Pamiętacie, jak na początku roku Leland Chee obiecywał nam, że znacznie więcej postaci z Legend (znanych dawniej jako Expanded universe), trafi do nowego kanonu? Trochę czekaliśmy na spełnienie tych obietnic, ale chyba właśnie się doczekaliśmy.

Dash Rendar w nowym kanonie!

W ostatnich dniach do nowego kanonu dołączył jeden z najbardziej znanych przedstawicieli Legend, słynny przemytnik i awanturnik, a także zawołany pilot – Dash Rendar!

Nie było to jednak wejście tak efektowne i znaczące, jak to, które w Rebeliantach zafundował Thrawnowi Dave Filoni. Aczkolwiek sam Dash został w serialu „zapowiedziany”. Pojawił się w nim lekki frachtowiec YT-2400, czyli ten sam model, co statek już-nie-tylko-legendarnego przemytnika – Outrider.

Ale wracając do Dasha i jego dołączenia do nowego kanonu. Odbyło się to w lekturze dla młodszych czytelników pt. Solo: A Star Wars Story: Tales from Vandor, która przyjęła formę dziennika pisanego z perspektywy in-universe.

Niestety Dash Rendar nie pojawił się tam osobiście, a został jedynie wspomniany. Miejmy jednak nadzieję, że to dopiero początek jego przygody w nowym kanonie.

Kim jest Dash Rendar?

Dash Rendar po raz pierwszy pojawił się w słynnej powieści Cienie Imperium autorstwa Steve’a Perry’ego, której akcja rozgrywała się pomiędzy wydarzeniami znanymi z Imperium Kontratakuje i Powrotu Jedi.

Wywodził się on z bogatej, koreliańskiej rodziny, zamiast jednak przejąć rodzinny interes, postanowił poświęcić się karierze w imperialnej marynarce.

W wyniku machinacji przywódcy Czarnego Słońca, księcia Xizora, brat Dasha zginął, jego rodzina popadła w niełaskę Imperatora, a on sam został wydalony ze służby. Uciekła on na Zewnętrzne Rubieże, gdzie szybko zyskał reputację jako świetny pilot, przemytnik i najemnik. Wkrótce też dorobił się własnego statku, wspomnianego już lekkiego, koreliańskiego frachtowca YT-2400 o nazwie Outrider.

W okresie Galaktycznej Wojny Domowej Lando Calrissian zatrudnił Dasha, by ten wytropił Bobę Fetta i podróżującego z nim, zamrożonego w karbonicie Hana Solo. Z jego usług korzystała później Leia, zlecając mu ochronę Luke’a Skywalkera. Przy tej okazji Dash uczestniczył w misji, która zaowocowała zdobyciem planów drugiej Gwiazdy Śmierci (choć przy tej okazji popełnił on błąd, który kosztował życie wielu Bothan).

 

Czy któreś z tych wydarzeń przeniesione zostaną do nowego kanonu? Jest to bardzo wątpliwe, ale mamy nadzieję, że jego nowa historia (o ile zostanie opowiedziana), okaże się nie mnie interesująca.

A wy cieszycie się z dołączenia Dasha Rendara do nowego kanonu?

Źródło: link.