Dopiero co dowiedzieliśmy się, że Wydawnictwo Olesiejuk zajmie się książkami Star Wars w Polsce, a już poznaliśmy pełny plan wydawniczy na rok 2021. I wygląda on imponująco!

Wydawnictwo Olesiejuk – plan wydawniczy

Jak już wiemy, debiutem wydawnictwa będzie powieść Charlesa Soule, Wielka Republika. Światło Jedi, która oficjalnie ukaże się 19 maja, ale swą prapremierę będzie mieć już 4 maja w Empikach. Tłumaczeniem książki zajęła się Anna Hikiert-Bereza.

The Mandalorian

Ale to nie koniec wiosennych atrakcji, bowiem także w maju pojawić ma się młodzieżowa powieść The Mandalorian, której autorem jest Joe Schreiber. Będzie to adaptacja 1. sezonu serialu. Przy okazji dowiedzieliśmy się też, że za tłumaczenie tej pozycji odpowiadał będzie Krzysztof Kietzman.

Wielka Republika. Próba odwagi

Zapowiedziana na lipiec 2021, to ponownie pozycja młodzieżowa, a także kolejna odsłona cyklu Wielka Republika. Oto oficjalny opis powieści Justiny Ireland:

Vernestra Rwoh ma 15 lat i została właśnie mianowana rycerzem Jedi, ale jej pierwsza misja brzmi, jak zadanie dla niańki. Powierzono jej sprawowanie pieczy nad 11-letnią utalentowaną wynalazczynią Avon Starros w drodze na ceremonię otwarcia nowej, wspaniałej stacji nazywanej Starlight Beacon.

Ale niedługo po rozpoczęciu podróży, na krążowniku którym lecą wybuchają bomby. Podczas gdy dorośli Jedi próbują ocalić statek, Vernestra, Avon, jej droid – J-6, padawan Jedi i syn ambasadora odnajdują drogę do kapsuły ratunkowej. Jednak łączność jest zerwana, a zapasów niewiele. Decydują się więc wylądować na pobliskim księżycu, który da im schronienie, ale niewiele więcej. Nie wiedzą też, że w jego lasach kryje się niebezpieczeństwo.

W tym przypadku ponownie za tłumaczenie odpowiadać będzie Anna Hikiert-Bereza.

Into the Dark

Into the Dark, to powieść dla młodzieży nieco już starszej, a z uwagi na osobę autorki, Claudii Gray, pozycja z pewnością bardzo oczekiwana. To także część cyklu Wielka Republika, która w Polsce ukazać ma się już we wrześniu 2021.

Oto jej oficjalny opis:

To złota era. Nieustraszeni nadprzestrzenni zwiadowcy poszerzają granice Republiki, światy rozkwitają pod światłym przywództwem senatu, a nad powszechnym pokojem czuwa zakon Jedi. Są oni u szczytu swej potęgi, co sprawia, że mieszkańcy galaktyki śpią spokojnie, pewni, że nic im nie grozi. Ale nawet najjaśniejsze światło rzuca cienie, a na niektóre burze nie można się przygotować.

Kiedy niespodziewana katastrofa rozrywa statek lecący w nadprzestrzeni, ogromne ilości odłamków zagrażają całym systemom. Jedi od razu odpowiadają na wezwanie i ruszają z pomocą. Jednak skala zagrożenia jest tak wielka, że nawet Jedi mogą nie wystarczyć. By ocalić to, co pomagali budować, muszą oni zaufać Mocy wierząc, że pozwoli im ona przetrwać dzień, w którym nawet najmniejsza pomyłka kosztować może miliardy istnień.

A kiedy Jedi walczą ze zdawałoby się nieuniknioną katastrofą, coś jeszcze niebezpieczniejszego zaczyna rodzić się tuż za granicami Republiki. Okazuje się, że nadprzestrzenna katastrofa jest znacznie bardziej złowieszcza, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Zagrożenie kryje się w mroku i skrywa tajemnicę, które może napełnić strachem nawet serca Jedi.

Za przekład odpowiedzialna będzie Anna Hikiert-Bereza.

The Rising Storm

Ostatnia z książek zapowiedzianych na ten rok (październik 2021), to The Rising Storm Cavana Scotta, czyli znów Wielka Republika, ale też jedyna książka, która jeszcze się nie ukazała. Wiemy jednak, że będzie ona kontynuować przynajmniej niektóre z wątków zapoczątkowanych przez Światło Jedi.

Oto co wiemy o jej fabule i bohaterach:

Nihilowie wciąż terroryzują Zewnętrzne rubieże i robią się w tym coraz zuchwalsi. Tym razem na ich drodze stają nowi bohaterowie – mistrz Stellan Gios, który dopiero co stał się członkiem Rady Jedi, padawan Bell Zettifer, a także intrygująca Ty Yorrick, będą mieczem do wynajęcia. Cavan Scott nie chciał zdradzić szczegółów fabuły, jednak tę ostatnią określił mianem wrażliwej na Moc łowczyni potworów z tajemniczą przeszłością. Oczywiście nie wiemy, jaka to przeszłość, ale autor dodał jeszcze, że Ty Yorrick lepiej nie wchodzić w drogę, o czym Stellan i spółka szybko się przekonają.

Ponownie tłumaczeniem zajmie się Anna Hikiert-Bereza.

Podsumowanie

Widzimy zatem, że nowy wydawca Gwiezdnych wojen plany ma wielce ambitne, a jeśli uda się je zrealizować, otrzymywanie najnowszych pozycji niedługo po ich światowej premierze będzie bardzo miłą odmianą.

Oczywiście drobnym rozczarowaniem jest brak nowego Thrawna w planach wydawniczych na ten rok, ale w końcu nie można mieć wszystkiego, a Wielka Republika wydaje się mimo wszystko istotniejsza. Mamy jednak nadzieję, że Wydawnictwo Olesiejuk nie zapomni ani o Thrawn Ascendancy, ani też o trylogii Alphabet Squadron.

Źródło: link.