… ostatnio odwiedziliśmy Jedi, dlatego tym razem odbędziemy podróż na drugą stronę mocy. Rzućmy okiem na lordów Sithów, którzy przecież władali galaktyką przez pewien czas.

  • Zastanawiało Was kiedyś dlaczego Darth Vader, jako jedyny Sith nie używa błyskawic mocy? Odpowiedź jest prosta i widać ją nawet podczas Powrotu Jedi. Błyskawice wywoływały by zwarcie w jego uniformie.
  • Darth Bane (twórca Zasady Dwóch) został stworzony przez samego Georga Lucasa na potrzeby trylogii prequeli. Dodatkowo miał też swoje pięć minut w serialu Wojny Klonów. Wystąpił w ostatnim odcinku tego serialu, a głosu udzielił mu sam Mark Hamill.
  • Podobnie jak w legendach Jedi, tak i sithowie mieli swojego wybrańca. Mówiono na niego Sith’ari, od pierwszego wspomnienia o nim, po ujawnienie tożsamości minęło 6 lat i choć typowano na niego wielu utalentowanych sithów jak Sidious, Plagueis, Revan czy Vader, okazało się że był nim Darth Bane.
  • Darth Tyranus, dystyngowany sith z prequeli to wiekowa postać. Z tego względu odgrywający go aktor Christopher Lee nie brał udziału w scenach pojedynków, zastępował go kaskader Kyle Rowling. Dopiero później komputerowo dodano mu twarz i głos słynnego aktora.
  • A skoro już mowa o Dooku, to jego statuę ze świątyni jedi możemy zobaczyć w skarbcu Maz Kanaty.
  • Trudno nie zauważyć, że Darth Maul i Darth Talon mają ze sobą wiele wspólnego, i nie chodzi tutaj tylko o czerwoną skórę i fakt bycia sithami. Oboje służyli lordowi sithów, który później zdobył władzę nad galaktyką. Warto również dodać, że tatuaże Talon zostały wykonane osobiście przez Dartha Krayta. Sam Darth Krayt to też barwna postać. Rycerz Jedi Starej Republiki, który przetrwał wykonanie rozkazu 66, a także późniejszą Czystkę Jedi. Pochodził z Tatooine i tam też wrócił po powstaniu Imperium, gdzie w walce z Obi-Wanem stracił rękę. Jako łowca nagród trafił na Korriban, gdzie zdobył wiedzę sithów i założył Akademię Sithów, kompletnie ignorując Zasadę Dwóch.
  • Z Nowego Zakonu Sithów wywodzi się Darth Nihl, który posługiwał się niecodziennym mieczem świetlnym (ale pod innym względem niż Kylo Ren) o przedłużonej rękojeści. Dodatkowo sama rękojeść jego miecza nie była metalowa, ale przypominała twór z koralu lub też jakaś pochodną, jak możecie zobaczyć na obrazku poniżej:

Darth_Nihl_LECG

Jak widać, ciekawostki pochodzą nie tylko z obecnego kanonu, ale i z EU, które jest kopalnią bardzo ciekawych historii oraz nie zawsze powszechnej wiedzy, którą warto zdobyć.

A czy Wy wiedzieliście to wszystko o lordach sithów, czy może mroczna strona ukrywała przed wami tą wiedzę?

darkside_fullpic

A oto pozostałe części cyklu: