Kilkanaście dni temu na amerykańskim rynku zadebiutowała nowa, kanoniczna powieść pt. Ahsoka i choć polska data premiery nie jest jeszcze znana, my książkę już przeczytaliśmy i dla wszystkich niecierpliwców przedstawić chcemy najciekawsze informacje, które dzięki niej poznaliśmy.

Na tym etapie dla każdego powinno być oczywistym, że poniżej znajdować się będzie wiele SPOILERÓW, ale jeśli sami książkę już przeczytaliście, lub też nie możecie doczekać się na jej polską edycję i ciekawość Was zżera, zapraszamy dalej.

Bitwa o Mandalore

Ahsoka vs Maul

Czy Wy też mieliście wrażenie, że była padawanka Anakina wyjątkowo dobrze radziła sobie w pojedynku z Maulem w finale 2. sezonu Rebeliantów? Okazuje się, że nie gorzej szło jej już całe lata wcześniej, podczas Bitwy o Mandalore, gdzie także zmierzyła się z ostatnim synem Dathomiru. Owa bitwa jest jedną z najważniejszych historii, które nie zdążyły zostać opowiedziane w ramach serialu Wojny Klonów, ale dzięki powieści Ahsoka poznaliśmy chociaż część jej historii. Dzięki książce dowiedzieliśmy się także, że przez ową bitwą Anakin zwrócił Ahsoce jej zielone miecze świetlne.

Ahsoka i Rex

Ahsoka Rex

Ta jednak owymi mieczami nie nacieszyła się zbyt długo. Zostały one bowiem złożone w grobie Rexa. Ten, jako jeden z niewielu klonów, pozbył się chipa potrafiącego wpływać na jego zachowanie, a tym samym sprzeciwił się Rozkazowi 66. To automatycznie postawić go mogło na celowniku Imperium, dlatego podjął decyzję o sfingowaniu własnej śmierci, którą miecze Ahsoki miały uprawdopodobnić.

Nowe porządki Imperium

Stormtroopers

Dzięki powieści Ahsoka przekonaliśmy się, że Imperium praktycznie od razu zastąpiło armię klonów szturmowcami, którzy paradoksalnie, wykazywali jeszcze mniej indywidualności, niż oddziały pochodzące z Kamino. Aczkolwiek od samego początku była to formacja wielce nieudolna.

Okazało się też, że wśród pierwszych decyzji Imperatora musiało być też zniewolenie Kashyyyku, czyli planety wookieech, także wojska, które walczyły tam z separatystami, praktycznie od razu stały się wojskami okupacyjnymi.

Ilum

Ahsoka Ilum

Wizyta Ahsoki na słynnym Ilum (jedno z głównych źródeł kryształów kyber w Galaktyce) pokazała, że Imperium zapragnęło pozyskać zasoby tej niezwykłej planety. Dlatego też na znacznych jej obszarach, zamiast śniegu i lodu, dało się widzieć skałę i lawę. Oznaczać to może tyle, że spekulacje fanów, jakoby baza Starkiller stworzona było właśnie z planety Ilum, mogła być błędna. Jeśli przypomnimy sobie bazę Najwyższego Porządku, poza instalacjami superbroni, na jej powierzchni nie widziało się dewastacji planety.

Geneza Inkwizytorów

Ahsoka Inkwizytorzy

Pamiętacie Inkwizytorów z 1 i 2. sezonu Rebeliantów? Wtedy wydawało się, że formacja ta stworzona została do polowania na resztki Zakonu Jedi. W powieści Ahsoka, poza poznaniem kolejnego znich – Szóstego Brata, dowiedzieliśmy się, że geneza ich powstania była nieco inna. Otóż głównym zadaniem Inkwizytorów było wyszukiwanie dzieci wrażliwych na Moc. W sumie wyjaśnia to pewne braki w ich wyszkoleniu i łatwość, z jaką mimo wszystko radzili sobie bohaterowie Rebeliantów.

Milcząca Moc

Ahsoka Moc

W książce Ahsoka stwierdza, że Moc „zamilkła” i nie jest ona już w stanie słyszeć osób sobie bliskich. Ona uznała, że jest to jednoznaczne z tym, że oni nie żyją, ale my wiemy, że było przecież inaczej (Anakin, Yoda, Obi-Wan). Owo milczenie, czy też uśpienie oznaczać mogło, że równowaga Mocy została poważnie zachwiana. A jeśli by tak faktycznie było, to Przebudzenie Mocy nabiera zupełnie nowego, głębszego znaczenia.

Bail Organa

image_828b22fd

Ahsoka to chyba peirwsze, kanoniczne źródło, które oddaje sprawiedliwość Bailowi Ogranie i uzmysławia, jak tytaniczną pracę on wykonał. Otóż to właśnie senator i wicekról Alderaan praktycznie własnoręcznie stworzył Sojusz Rebeliantów. Kawałek po kawałku budował go przez prawie dwadzieścia lat. Jest to osiągnięciem tym donioślejszym, że przez cały ten czas udało się Bailowi uniknąć gniewu Imperatora i zachować swą pozycję. Można zatem spokojnie powiedzieć, że to właśnie temu człowiekowi Galaktyka zawdzięcza wolność!

Maz Kanata

landscape-1452178317-maz-kanata

Tym razem będzie to bardziej ciekawostka, niż informacja zmieniająca sposób, w jaki patrzymy na Gwiezdne Wojny. Otóż gdy Ahsoka, kryjąca się pod jakże znaczącym imieniem Ashla, szukała swego miejsca na ziemi, bardzo poważne rozważała planetę Takodana. Maz Kanata nie została, co prawda, wspomniana z imienia, ale można się domyśleć, że to o niej myślała Ahsoka.

Fulcrum

Ahsoka Fulcrum

Fulcrum – pod tym kryptonimem kryła się Ahsoka, gdy dostarczała załodze Ducha cennych informacji.Okazuje się jednak, że jest to nie tyle kryptonim, to raczej nazwa stanowiska w szeregach Rebelii. Sprowadza się to do tego, że Fulcrum, to tyle, co szef wywiadu i właśnie to stanowisko dzierżyła Ahsoka przez około 15 lat. Wyjaśnia to także fakt, że po domniemanej śmierci bohaterki, Fulcrum wciąż działa i dostarcza informacji.

Czerwone i białe miecze świetlne

vader-and-ahsoka

Jedną z najciekawszych, a może nawet najciekawszą informacją, jaką uzyskaliśmy z powieści Ahsoka jest ta, która wyjaśnia nam, dlaczego miecze świetlne sithów i sympatyków Ciemnej Strony Mocy zawsze są krwistoczerwone. Otóż zasilane są one kryształami kyber, które zostały skażone, czy też skorumpowane przez Ciemną Stronę i od tej pory nazywane są krwawiącymi kryształami. I stąd właśnie ich czerwony kolor.

A dlaczego nowe miecze Ahsoki są białe? Otóż zasilają je kryształy, które „krwawiły”, ale zostały przez Togrutankę zrehabilitowane, czy, nomen omen, wybielone. Nie powróciły jednak do swego pierwotnego koloru, a pozostały białe.

I to właśnie najważniejsze, moim zdaniem, informacje, których dostarczyła nam powieść Ahsoka. Swoją drogą całkiem fajna z niej lektura, ale na pełną recenzję przyjdzie czas, gdy zbliżać będzie się polska premiera książki – wydaje się, że powinna się ona znaleźć w planach wydawniczych Uroborosa na rok 2017.