Taconafide to obecnie najbardziej popularny duet raperów w Polsce. Połączenie Taco Hemingwaya i Quebonafide okazało się strzałem w dziesiątkę. Duet pobił rekord polskiego Spotify, ich utwór Tamagotchi, drugi singiel promujący płytę SOMA 0,5 mg, odtworzono prawie 320 tys. razy w ciągu 24 godzin. To więcej niż hit Eda Sheerana, Shape of you, który do tej pory był na podium. Wszystkie piosenki z płyty znajdują się na liście Top 50 Poland na Spotify. Prawie każda piosenka duetu Taconafide z płyty SOMA 0,5 mg na Youtube przekroczyła już 1 milion wyświetleń, a najpopularniejsza piosenka Tamagotchi ma już ponad 27 milionów wyświetleń (stan na 23.04.2018).

Jednak nas najbardziej interesuje to, co ma wspólnego ich płyta z Gwiezdnymi Wojnami. Otóż okazuje się, że duet Taconafide to fani Star Wars. Raperzy w dwóch piosenkach nawiązują do naszej ulubionej sagi.

Taconafide – Nóż

W piosence pt. Nóż raper Quebonafide w drugiej zwrotce rapuje:

Wciąż dostaję wyszemrane dille od nich na Facebooku
Piszą ciemne strony, a ja nie chcę być jak Hrabia Dooku
Chcę czerwone wino i zasłony czarne, spać bez ruchu

Autor nawiązuje do postaci hrabiego Dooku, był on jednym z najzdolniejszych Jedi w historii Zakonu i mentorem Qui-Gon Jinna. Z czasem przeszedł na ciemną stronę Mocy i stał się lordem Sithów, służąc Sidiousowi jako Darth Tyranus. Postać ta występuje w Ataku Klonów, Zemście Sithów oraz w serialu animowanym Wojny Klonów. W rolę hrabiego Dooku wcielił się brytyjski aktor Christopher Lee.

TACONAFIDE | Polscy raperzy nawiązują do Star Wars

Hrabia Dooku w Ataku klonów.

Dodatkowo w zwrotce mamy określenie ciemne strony, co również jest nawiązaniem do Gwiezdnych Wojen. Ciemna strona Mocy, była jednym z aspektów Mocy utożsamianym z takimi odczuciami jak strach, gniew czy nienawiść. Najbardziej znanymi zwolennikami ciemnej strony byli Sithowie (m.in. hrabia Dooku).

Poniżej możecie posłuchać tego numeru Taconafide.

TACONAFIDE – C3PO (część Quebonafide)

Kolejna piosenka już samym tytułem nawiązuje do Gwiezdnych Wojen. Numer C3PO znajduje się na albumie 0,25 mg. Album ten nie znajduje się już w sprzedaży, można go było dostać jedynie z preorderem płyty SOMA 0,5 mg. Teraz można go zdobyć wyłącznie na koncertach duetu Taconafide.

Już w pierwszych sekundach piosenki usłyszymy cytaty z Nowej Nadziei.

Did you hear that? This is madness

Pierwsza część cytatu to pytanie wypowiedziane przez C-3PO do R2-D2, po tym jak szturmowcy wraz z Darthem Vaderem zaatakowali statek Tantive IV, na którym znajdowała się księżniczka Leia posiadająca plany Gwiazdy Śmierci. Co ciekawe jest to pierwsze zdanie wypowiedziane w tym filmie.

Druga część cytatu to zakończenie tej samej wypowiedzi C-3PO. Oryginalnie cytat ten jest jednak nieco dłuższy, brzmi on bowiem:

Did you hear that? They’ve shut down the main reactor. We’ll be destroyed for sure. This is madness!.

