki o pojawieniu się Jedi dotarły do Inkwizycji, która do zbadania sprawy wysłała Szóstego Brata. Ten nie stanowił wielkiego wyzwania dla Togrutanki, która pokonała go bez większego trudu nawet mimo braku mieczy świetlnych.

Inkwizytor przypłacił spotkanie z Ahsoką życiem, a ta ostatnia wzbogaciła się o nowe kryształy kyber. Jedynym problem był fakt, że zostały one wcześniej „wykrwawione”, przez co zyskały typowy dla ciemniej strony, głęboko czerwony kolor. Ahsoka zdołała jednak uleczyć kryształy i nadać im neutralny, biały kolor – stąd nietypowy kolor jej nowych mieczy.

Dodatkowo, jej działania na Raadzie przyciągnęły uwagę Baila Organy, które rozpoczynał właśnie tworzenie Rebelii. Zaproponował on byłej Padawance dołączenie do jego inicjatywy. Propozycja ta została przyjęta, a Ahsoka przyjęła pseudonim Fulcrum.

Źródło: Ahsoka (powieść)/Opowieści Jedi S01E06

28 (4 BBY) – Ahsoka spotyka załogę Ducha

Jak widać w tym miejscu nastąpi 14-letni przeskok w historii Ahsoki, możemy się jednak domyślać, że przez cały ten okres pracowała ona blisko z Bailem Organą i Mon Mothmą nad budowaniem Sojuszu Rebeliantów, stając się jedną z najważniejszych jego architektek.

Gdy ponownie spotykamy Ahsokę, pomagała ona uwolnić Kanana Jarrusa, Jedi znanego kiedyś jaki Caleb Dume, z rąk Imperium. Ujawniła też ona załodze Ducha (w której skład wchodził Kanan), że ich rebeliancka komórka jest częścią znacznie większej organizacji.

Źródło: Rebelianci S01E15

29 (3 BBY) – Ahsoka vs Vader

O ile te wydarzenia same w sobie nie są może bardzo ważne, o tyle skrzyżowanie ścieżek Ahsoki oraz Kanana i jego ucznia, Ezry Bridgera miało już bardzo doniosłe konsekwencje. To właśnie w ich towarzystwie Ahsoka trafiła do świątyni Sithów na Malachor, gdzie cała trójka musiała stawić czoła nie tylko Inkwizytorom i Maulowi, ale także samemu Darthowi Vaderowi.

Ahsoka stanęła mu na przeciw i podczas tego pojedynku przekonała się, że to, co wcześniej tylko podejrzewała i przeczuwała, a mianowicie, że to Anakin stał się Vaderem, jest w istocie prawdą.

Pomimo tego, że Togrutanka walczyła z Vaderem jak równy z równym, zdoławszy go nawet zranić, koniec końców wydawało się, że pojedynek z osobą, która była kiedyś jej mistrzem przypłaciła życiem, gdy świątynia zawaliła się z Ahsoką wciąż w środku…

Źródło: Rebelianci S02E21-22

32 (0 BBY) – Świat między światami

Kilka tak później, Ezra trafił do mistycznego wymiaru Mocy zwanego Światem między światami, który łączył wszystkie miejsca i czasy. Sprowadzało się to do tego, że przez jeden z portali, Ezra mógł obserwować walkę Ahsoki z Vaderem, która miała miejsce 3 lata wcześniej. Jednak Świat między światami umożliwiał nie tylko obserwowanie, ale także ingerowanie w wydarzenia. Dzięki temu Ezra uratował Ahsokę, aczkolwiek wciąż przebywając w Świecie między światami, musieli jeszcze stawić czoła Imperatorowi, który dzięki magii Sithów próbował wedrzeć się to tego wymiaru. Bohaterom udało się jednak pokrzyżować plany Palpatine’a, a każde z nich wróciło do własnego czasu.

Źródło: Rebelianci S04E13

??? (dokładny czas nieznany, wiadomo tylko, że na pewno po bitwie o Endor) – Ahsoka Biała

Ahsoka ponownie pojawiła się dopiero po bitwie o Endor, nie wiadomo jednak jak długo po niej. Miało to miejsce w epilogu serialu Rebelianci, kiedy to powróciła na Lothal (rodzinną planetę Ezry Bridgera), by zabrać Sabine Wren (Mandaloriankę i przez krótki czas posiadaczkę Mrocznego Miecza, który oddała Bo-Katan, członkinię załogi Ducha i rebelianckiej komórki Widm, a także najbliższą chyba osobę dla Ezry) i wyruszyć na poszukiwania młodego Bridgera. Po tym ślad zaginął, gdy podczas walki z Thrawnem na pokładzie Chimery, ta, wiedziona przez Purgile (kosmiczne wieloryby zdolne do podróży nadprzestrzennych) skoczyła w nieznanym kierunku.

Źródło: Rebelianci S04E15

41 (9 ABY) – Ahsoka spotyka Dina i Grogu

I tutaj dochodzimy do wydarzeń z Mandalorianina i możemy się domyślać, że skoro Ahsoka szuka Thrawna, to dlatego, że Ezra wciąż się nie odnalazł i Wielki Admirał może wiedzieć, gdzie on jest.

Aczkolwiek jest jeszcze jedno, bardzo istotne pytanie – czy wydarzenia z Mandalorianina dzieją się przed czy po wydarzeniach z epilogu Rebeliantów. Naturalnym jest założenie, że po, ale sam Dave Filoni w jednym z wywiadów powiedział, że nie jest to takie oczywiste i spotkanie Ahsoki i Grogu może (tylko może) mieć miejsce wcześniej.

Źródło: The Mandalorian S02E05

Tym niemniej tak właśnie prezentują się najważniejsze fakty z historii Ahsoki. Sami musicie przyznać, że obfitowała ona w naprawdę interesujące wydarzenia, a i kilku epickich pojedynków nie brakowało.