O tym, że Fantasy Flight Games planuje wydać nową kolekcjonerską grę karcianą, informowaliśmy już jakiś czas temu, ale przed kilkoma dniami poznaliśmy oficjalną datę premiery Star Wars: Unlimited. Przy tej okazji postanowiliśmy też przedstawić Wam dokładnie zasady gry, a także pochylić się nad kolekcjonerskim aspektem całej zabawy.

Data premiery Star Wars: Unlimited

Gra trafi do sprzedaży już (albo dopiero) 8 marca, a tydzień przed premierą mają odbywać się oficjalne prereleasy, czyli połączone z turniejami eventy, podczas których będzie można przedpremierowo zdobyć karty i nimi pograć. Nasza redakcja będzie patronować na pewno co najmniej jednemu z takowych eventów, także jeśli jesteście z Krakowa (lub do grodu Kraka macie ochotę na granie przyjechać), śledźcie nas uważnie.

Zasady Star Wars: Unlimited

Do premiery, i owszem, zostało jeszcze parę ładnych miesięcy, jednak na chwilę obecną zobaczyliśmy już blisko połowę kart z liczącego 252 karty, pierwszego seta pod nazwą Spark of Rebellion (zapoznać można się z nimi na przykład tutaj >>). Nie od dziś mamy też możliwość pograć w grę przy użyciu TableTop Simulatora, oczywiście pod warunkiem, że mamy z kim. Ale nawet jeśli nie mamy, to z pomocą przychodzi jakże popularna ostatnio sztuczna inteligencja, którą wykorzystać można jako sparingpartnera dzięki stronie Force Table.

I to właśnie ją wykorzystaliśmy, by przybliżyć Wam zasady Star Wars: Unlimited, które pomimo tego, że proste, gwarantują dynamiczną i momentami niezwykle emocjonującą rozgrywkę.

A oto nasze instruktażowe wideo:

Jeśli Wam się spodoba, to zostawcie komentarze, a na pewno będzie ich więcej.

Aspekt kolekcjonerski

Jak wspominaliśmy, Star Wars: Unlimited będzie kolekcjonerską grą karcianą. Oznacza to, że poza taliami podstawowymi, swoją kolekcję będzie można uzupełniać kupując mniejsze zestawy dodatkowe zwane boosterami, które zawierać będą 16 kart. Haczyk polega na tym, że będzie to 16 losowych kart.

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z grami kolekcjonerskimi, wie, jak frustrujące i kosztowne bywa to hobby (szczególnie, jeśli nie ma się szczęścia do trafiania dobrych kart w boosterach) i cóż, Star Wars: Unlimited może nie być tutaj wyjątkiem, jednak jest też światełko w tunelu. Otóż o ile pierwszy set zawiera, jak wspominaliśmy, 252 karty, o tyle w boosterach będzie można trafić na różne warianty każdej z nich, znacznie rzadsze od wersji bazowych. Oznacza to, że jeśli komuś zależy tylko na graniu, do którego w zupełności wystarczają wersje podstawowe karty, wszelkie warianty będzie mógł łatwo wymienić czy sprzedać, a to powinno uczynić granie w Star Wars: Unlimited, hobby znacznie przystępniejszym cenowo.

A oto jak będzie wyglądać zawartość boosterów, oraz jakie będziemy mieć warianty karty.

Zawartość boosterów

Każdy booster będzie zawsze zabierał 1 kartę lidera i 1 kartę bazy (jest to ukłon w stronę graczy, którzy uwielbiają format draft czy sealed), do tego dostaniemy 9 kart częstych (common), 3 nieczęste (uncommon) i 1 rzadką (rare) lub legendarną (legendary). Ostatnią kartą dopełniającą zawartość booster, będzie 1 karta w wersji foil. Warto zwrócić uwagę, że mając wyjątkowe szczęście, w boosterze można znaleźć nie 1 kartę rzadką (rare), a aż 4, pod warunkiem, że poza przysługującym mam jednym rarem, trafimy także na rare’ową bazę, lidera oraz foila.

Ale to jeszcze nie koniec…

Warianty kart

Poza foilami, w Star Wars: Unlimited będą też inne warianty kart:

Wariant nadprzestrzenny

Karty w wariancie nadprzestrzennym (hyperspace) charakteryzują się brakiem czarnej ramki, zamiast której widzimy więcej grafiki. Wariant nadprzestrzenny znajdziemy mniej więcej w 2 na 3 boostery, jednak karty najrzadsze (rare i legendary) w wariancie nadprzestrzennym pojawią się już w zaledwie 1 boosterze na 15. Warto też zaznaczyć, że warianty nadprzestrzenne mogą pojawić się także w wersji foil, wtedy, w przypadku rare i legendary, pojawią się one 1 na około 50 boosterów.

Wariant modelowy

Ale to jeszcze nic, bowiem karty liderów będą się także pojawiać w wariancie modelowych (showcase) i to dopiero one będą rzadkie! Taką wersję lidera spotkać będzie można jedną na 12, ale nie boosterów, a boxów (1 box, to 24 boostery), czyli w 1 na 288 boosterów. Jak nietrudno się domyślić, wartość takich liderów osiągać może zawrotne kwoty, także będzie to na pewno gra warta świeczki.

Jak więc widzicie, pod warunkiem, że nie będziecie kolekcjonerami polującymi na najrzadsze warianty, może się okazać, że przy odrobinie szczęścia, granie w Star Wars: Unlimited, nawet bardzo kompetytywne, może wcale nie być tak kosztowne.

Więcej o Star Wars: Unlimited

Więcej o grze przeczytacie na jej oficjalnej stronie, ale także w poniższych artykułach:

Źródło: link.