Po Bodhim Rooku oraz K-2SO, Entertainment Weekly w rozmowie z Forestem Whitakerem przybliża nam postać Sawa Gerrery.

UWAGA! Poniższy tekst zawierać może spoilery, dlatego czytanie go na własną odpowiedzialność!

Chrapliwy głos, podtrzymujące życie zbroja oraz twarz przeorana bliznami na równi z duszą. W nadchodzącym filmie Rogue One A Star Wars Story zobaczymy dwóch bohaterów odpowiadających temu opisowi. Walczący swego czasu ramię w ramię towarzysze broni, może nawet przyjaciele.

Jeden z nich to oczywiście Darth Vader. Drugi to postać Foresta Whitakera, bojownik o wolność i ekstremista Saw Gerrera.

Zdecydowanie są między nimi podobieństwa, choć nie wiem, czy powinienem to mówić.

Zdradza nam zdobywca Oskara Forest Whitaker.

Bohaterowie walczyli ramię w ramię przeciwko Separatystom w 5. sezonie serialu Wojny Klonów, jednak w Rogue One, którego akcja osadzona jest na krótko przed wydarzeniami Nowej Nadziei, panowie są tak daleko od bycia po tej samej stronie, jak to tylko możliwe.

Drogi Gerrery, wtedy partyzanta na okupowanej przez Separatystów planecie Onderon i Anakina Skywalkera rozeszły się, gdy ten drugi był jeszcze młodym, porywczym rycerzem Jedi. Teraz obaj zaprawieni w bojach i skorzy do brutalnych posunięć weterani są zaprzysięgłymi wrogami w wielkim, galaktycznym konflikcie.

A na tym wciąż nie koniec podobieństw, gdyż oba korzystać muszą z technologii, by przeżyć.

Jego zbroja jest oczywiście do walki, ale to także konieczność.

Mówi Whitaker o masywnym pancerzu Gerrery.

Przetrwał wiele konfliktów, wiele wojen, dlatego ma wiele ran i urazów, które trzeba rekompensować. Także Saw nosi zbroję cały czas.

Jak fani mieli już okazję zobaczyć w pierwszym trailerze, Gerrera przestrzega Jyn Erso przed kosztami fanatyzmu, choć sam nie wybrałby innej drogi.

Nie sądzę, by czegoś żałował. Myślę, że on głęboko wierzy, że to, czemu poświęcił swoje życie jest słuszne. Saw rozumie, że Galaktyka może ulec zagładzie, a całe światy mogą zostać zniszczone, jeśli poniesie porażkę. A on jest jedną z niewielu osób, która jest gotowa zrobić absolutnie wszystko, by Imperium nie zatriumfowało.

Dodaje Forest Whitaker. Z kolei o Jyn, którą jego postać postrzega jako swoją następczynie, mówi:

Jest mu ona naprawdę bliska, a ich relacja jest bardzo silna. Saw mówi o tym, że czasami mogą być koniecznie kompromisy, które ludzie będą kwestionować, lub ludzie nawet ucierpią, ale jeśli mają na celu większe dobro, tylko to się liczy. Ale kim się wtedy stajesz? I jak zmienia Cię to jako człowieka?

Gerrera także się zmienił – dosłownie – odkąd pierwszy raz zobaczyliśmy go w premierowym trailerze. Początkowo z ogoloną głową i przystrzyżoną brodą, teraz powalić się może bujną czupryną.

AN1-FF-012_0

Niektóre teorie mówiły, że była to jedna z konsekwencji dokrętek, ale aktor mówi, że to zmiana, która zachodzi na przestrzeni filmu. A biorąc pod uwagę więcej siwych włosów w jego brodzie, być może w Rogue One zobaczymy Sawa na różnych etapach jego życia.

Musieliśmy podjąć kilka decyzji dotyczących tego, jak moja postać będzie się rozwijać. Twórcy z kolei mieli sporo okazji, by to wszystko jeszcze podrasować. A efekty i jednego i drugiego zobaczycie już niebawem.

Dodał na koniec Forest Whitaker.