Amerykańska Akademia Filmowa ujawniła dziś nominacje do przyznawanych przez siebie nagród, czyli popularnych Oskarów. Oczywiście nie mogło zabraknąć wyróżnień dla ostatniej odsłony sagi Skywalkerów, choć obyło się tutaj bez zaskoczeń.

Skywalker. Odrodzenie – nominacje do Oskara

Jak można było się spodziewać, film J.J. Abramsa otrzymał nominacje w typowych dla sagi kategoriach i o prestiżowe statuetki powalczy w kategoriach dźwiękowych (najlepsza ścieżka dźwiękowa oraz najlepsza edycja dźwięku), a także za najlepsze efekty wizualne.

I to tyle. Oczywiście nominacji w bardziej prestiżowych kategoriach raczej nikt się nie spodziewał, aczkolwiek w kategoriach „technicznych” bywało już więcej nominacji. Aczkolwiek minimum przyzwoitości zostało osiągnięte, więc pozostaje trzymać kciuki, by Skywalker. Odrodzenie zwyciężył w trzech wspomnianych kategoriach.

Oskarowa historia Gwiezdnych Wojen

Poza fenomenem, jakim okazała się pod tym względem (i wieloma innymi) Nowej Nadziei (aż 10 nominacji, w tym kilka najbardziej prestiżowych, i 6 statuetek) Gwiezdnej Sadze nie wiedzie się za dobrze podczas oskarowych nocy.

Oto jak wyglądało to na przestrzeni lat:

Nowa nadzieja – 10 nominacji, 6 Oskarów

Imperium kontratakuje – 3 nominacje, 1 Oskar

Powrót Jedi – 4 nominacje, 0 Oskarów

Mroczne widmo – 3 nominacje, 0 Oskarów

Atak klonów – 1 nominacja, 0 Oskarów

Zemsta Sithów – 1 nominacja, 0 Oskarów

Przebudzenie Mocy – 5 nominacji, 0 Oskarów

Łotr 1 – 2 nominacje, 0 Oskarów

Ostatni Jedi – 4 nominacje, 0 Oskarów

Han Solo – 1 nominacja, 0 Oskarów

Skywalker. Odrodzenie – 3 nominacje, ??? Oskarów

Więcej na temat Skywalker. Odrodzenie

A tutaj więcej artykułów na temat Epizodu IX:

Źródło: link.