Koniec roku to czas podsumowań i wszelkiego rodzaju plebiscytów, ale także snucia planów! Jednymi z najważniejszych dla rodzimych fanów są wydawnicze plany Uroborosa, które poznaliśmy dosłownie parę minut temu.

2019 rokiem Thrawna

Można powiedzieć, że wydawnictwo w końcu posłuchało fanów, a nadchodzący rok będzie rokiem Thrawna! Poza kontynuacją legendarnej trylogii – Ciemna strona mocy zaplanowana na marzec oraz Ostatni rozkaz w kwietniu – w końcu pojawi się Wielki Admirał także w wersji nowokanonicznej. I to w dwóch odsłonach.

W czerwcu pojawić ma się powieść Thrawn, a w listopadzie Thrawn: Alliances. Czyżby zapowiedź nowej powieści Timothy’ego Zahna było katalizatorem dla takiego przyspieszenia? Zresztą nie ważne, jakie były powody, pozostaje nam się tylko cieszyć!

A co poza tym?

Han Solo

Nie zabraknie też naszego ulubionego przemytnika. Zresztą własnie z nim rozpoczniemy rok powieścią Ostatni strzał, która w księgarniach ma pojawić się już 16 stycznia. Poza tym na sierpień zaplanowane jest coś, co sam uroboros dość enigmatycznie określił jako „Star Wars Han Solo Movie tie in novel„. Sęk w tym, że jedynym tie-inem, jaki przychodzi do głowy jest Most Wanted, który pod nazwą Wielka ucieczka wydał już jakiś czas temu Egmont. Trudno mi uwierzyć, że Uroboros chciał by powielać tę pozycję (choć ja akurat bym się nie obraził, bo przynajmniej jej format byłby zgodny z resztą kanonicznych pozycji), myślę więc, że może chodzić tutaj raczej o książkową adaptację filmu.

Legendy

Nie zabraknie także propozycji dla fanów Legend vel Expanded Universe. Poza wspominaną już trylogią Thrawna zaplanowano. We wrześniu rozpocznie się wydawanie innej, bardzo lubianej trylogii. Mowa tutaj o trylogii Dartha Bane’a i jej pierwszej odsłonie pod tytułem Droga zagłady.

Wcześniej, bo już w maju ukaże się powieść Darth Plagueis. Wybór ten jest o tyle dziwne, że poprzednie wydanie nie jest wcale jeszcze stare i kupić można je dosłownie za grosze (zresztą podobnie mają się sprawy z Banem). Co nie zmienia faktu, że także ta książka była przez fanów bardzo dobrze przyjęta, więc pewnie znajdą się chętni na jej wznowienie.

I coś na koniec

Ostatnią z zapowiedzianych książek, którą, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otrzymamy w październiku będzie Canto Bight, czyli zbiór czterech opowiadań przybliżający nam znane z Ostatniego Jedi miasto-kasyno. Ta pozycja wzbudzi pewnie najmniej emocji, bo choć jest to lektura całkiem sympatyczna, to niewiele wnosi do świata Gwiezdnych Wojen. Tym niemniej miło, że książkowy kanon jest systematycznie uzupełniany.

Trzeba przyznać, że zapowiedzi wyglądają imponująco, aczkolwiek inną sprawą jest, jak będzie wyglądała ich realizacji. Wszyscy pamiętamy, że rok 2018 przyniósł nam kilka poślizgów, a przesuwanie kolejnych premier było na porządku dziennym. Trzymamy jednak kciuki, by nadchodzący, 2019 rok był dla wydawnictwa Uroboros i fanów Gwiezdnych Wojen znacznie bardziej udany. Przy okazji przypominamy, że na polskie wersje wciąż czeka kilka, naprawdę rewelacyjnych książek, jak chociażby Leia: Princess of Alderaan czy The Legends of Luke Skywalker, które mamy nadzieję, że w końcu się u nas pojawią.

Źródło: link.