Pamiętacie dziś już legendarne Opowieści z kantyny w Mos Eisley? Książka była zbiorem krótkich opowiadań, rzucających nieco więcej światła na postacie, które zamiast swych „5 minut” na ekranie dostawały z reguły nie więcej, niż parę sekund. Jeśli pamiętacie i podobnie jak mi, przypadł Wam do gustu taki format, z pewnością ucieszy Was dzisiejsza zapowiedź wydawnictwa Del Rey.

Ogłosiło ono, że na uczczenie 40-lecia Star Wars przygotowuje ono specjalną antologię pod tytułem „Star Wars: From a Certain Point of View”. Czterdzieści krótkich opowiadań, które będą się na nią składać, pokaże nieco inny punkt widzenia na Odległą Galaktykę. Bohaterami opowiadań będą bowiem postaci stanowiące niejako tło dla głównych graczy i wydarzeń odmieniających losy Galaktyki. Tło, ale jakże barwne i różnorodne – począwszy od pilotów, którzy pomogli Luke’owi zniszczyć Gwiazdę Śmierci, aż po szturmowców, którzy nie znaleźli droidów, których szukali.

A oto część twórców, którzy zaprezentują nam swe umiejętności w rzeczonej antologii:

Ben Acker & Ben Blacker
Renee Ahdieh
Tom Angleberger
Meg Cabot
Rae Carson
Adam Christopher
Zoraida Cordova
Delilah S. Dawson
Paul Dini
Alexander Freed
Jason Fry
Christie Golden
EK Johnston & Ashley Eckstein
Paul Kemp
Mur Lafferty
Ken Liu
Griffin McElroy
John Jackson Miller
Nnedi Okorafor
Daniel José Older
Mallory Ortberg
Madeleine Roux
Gary D. Schmidt
Cavan Scott
Sabaa Tahir
Glen Weldon
Chuck Wendig
Gary Whitta

Warto też wspomnieć, że każdy i każda z nich zrezygnowali ze swoich honorariów, przeznaczając je na organizację First Book, mającą na celu poprawiać dostęp do książek i edukacji dla najbiedniejszych dzieci. Przy okazji organizację wsparło także wydawnictwo Penguin Random House (właściciel Del Rey) oraz Disney/Lucasfilm.

Zbiór opowiadań Star Wars: From a Certain Point of View zadebiutować ma 3 października 2017, a osoby zainteresowane mogą już tę pozycję zamawiać.

Na ten moment nie wiadomo, czy opowiadania składające się na antologię będą kanoniczne (aczkolwiek zdziwilibyśmy się, jakby nie były). Nie znamy też polskiej daty premiery, ale kiedy tylko zdobędziemy nowe informacje, na pewno Was o tym poinformujemy.

A tymczasem mała zabawa – jaka trzecioplanowa, czy wręcz epizodyczna postać jest Waszą ulubioną i jaki punkt widzenia chcielibyście poznać?