W kwietniu pisaliśmy o nawiązaniach do Gwiezdnych Wojen na płycie duetu Taconafide. Taco Hemingway i Quebonafide na swojej płycie w dwóch piosenkach nawiązywali do sagi Star Wars. 13 lipca Taco Hemingway wydał nową płytę pod tytułem Café Belga. Płyta okazała się wielkim sukcesem komercyjnym i artystycznym i w ciągu dwóch tygodni zdobyła status złotej płyty. Podczas trzeciego tygodnia od premiery płyta znalazła się na drugim miejscu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Jeśli chodzi o popularność płyty na Youtube, to prawie każda piosenka ma ponad milion wyświetleń, a najpopularniejsza ma ich aż 5 milionów.

Jednak nas najbardziej interesuje to, czy Taco Hemingway znów nawiązał do naszej ulubionej sagi. Odpowiem od razu: tak zrobił to.

Taco Hemingway – ZTM

Już w pierwszej zwrotce piosenki pt. ZTM raper przywołuje scenę z Zemsty Sithów.

W plecy wbijają mi noże jak Brutus
Ona straciła już głowę jak Dooku
Ona ma uda i głowę jak Mewtwo

Oczywiście chodzi o scenę zabicia hrabiego Dooku przez Anakina Skywalkera. Raper mówi tu o straceniu głowy przez dziewczynę na jego punkcie, czyli zakochaniu się w nim. Trzeba przyznać, że to dosyć ciekawe porównanie.

Poniżej odnośnik do tego numeru.

Taco Hemingway – Wszystko na niby

W kolejnej piosence raper nie odnosi się w bezpośredni sposób do Gwiezdnych Wojen. Taco wspomina o raperze występującym pod pseudonimem Childish Gambino. Gambino to Donald Glover, który zagrał Lando Calrissiana w filmie Han Solo: Gwiezdne wojny – historie.

Bo w tym niemożliwym świecie nikt już nie chce być kim jest
To nie Gambino, ale każdy kręci serial
Więc zapamiętaj zanim rzucisz nas na rzutnik
Niechaj przynajmniej będzie dobra reżyseria
Ja mam wrażenie, że mnie kręci Stanley Kubrick
To nie Gambino, ale każdy jest aktorem
Pamiętaj o tym, zanim kupisz na nas bilet
Sam mam wrażenie, że zaraz o tym zapomnę
Pamiętaj tylko, że to wszystko jest na niby

Donald Glover to nie tylko utalentowany raper i aktor, ale również producent, reżyser, scenarzysta, komik i DJ. Taco w piosence nawiązuje do serialu Glovera pt. Atlanta. Serial skupia się na Earnest „Earn” Marksie, który rezygnuje z college’u, aby zostać menedżerem kuzyna, który jest gwiazdą rapu. Donald Glover gra główną rolę w serialu, jest również jego twórcą, scenarzystą i reżyserem. Został za nią nagrodzony Złotym Globem i Emmy. 8 czerwca 2018 roku, stacja FX ogłosiła przedłużenie komedii o trzeci sezon. Taco Hemingway opisuje tutaj paradoksalną sytuację, gdzie raperzy wszystko udają, ale przecież nie są reżyserami swoich seriali w przeciwieństwie do Gambino.

Taco Hemingway w ciekawy sposób nawiązał do Gwiezdnych Wojen. Nie robi tego pierwszy raz, więc gdy tylko wyjdzie kolejna płyta dokładnie sprawdzimy, czy przypadkiem znów tego nie zrobił. Pamiętajcie, że cała płyta jest udostępniona za darmo na stronie muzyka, Spotify, Tidal oraz Youtube.

 

Rap a Star Wars

Artykuły poświęcone innym nawiązaniom do Star Wars w polskim rapie oraz interesującej postaci, którą niewątpliwie jest Donald Glover.

Źródło: link, link, link, link, link.