Fani Star Wars nie żyją tylko filmami, serialami czy grami, ale również książkami! Polski rynek wydawniczy powoli zapełnia się nowymi tytułami z uniwersum Gwiezdnych wojen i wiele z nich może stanowić świetny prezent pod choinkę dla miłośników Odległej Galaktyki.

Trylogie Wydawnictwa Olesiejuk

W tym roku Wydawnictwo Olesiejuk zakończyło wydawać dwie książkowe trylogie, które warto polecić na prezent dla dorosłego fana Gwiezdnych Wojen.

Pierwszą jest trylogia Thrawna, który przedstawia początki tego bohatera we flocie Dynastii Chissów. Możemy poznać jego wczesną młodość, rywali i drogę stopniowo rozwijającej się kariery. Opisana w tych książkach przygoda, choć jest momentami mało dynamiczna, okazała się dla mnie wciągająca i z przyjemnością towarzyszyłam Thrawnowi przez kolejne jej etapy.

Drugą jest trylogia Eskadry Alfabet, która opowiada o losach pilotów Sojuszu Rebeliantów (choć nie tylko 😉), którzy nie mają lekkiego życia, a poza wojną przeżywają też własne rozterki i problemy. Bohaterowie tych powieści są charakterystyczni, więc mimo większej ich liczby nie mylą się. Wszyscy mają swoje tajemnice, co dodatkowo zachęca do lepszego poznania ich samych, jak i całej historii. Styl Freeda jest specyficzny, lecz ja po pewnym czasie, gdy już lepiej się z nim zaznajomiłam czerpałam wiele frajdy i emocji z czytania.

Wydawnictwo Olesiejuk dla młodszych fanów

Młodszym fanom można polecić powieść filmową “Solo”, która oprócz tego, że została ładnie wydana, to szczegółowo opisuje wydarzenia rozgrywające się w filmie.

Młodsi fani serialu “The Mandalorian” mogą sobie odświeżyć jego fabułę w postaci książkowej – rozpisanej w dwóch tomach, po jednym na każdy sezon serialu. Jest to ładne wydanie z dużą czcionką, a na samym końcu znajdują się kadry z serialu, dzięki którym można wspomnieć serial z sentymentem.

Wydawnictwo Olesiejuk przygotowało też dla młodych fanów książeczki z zagadkami
i łamigłówkami z serialu “The Mandalorian” oraz wartą uwagi „Ścianę fana”. W środku znajduje się wiele kolorowanek z postaciami lub scenami z serialu oraz piękne plakaty – jedne i drugie można z powodzeniem zawiesić na ścianie.

Albumy wydawnictwa Ameet

Na naszym rynku wydawniczym znajdują się nie tylko powieści, ale również pięknie wydane albumy. Wiele z nich może okazać się trafnym prezentem, dzięki któremu fani będą mogli jeszcze lepiej poznać uniwersum Star Wars.

Wydawnictwo Ameet oferuje fanom Gwiezdnych Wojen piękne albumy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na trzy pozycje.

Na początek – album “Star Wars. Koncepty”, który jest potężnym zbiorem grafik i artów koncepcyjnych z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Miłośnicy powstawania filmów na etapie preprodukcji powinni być zachwyceni możliwością obejrzenia koncepcji ulubionych scen w dużym formacie i dobrej jakości papierze. Podziwianie pierwotnych pomysłów i porównywanie ich z finalnymi efektami jest niezwykle ciekawym doświadczeniem.

Kolejne dwie propozycje to: “Star Wars. Przebudzenie mocy” oraz “Star Wars. Ostatni Jedi”. Nie trzeba być fanem nowej trylogii, by docenić te piękne artbooki. Są duże i solidnie wydane. W środku znajdują się grafiki koncepcyjne, etapy powstawania różnych postaci, pojazdów czy scen lub kadry z filmów. Poza obrazkami fani znajdą tam również sporo tekstu i ciekawostek dotyczących produkcji tych filmów. Prawdziwa gratka dla fanów nowej trylogii oraz kina. Dla tych, którzy niekoniecznie przepadają za nowymi epizodami także znajdą się w środku interesujące materiały, dlatego, że te albumy pokazują fantastyczny proces powstawania filmów, a brakuje takich książek dla innych epizodów.

Albumy wydawnictwa Egmont

Egmont poza wydawaniem komiksów oddał w ręce fanów również kilka ciekawych albumów, które często można zobaczyć w bardzo okazyjnych cenach. Warto więc na nie zwrócić uwagę.

Szczególnie na album “Star Wars. Lokacje”, który jest potężną dawką ciekawostek
o planetach i szczególnych miejscach Odległej Galaktyki.  Pozycja wydana jest w dużym formacie, z mnóstwem ilustracji oraz fotosów z filmów.  Album przedstawia lokacje odwiedzane w epizodach 1-7.  W środku znajduje się wiele zdjęć, ilustracji z przekrojem poszczególnych miejsc i dużo ciekawostek. Dodatkowo czytelnik znajdzie tam przegląd
i opis niektórych planet, a także ich umiejscowienie na mapie w Galaktyce. Ciekawym urozmaiceniem, które można znaleźć w tym albumie, są podwójne strony, dzięki którym możemy jeszcze dokładniej przyjrzeć się wybranym miejscom. “Star Wars. Lokacje” to przewodnik, z którym fan Star Wars poczuje się w tym uniwersum jak w domu.

Kolejną propozycją jest “Star Wars. Łotr 1. Gwiezdne Wojny – historie. Przewodnik ilustrowany”. Jest to album z zebraną i uzupełnioną wiedzą dotycząca filmu “Łotr 1”.
W środku znajduje się przegląd głównych postaci, lokacji czy pojazdów oraz garść ciekawostek z produkcji filmu Znajdziemy w nim również dużo ciekawostek o różnych wydarzeniach z perspektywy Rebelii lub Imperium.

Ostatnią moją propozycją prezentową jest album “Star Wars. Encyklopedia myśliwców i innych pojazdów”. Najmniejszy z albumów, jeśli chodzi o format, ale nie pod względem zawartości. Jest to obszerny przegląd różnych pojazdów i statków kosmicznych z uniwersum Gwiezdnych Wojen. W środku oprócz ilustracji maszyn znajdziemy także informacje i ciekawostki o każdym z nich. Z tej encyklopedii fani dowiedzą się o tym jak  niektóre z nich były uzbrojone lub czy Sokół Millennium to rzeczywiście najszybsza „kupa złomu” w galaktyce.

Dla każdego coś dobrego

Wybierając powieści na prezent warto kierować się preferencjami osobami obdarowywanej, ponieważ uniwersum Star Wars oferuje szeroki wybór opowieści osadzonych w obszernej linii czasowej. Wiele historii książkowych zachwyci i przyniesie sporo frajdy jednym fanom, podczas gdy drudzy lepiej odnajdą się w nieco innej tematyce. Dlatego zalecamy zwrócić uwagę na zainteresowania fana, dla którego jest poszukiwany prezent, gdy mowa
o powieściach.

Natomiast albumy są nieco bardziej uniwersalne i stanowią świetne uzupełnienie książkowej kolekcji Star Wars! Mogą okazać się dobrym pomysłem na podarunek dla osób, które ciekawi proces powstawania filmów.