Kto nie chciałby mieszkać przy ulicy imienia Luke’a Skywalkera? Relaksować się ze znajomymi na skwerze nazwanym nazwiskiem najbardziej znanego Jedi w całej galaktyce? Pruszków może być pierwszym miastem w Polsce, które zyska takiego zacnego patrona. Jeden z mieszkańców i wielki fan Gwiezdnych wojen, Adrian Zwoliński, zainicjował petycję do Rady Miasta o nadanie imienia Skywalkera jednej z pruszkowskich ulic lub skwerowi. Podpisało się już pod nią ponad 750 osób, a temat trafił do mediów ogólnokrajowych. Radni nie mówią nie, a niektórzy wyrażają sympatię i poparcie dla pomysłu.

Jak autor petycji uzasadnia pomysł gwiezdnego patrona w Pruszkowie?

Pozytywne emocje. Gwiezdne Wojny są międzypokoleniową przygodą, opowieścią o walce dobra ze złem, poświęceniu i skomplikowanych ścieżkach ludzkiego życia. Są historią, która przemawia już do czwartego pokolenia fanów. Taka ulica byłaby pozytywnym wydarzeniem dla wszystkich – dzieci i dorosłych, fanów fantastyki, jak i tych, którzy mają z nią sporadycznie do czynienia. Gwiezdne Wojny łączą jak mało co.

Miejski koloryt. Miastu przyda się kolejny bohater – Pruszków ma ulice Kubusia Puchatka i Słonia Trąbalskiego. Na straży kolejnej mógłby stanąć rycerz jedi, Luke Skywalker. Bohaterów nigdy nie za wiele!

Promocja miasta. W Polsce tylko w gminie Lubicz nadano ulicy imię na cześć postaci z Gwiezdnych Wojen (ulica Obi-Wana Kenobiego). Na świecie takich ulic jest niewiele. Kto odmówiłby sobie zdjęcia na ulicy/skwerze Luke’a Skywalkera?

Czemu wybór padł na Luke’a Skywalkera?

To jeden z najbardziej znanych bohaterów Gwiezdnych Wojen, jednocześnie postać pozytywna. Poznajemy go jako farmera, którego trochę przeznaczenie, a trochę przypadek wrzuciły w sam środek walki ze złym Imperium Galaktycznym.

Luke, po śmierci mentora, bierze los w swoje ręce – ze zwykłego chłopaka z biednej planety staje się odważnym rycerzem jedi. Luke walczy z własnym ojcem, Lordem Vaderem, sługą Imperium i to dzięki miłości syna Vader przechodzi na jasną stronę mocy. Chłopak odrzuca propozycję przyłączenia się do Imperium. Mimo, że sytuacja wydaje się beznadziejna, staje po stronie przyjaciół. Znosi tortury i przyczynia się do pokonania Imperatora. Choć jego późniejsze losy naznaczone są zwątpieniem, Luke uczy jak wyciągać wnioski z porażek, wziąć sprawy w swoje ręce i zmierzyć się z życiem.

Luke Skywalker to postać, która symbolizuje odpowiedzialność za siebie i innych, przyjaźń, współpracę, odwagę, umiejętność radzenia sobie pomimo trudności.

Jako redakcja portalu starwars.pl zachęcamy do podpisywania się pod petycją, którą znajdziecie tutaj. Każda forma promocji uniwersum Gwiezdnych wojen wśród szerszej społeczności warta jest uwagi i wsparcia. Liczymy, że już niedługo tabliczka „ul./skwer im. Luke’a Skywalkera” zawiśnie w Pruszkowie, a podobne inicjatywy pojawią się w innych miastach.