Niedawno oficjalna strona starwars.com ujawniła tytuł zbliżającego się do nas małymi kroczkami Epizodu VIII Gwiezdnych Wojen. Jak już pewnie wszyscy wiecie brzmi on „The Last Jedi”, co najprawdopodobniej będzie tłumaczone jako „Ostatni Jedi”.

Czy wiecie jednak, że nasz „Ostatni Jedi” nie jest pierwszym „Ostatnim Jedi”? Ba, nie jest nawet drugim. Jakkolwiek zabawnie by to nie brzmiało, jest to najprawdziwsza prawda. Mianowicie istnieją już w uniwersum Star Wars dwie historie o takim tytule. Ściślej mówiąc, chodzi tu o Legendy.

Pierwszą z nich jest książka Michaela Reaves i Mayi Kaathryn Bohnhoff. Opowiada ona historię Jaxa Pavana – rycerza Jedi, który przeżył Czystkę i podjął partyzancką walkę z nowo powstałym Imperium.

Książka jest stosunkowo młoda, bowiem w Polsce została wydana w 2013 roku nakładem wydawnictwa Amber. Do dziś znaleźć ją można w dobrych księgarniach i to często w promocyjnej cenie. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z lekturą, której to opis znajdziecie poniżej:

Ostatni Jedi

Rozkaz 66 doprowadził do niemal całkowitej eksterminacji Jedi. Nieliczni, którzy ocaleli, zostali zmuszeni do ucieczki lub ukrywania się. Ale nie Jax Pavan, który nieustannie zadaje Imperium ciosy jako samotny partyzant i ważny sprzymierzeniec Whiplash, tajnej organizacji ruchu oporu działającej na Coruscant.

Teraz ma przetransportować z Coruscant na bezpieczny, odległy świat przywódcę grupy, który stał się celem zamachów. To pod każdym względem ryzykowne przedsięwzięcie, ale Jax i jego zaufana załoga są gotowi stawić czoło wszelkim zagrożeniom ze strony Imperium oraz tym, którego Jax obawia się najbardziej: Darthem Vaderem. A Jax wie, że Vader nie spocznie, dopóki ostatni Jedi nie zginie…

Historia pt. The Last Jedi pojawiła się także w komiksie Marvela z 1981 roku, którego autorami są Mike W. Barr (scenariusz) i duet Walt Simonson & Tom Palmer (rysunki).

Czy czytaliście którąś z tych historii i myślicie, że Epizod VIII zaczerpnie z nich cokolwiek?