Następie Quebonafide śpiewa refren:

Wszystkie moje płyty są złote jak C-3PO
Kajdany, grille, sygnet złote jak C-3PO
Serca moich ziomali to też jak C-3PO
Mam dla nich miłość stary, nie dla tych co VIP-y chcą

Pierwszy wers jest dwuznaczny, obudowa C-3PO jest skonstruowana ze złotych płyt, dodatkowo wszystkie (legalne) płyty Quebonafide pokryły się złotem – sprzedały się w ilości min 15 tyś. sztuk. Kajdany, grille, sygnety złote czyli biżuteria z której znany jest raper Quebonafide jest złota jak C-3PO. Serca moich ziomali – jego przyjaciele mają złote serca (w przenośni).

Później w pierwszej zwrotce Quebo mówi, że sam jest jak C-3PO:

Quebo wszędzie widzi złoto, wszędzie węszy euro
Wszystko złoto co się świeci, jestem C-3PO
[…]
Robię tysiąc fotek, jakbym był robotem

Po pierwszej zwrotce w tle znów możemy usłyszeć zdanie wypowiedziane przez C-3PO:

I do believe they think I am some sort of god.

Zdanie pochodzi z Powrotu Jedi, gdy tłumaczył on reszcie bohaterów, że Ewoki – rdzenni mieszkańcy planety Endor – uważają go za jakiegoś rodzaju bóstwo. Najpewniej wynikało to ze złotego koloru jego obudowy. Współcześni raperzy na ścianach posiadają złote płyty, ubierają złote kajdany, grille, sygnety, przez co – podobnie jak C-3PO – mogliby uchodzić dla kogoś za bogów.

TACONAFIDE – C3PO (część Taco Hemingwaya)

W drugiej zwrotce raper Taco Hemingway rapuje:

To jest moje miejsce, więc nie parkuj mi tu
Gdy się wożę, one gwiżdżą, niby R2-D2
Czasem dość mam tej Warszawy, jakbym grał w Górniku
Kręci mi się w głowie na okrągło, niby R2-D2
Masz czerwoną kartę, więc nie szarżuj byku
A jak nie masz nic do powiedzenia to nie marnuj beatu
Byłem w Macu w Piszu, Quebo w Machu Picchu
Teraz idzieym razem jak C-3PO i R2-D2

Najpierw raper zauważa, że kobiety reagują na niego gwizdem podobnym do dźwięku wydawanego przez R2-D2. Później mówi, że kręci mu się w głowie jak R2-D2. R2-D2 mógł obracać swoją głową o 360 stopni. Razem jak C-3PO i R2-D2, czyli jak przyjaciele.

Dosyć mam spin i teatrów, dosyć mam kantów
W takim przypadku też jestem jak R2, bratku

R2-D2 był dosyć okrągłym robotem pozbawionym kantów.

Czasem czuję się królewsko jakbym grał u Zizou
Czasem, że ktoś inny we mnie siedzi, jak w R2-D2

Podczas kręcenia oryginalnej trylogii w robocie siedział aktor Kenny Baker.

Na outro Taco rapuje:

Wszystkie moje cyfry okrągłe jak R2-D2
Mam w głowie olej, rażę prądem jak R2-D2
Te kłamstwa mają krótką nogę jak R2-D2
Oczy dokoła głowy, a ty tylko widzisz przód

Pierwszy wers nawiązuje znów do tego, że R2 był okrągły. Drugi wers nawiązuje do tego, że raper ma olej w głowie, jest mądry i roztropny, R2 również ma olej w głowie, ponieważ jest robotem. Druga połowa tego wersu nawiązuje do sceny z Zemsty Sithów, gdzie R2-D2 razi prądem innego robota. Trzeci wers mówi o tym, że kłamstwa mają krótką nogę jak R2-D2. R2 miał trzecią nogę, która była krótsza od dwóch pozostałych, pomagała mu ona w poruszaniu się. Ostatni wers mówi nam, że autor ma oczy dookoła głowy, co również może być nawiązaniem do R2, który miał taką możliwość, dzięki głowie, którą mógł obracać o 360 stopni.

Jak widzimy nawet w piosenkach duetu Taconafide możemy znaleźć nawiązania do Gwiezdnych Wojen.

 

 

Źródło: link, link, link, link, link.