Wydawnictwo Olesiejuk zaliczyło bardzo intensywny rok jeżeli chodzi o wydawanie książek z uniwersum Star Wars. Zapowiedzi książek z uniwersum na końcówkę tego roku tylko utwierdzają w przekonaniu, że wydawnictwo odwaliło kawał naprawdę solidnej roboty.

W tym roku dostaliśmy od wydawnictwa sześć powieści. Są to kolejno: Wielka Republika: Światło Jedi, The Mandalorian, Wielka Republika: Próba Odwagi, Wielka Republika: W ciemność, Han Solo: Opowieść filmowa oraz najnowsza Eskadra Alfabet. W drodze są kolejne trzy: Dynastia Thrawna. Chaos i Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie (obie będą miały premierę 10 listopada) oraz Wielka Republika: Burza Nadciąga (pojawi się 8 grudnia).

Trzeba przyznać, że to całkiem imponujący wynik. Nie chcemy jednak chwalić dnia przed zachodem słońca, bo jak to mówią, pożyjemy, zobaczymy. Aczkolwiek za jedno wydawnictwu pochwała należy się już teraz, a mianowicie za bezbłędną komunikację z fanami Gwiezdnych Wojen na serwisach społecznościowych, jak i redakcjami portali tematycznych.

Kiedy kolejne zapowiedzi?

Wydaje się, że trochę za wcześnie na takie pytania. Plany wydawnictwa na następny rok pozostają nieznane i zapewne będziemy musieli jeszcze trochę poczekać na ich ujawnienie. Czy to będzie końcówka roku? Pewnie istnieje taka szansa, choć sam skłaniałbym się raczej ku styczniowi. Przy obecnym tempie wydawniczym sądzę, że premiera pierwszej przyszłorocznej powieści Star Wars może mieć miejsce końcem lutego lub początkiem marca. Oczywiście to tylko luźne rozważania.

Oczywiście nie mielibyśmy absolutnie nic przeciwko, gdyby wydawnictwo wydało pierwszą książkę wcześniej. A już najlepiej jakby były dwie premiery miesięcznie. Wtedy wszystkie zaległości byłyby nadrobione w zawrotnym tempie. Na takie rzeczy nie mamy jednak co liczyć. Realia polskiego rynku są niestety nieubłagane. Te dziewięć pozycji książkowych rocznie to i tak dużo, zważając na to, iż czytelnictwo w Polsce nie stoi na najwyższym poziomie. A szkoda.

Jakie zapowiedzi książek Star Wars chcieliby fani?

Bardzo słusznym wydaje się skupienie się na wydawaniu pozycji najnowszych, jak Wielka Republika, trylogia Dynastia Thrawna, czy Eskadra Alfabet. Co do nadrabiania zaległości, pewne wątpliwości budzi rozpoczęcie ich od filmowych adaptacji, aczkolwiek może mieć to związek z realizacją warunków licencyjnych.

A co na to wszystko fani, którzy, jak doskonale wiemy, bywają bardzo kapryśni?

Przeglądając odmęty Internetu oraz serwisy społecznościowe (głównie Facebook) nie jest wcale tak łatwo ustalić jedyną słuszną listę książek, których chcieliby fani. Zapytaliśmy więc na kilku forach o tytuły, które chętnie by przeczytali. Wśród fanowskich oczekiwań z łatwością można wyłapać powtarzające się tytuły.

Nikt chyba nie będzie zaskoczony faktem, że fani oczekują przede wszystkim książek od Claudii Gray. Niedawno na polskim rynku ukazała się jej najnowsza książka pt. Wielka Republika: W ciemność. Fani liczą jednak na wydanie jej dwóch zaległych książek, czyli Leia. Princess of Alderaan oraz Master and Apprentice. To właśnie te książki najczęściej pojawiają się w kontekście fanowskich „chciejlist”.

Książki Claudii Gray z uniwersum Star Wars
To właśnie te dwie książki fani uniwersum Star Wars chcieliby zobaczyć na swoich półkach w 2022 roku.

Czytający fani na swoich półkach chętnie zobaczyliby też takie książki, jak: Dooku. Jedi Lost od Cavana Scotta oraz Resistance Reborn autorstwa Rebeki Roanhorse

Większość jest co do zasady zgodna, jeżeli chodzi o wydawanie i kończenie dopiero co rozpoczętych cykli. Niemal na każdej liście pojawiała się Trylogia Thrawna i Eskadra Alfabet. Fandom jest też zgodny co do wydawania na bieżąco nowych pozycji z Wielkiej Republiki.

Wydawnictwo Olesiejuk, Facebook i fani

Jeżeli zajrzymy na fanpage wydawnictwa możemy odnieść wrażenie, że pomiędzy samym wydawnictwem, a fandomem Star Wars wytworzyła się swego rodzaju chemia. Wydawnictwo chętnie i szczerze odpowiada na wszelkie pytania, nie owija w bawełnę i nie traktuje fanów po macoszemu. Mam nadzieję, ze ten stan rzeczy utrzyma się, aż do końca i dzięki temu fani będą coraz częściej sięgać po pozycje książkowe z uniwersum.