Na oficjalnej stronie starwars.com pojawiło się kilka książkowych zapowiedzi.

Shadow of the Sith

Pierwsza z zapowiedzianych pozycji, to „dorosła” powieść autorstwa Adama Christophera – Shadow of the Sith. Głównymi bohaterami będą tutaj Luke i Lando, a akcja rozgrywać będzie się pomiędzy Powrotem Jedi a Przebudzeniem Mocy. Premiera książki zapowiedziana jest na 28 czerwca 2022, a oto krótki opis fabuły.

Imperium jest martwe. Po niemal dwóch dekadach od bitwy o Endor, niedobitki sił Palpatine’a rozpierzchły się po najdalszych zakątkach galaktyki. Ale bohaterom Nowej Republiki zagrożenie i strata towarzyszą nawet w czasach pokoju.

Mistrza Jedi Luke’a Skywalkera gnębią mroczne wizje zapowiadające, że gdzieś wśród najdalszych gwiazd, na martwym świecie zwanym Exegol, w siłę rośnie nowe zagrożenie. Zaburzenia w Mocy są niezaprzeczalne… a najgorsze przeczucia Luke’a się potwierdzają, gdy jego stary przyjaciel, Lando Calrissian przynosi wieści o nowym zagrożeniu ze strony Sithów.

Po tym, gdy jego córka została uprowadzona, Lando poruszył niebo i ziemię, by trafić na choćby najmniejszy ślad swego zaginionego dziecka. Jednak każdy ślad okazywał się ślepym zaułkiem… Aż do czasu, gdy trafił na Ochiego z Bestoon, zabójcę Sithów, któremu zlecono porwanie małej dziewczynki.

Motywy kierujące Ochim pozostają dla Luke’a i Lando tajemnicą. Zawiodły go one na tajemniczy księżyc, gdzie wysłannik Sith Eternal przekazuje zabójcy uświęcone ostrze wraz z obietnicą, że dostanie on odpowiedzi, które dręczą go od upadku Imperium. W zamiast oczekuje on tylko jednego, by Ochi powrócił na Exegol z tą, która jest kluczem do odrodzenia Sithów – wnuczką samego Dartha Sidiousa, