Całkiem niedawno, bo 8 maja 2020 roku miała miejsce premiera Skywalker. Odrodzenie w wersjach na DVD i Blu-ray. Jak większość fanów, ja również kupiłem swoją kopię filmu. Wybrałem wersję na Blu-ray, ze względu na lepszą jakość filmu na tym nośniku, względem tej na DVD. Szkoda, że nie została wydana wersja w 4k, ale cóż… Obejrzałem sobie wszystko na spokojnie i przyznam, że jestem zadowolony. Z czego? Ano z dodatków.

Dodatki do filmu

Standard w wersjach na Blu-ray, tak jak w przypadku Ostatniego Jedi, teraz również moc jest silna z dodatkami. Dostaliśmy ich aż 6, a ja pokrótce przedstawię każdy

#1 Dziedzictwo Skywalkerów.

Pierwszy i zarazem najdłuższy dodatek, bo trwa ponad 2 godziny. Materiał przedstawia nagrania zza kulis Skywalker. Odrodzenie. Dodatek pokazuje, jak przebiegały prace nad poszczególnymi scenami Epizodu IX, możemy dowiedzieć się nieco więcej o aktorach, a także poznać innych członków ekipy filmowej. W Dziedzictwo Skywalkerów świetnie wplątane zostały również archiwalne nagrania z produkcji poprzednich filmów Star Wars, nie tylko z części 7. i 8., ale także z epizodów 1-6, możemy dzięki temu porównać tworzenie Gwiezdnych Wojen kiedyś i dziś.Możemy dowiedzieć się jak aktorzy rozwijali się na przestrzeni lat i jak wspominają pracę nad poprzednimi częściami. Materiał ujawnia również kilka ciekawostek, twórcy tłumaczą przyczyny dodania do Skywalker. Odrodzenie statku Tantive IV, znanego nam tak dobrze z Nowej Nadziei, została także wyjaśniona tajemnica scen z udziałem Carrie Fisher (*), a także wiele innych smaczków. Dzięki temu dodatkowi możemy również spojrzeć na tych wszystkich aktorów nie jak na postacie, które grają, ale jak na zwykłych ludzi, którzy są tacy jak my.

#2 Pasaana: Pościg śmigaczy

W tym dodatku możemy się bliżej przyjrzeć kręceniu sceny pościgu śmigaczy na Pasaanie. Widać, ile było w tym pracy zespołowej. Było to naprawdę świetne, a twórcy posłużyli się przy kręceniu tej sceny paroma genialnymi trikami, których efekt widzieliśmy w kinie na ekranie. Możemy się dowiedzieć też jak wyglądały prace nad samymi śmigaczami.

#3 Obcy na pustyni

Ten materiał nie przedstawia prac nad poszczególnymi scenami, lecz skupia się w pełni na pustyni Wadi Rum, która znajduje się w Jordanii. Przedstawiony zostaje plan filmowy i to jak został zbudowany, możemy dowiedzieć się również kilku ciekawostek na temat rzeczonej pustyni i jaki wkład w prace nad Skywalker. Odrodzenie miała Jordańska ludność.

#4 D-O: klucz do przeszłośći

Filmik ukazuje prace nad sceną na statku Ochiego. Twórcy zdradzają kilka ciekawostek związanych z samym statkiem, co jest naprawdę super i mnie to zaskoczyło. Przedstawiony jest również tytułowy D-O i poznajemy cel jaki przyświecał twórcom, gdy wprowadzali D-O do filmu.

#5 Warwick i syn

Jeden z lepszych dodatków. Chyba u każdego wywoła banana na twarzy. Materiał jest bardzo pozytywny. Dostajemy archiwalne nagrania przedstawiające Warwicka Daviesa jako Wicketa w Powrocie Jedi, zestawione są one z produkcją scen z ewokami w Skywalker. Odrodzenie Niesamowita jest zmiana pokoleniowa, to, że w Epizodzie IX syn Warwicka zagrał Ewoka, jak ponad 35 lat temu on sam. Poznajemy również kilka ciekawostek z życia Warwicka, np. jak to się stało że dostał angaż w Powrocie Jedi.

#6 Tworzenie stworzeń

Ostatni dodatek prezentuje nam prace nad stworzeniami w Gwiezdnych Wojnach i to, jak ważne są one dla tego świata. Fascynujące jest to, jak wiele potrzeba pracy aby przygotować kostium nieczłowieka, albo żeby poruszać wielkimi lalkami. Po obejrzeniu czegoś takiego i zestawieniu tego z filmem nabiera się jeszcze większego szacunku i podziwu dla ludzi odpowiedzialnych za to.

Film

Jeżeli chodzi o wydanie samego filmu, to tu już nie jest tak kolorowo. Epizod IX możemy obejrzeć w 3 językach: angielskim, polskim i czeskim. Wszystkie wersje mają dźwięk w Dolby Digital 5.1. Ale jeżeli o mnie chodzi, to uważam, że jakość była ok. Przechodząc do napisów, tutaj dostępne są te same języki do wyboru, lecz angielski jest w wersji dla niesłyszących, szkoda że w polskim tego nie ma. Jestem zawiedziony również brakiem wersji z komentarzem reżysera. W przypadku Ostatniego Jedi była taka opcja dostępna w języku angielskim. Niestety tym razem nie ma możliwości obejrzenia usuniętych scen, a w przypadku Skywalker. Odrodzenie bardzo by się one przydały.

Wydanie

Tak jak w przypadku poprzednich filmów, tutaj również możemy kupić wersję zwykłą bądź w steelbooku, która (choć droższa od zwykłej wersji) naprawdę znakomicie.

Podsumowanie

O wydaniu Skywalker. Odrodzenie na Blu-ray można naprawdę wiele powiedzieć. Z zewnątrz prezentuje się bardzo dobrze i zachęca do zakupu (zwłaszcza wersja ze steelbookiem). Dodatki natomiast, były wprost fantastyczne i momentami chwytały za serducho. Jeżeli chodzi o film, to jest dużo gorzej. Świadczy o tym brak jakichkolwiek usuniętych scen, czy też wersji z komentarzem reżysera. Biorąc to pod uwagę można pomyśleć, że cena jest nieco za wysoka.

Więcej o Skywalker. Odrodzenie