Nie zdążyliśmy jeszcze się nawet nacieszyć świetnymi Więzami krwi, a już mam mamy na horyzoncie kolejną powieść Claudii Gray, której historia skupi się na postaci Lei Organy. Podczas trwającego San Diego Comic Con dowiedzieliśmy się wielu nowych informacji o książce Leia: Princess of Alderaan (Leia: Księżniczka Alderaan).

Powrót do przeszłości

W książce będziemy mieli do czynienia z księżniczką na zupełnie innym etapie życia, niż miało to miejsce ostatnimi czasy. Nie będzie to ani doświadczona latami wojny i polityki Generał Organa, którą pamiętamy z Przebudzenia Mocy, a wyczekujemy zobaczyć ponownie Ostatnim Jedi. Nie jest to też pełna werwy wojownicza rebeliantka, którą spotykamy w wydawanych obecnie komiksowych seriach. W Princess of Alderaan będziemy mieć do czynienia z Leią, która nie ukończyła jeszcze nawet 16 lat i dopiero odkrywa tragiczny stan, w jakim znajduje się ówczesna galaktyka.

Jak łatwo można się domyślić na podstawie okresu, w jakim dzieje się książka, przedstawi ona historię przystąpienia Lei do Sojuszy Rebeliantów. Nie będzie ona w całości poświęcona wyłącznie temu zagadnieniu, a jak wiele powieści z kategorii young adult, będzie to opowieść o dorastaniu, przyjaźni, a także o relacjach z przybranymi rodzicami. Z wydanego niedawno komiksu Star Wars 033 dowiedzieliśmy się, że ucieczki z domu nie były dla Lei niczym niezwykłym, a książka Leia: Princess of Alderaan wątek ten może zechcieć rozwinąć.

Dylemat Baila

Bardzo ciekawie zresztą zapowiada się też dylemat, przed jakim stają Bail i Breha Organa. Z jeden strony byliby zapewne dumni z córki, która angażuje się w walkę o słuszną sprawę. Nie można jednak zapominać, że są również troskliwymi rodzicami. Ich pierwszym impulsem jest ochrona swojej córki i chęć „ukrycia” jej przed brutalnym światem. Tym bardziej że wbrew temu, co myśli Lei i chyba większość 16-latków, nie wie ona jeszcze wszystkiego o otaczającym ją świecie.

Warto też zaznaczyć, że książka LeiaPrincess of Alderaan to pozycja z cyklu Journey to Star Wars: The Last Jedi i choć poznamy zamierzchłą przeszłość Lei, to jednak część zawartych tam wątków oraz informacji musi mieć niebagatelne znaczenie w kontekście nadchodzącego filmu.

Premiera książki Leia: Princess of Alderaan zaplanowana jest na 1 września bieżącego roku. Data polskiego wydania powieści nie jest jeszcze znana.