Z pewnością wielu z Was już od dnia premiery Przebudzenia Mocy zastanawia się, czym właściwie jest Baza Starkiller i którą planetę w nią przekształcono. Choć nie powiedziano tego wprost, od pewnego czasu pozostawiane są pewne tropy, które prowadzą do rozwiązania tej zagadki.

Kolejną z takich podpowiedzi jest wpis z najnowszego albumu „Complete Locations”, (w Polsce zatytułowany jako „Lokacje”, ukaże się 9 listopada nakładem wydawnictwa Egmont), gdzie opisano w skrócie historię Starkillera.

star-wars-complete-locations

mpinuppdvxp6pbnbvjd7gicayt-ytv-dumcj7o_zm_c

W czasach panowania Imperium Galaktycznego, Palpatine zażądał dokładnej eksploracji Nieznanych Regionów, wykorzystując jako podstawę tych wypraw dawne szlaki nawigacyjne odkryte w Świątyni Jedi. Właśnie w ten sposób Imperium zabezpieczyło mały, mroźny świat obfitujący w niezliczone złoża kryształów kyber. Imperialni wydobyli te kryształy w celu stworzenia układu skupiającego superlasery Gwiazdy Śmierci. Kiedy Najwyższy Porządek dotarł do Nieznanych Regionów, wykorzystał planetę jako tajną kryjówkę. Ogromne przedsięwzięcie inżynieryjne przekształciło ją w Bazę Starkiller – broń o przerażającej sile i zasięgu.

Lodowy świat, skupisko kryształów. Brzmi znajomo, prawda? Zupełnie jak Ilum, czyli planeta wykorzystywana przez Jedi do wydobywania kryształów niezbędnych do budowy swoich mieczy świetlnych.

databank_ilum_01_169_328d126d

43

Dodatkowym potwierdzeniem tej teorii może być kanoniczna mapa galaktyki dostępna w ilustrowanym słowniku z Epizodu VII, w której Baza Starkiller znajduje się dokładnie w tym samym miejscu co Ilum (na zdjęciu nałożone dwie mapy na siebie).

najyjwx

Jeśli jednak faktycznie Baza Starkiller okaże się być przekształconą Ilum, dlaczego informacja ta była ukrywana? Czyżby miało to związek z fabułą Epizodu VIII? Pozostaje nam poczekać do grudnia 2017 roku i przekonać się osobiście.