Dowiedzieliśmy się tego z oficjalnego opisu nadchodzącej powieści Jamesa Luceno – Catalyst. Rogue One novel. Oczywiście wszystko, co przeczytacie dalej może być uznane za SPOILER (tym bardziej, że książka nie ukaże się w Polsce przed premierą filmu), zatem dalej czytacie na własną odpowiedzialność.

Catalyst-Cover

A oto jak brzmi ów opis:

Wojna rozdziera galaktykę. Przez lata Republika i Separatyści walczyli na wszystkich frontach prześcigając się w tworzeniu coraz bardziej zabójczych technologii mających zapewnić im zwycięstwo. Jako członek tajnego projektu Kanclerza Palpatine’a – Gwiazda Śmierci – Orson Krennic jest zdeterminowany, by stworzyć superbroń, zanim uda się to jego wrogom. A stary przyjaciel Krennica, genialny naukowiec Galen Erso, może być do tego kluczem.

Jego badania nad energią przyciągnęły uwagę nie tylko Krennica, ale także jego wrogów czyniąc z naukowca wartościową figurę w galaktycznym konflikcie. Jednak po tym, gdy Krennic ratuje Galena, jego żonę Lyrę oraz ich córeczkę Jyn z rąk Separatystów, rodzina Erso ma wobec niego wielki dług. Następnie Krennic składa Galenowi ofertę nie do odrzucenia: kontynuacje jego badań mając do dyspozycji środki, o jakich wcześniej mógł tylko marzyć. O ile Galen i Lyra wierzą, że wyniki badań posłużą szczytnym celom, Krennic zapatruje się na tę kwestię zupełnie inaczej pragnąc urzeczywistnić wizję Gwiazdy Śmierci. Rodzina Erso znalazła się zatem w garści swego „dobroczyńcy” i musi zrobić wszystko, by wyplątać się z jego sieci kłamstw, by uratować nie tylko siebie, ale i całą galaktykę.

Przy okazji wyjaśniło się, kim będzie Lyra Erso, o której już wcześniej pisaliśmy.

Trzeba też przyznać, że relacja między Dyrektorem Krennickiem, a Galenem (i potencjalnie Jyn) Erso stawia głównego złoczyńcę filmu Rogue One w zupełnie nowym świetle i nadać mu może tak potrzebnej każdemu szwarccharakterowi głębi. Oczywiście pod warunkiem, że ten aspekt historii dostanie wystarczająco dużo czasu na ekranie.

A swoją drogą, to jak podoba Wam się taka fabuła na nadchodzącą książkę?