Star Wars Łotr 1. Akta misji” to książka zawierająca ściśle tajny zbiór raportów, planów i dokumentów o kluczowym znaczeniu dla Rebelii. Jej autorem jest Jason Fry, a za rodzime wydanie odpowiada Egmont. Zebrane materiały dotyczą okresu i wydarzeń mających miejsce tuż przed Nową Nadzieją, a które zobrazowano w pierwszym filmie antologii historie Łotr 1. Jeżeli po wyprawie Jyn Erso i jej łotrowej drużyny czujemy niedosyt, to warto sięgnąć po tę książkę. Nasyci ona nas nowymi i ciekawymi informacjami na temat bohaterów, sytuacji w galaktyce czy imperialnych pojazdów. Czekają na nas 64 strony przyjemnej lektury.

Sytuacja w galaktyce

Akta misji zawierają wiele ciekawych raportów na temat sytuacji, w jakiej zastajemy galaktykę podczas seansu Łotr 1. W wiadomościach od Generała Crackena kierowanych do przywódczyni sojuszu Mon Mothmy dowiadujemy się na przykład, że na wielu światach, Imperium oraz Imperator cieszą się bardzo dużym poparciem i ciężko będzie rebeliantom to zmienić. Mieszkańcy galaktyki do dziś pamiętają korupcję oraz niewydolność instytucji Republiki, niebezpieczeństwo ze strony separatystów i są w stanie zaakceptować ograniczenia narzucane przez imperialnych, jeśli tylko dzięki temu czasy wojny nie powrócą. Ten raport, jak i inne ukazujące polityczną sytuację w galaktyce bardzo mnie zainteresowały, jako że poza najnowszą wydaną w Polsce książką „Katalizator„, wątek ten nie był poruszany zbyt często w literaturze uniwersum.

Raporty personalne

Wiele materiałów w „Aktach misji” poświęconych jest bohaterom, których poznaliśmy w filmie Łotr 1. Możemy zagłębić się w lekturę sprawozdań kapitana Andora na temat misji na Kafrene i jego wyprawy tropem kryształów Kyber. Mamy szansę poznać szczegóły z życia Jyn Erso jak informacje na temat jej współpracy z milicją Gerrery czy pod jakimi przydomkami ukrywała swoją prawdziwą tożsamość. Do lektury dostajemy również jeden ze wpisów do „Oficjalnej Historii Ruchu Rebelianckiego, Tom 1” autorstwa mjr. Arhula Hextrophona i porucznika Vorena Na’ala, który poświęcony jest pierwszemu spotkaniu Mon Mothy z Erso. Zastanawialiście się z czego zbudowany jest K-2SO? W aktach dowiecie się tego jak i poznacie wiele innych ciekawych informacji.

Przyjemna oprawa graficzna

„Akta misji” to dodatkowo graficzna uczta dla każdego fana uniwersum. Książka wypełniona jest dobrej jakości zdjęciami z filmu Łotr 1 oraz wieloma szkicami jak na przykład plany świętego miasta Jedhy. Sama oprawa graficzna raportów jest bez zarzutu i trzeba pochwalić jej wykonanie. Można poczuć się wręcz jak prawdziwy rebeliant, który przegląda materiały wywiadu, przygotowując się do misji.

Książka stanowi świetne uzupełnienie przewodnika „Łotr 1. Przewodnik ilustrowany” oraz książki „Katalizator”, do której zawartości jest wiele odniesień jak szczegóły z życia rodziny Erso czy projektu „Gwiezdna Moc”, a której recenzję możecie przeczytać tutaj. Na pewno warto zaopatrzyć się w te akta, które wzbogacą gwiezdną kolekcję każdego fana uniwersum.

Książkę nabyć można tutaj > https://egmont.pl/Star-Wars-Lotr-1.-Akta-misji,607041,p.html

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza bez którego ta recenzja nie byłaby możliwa.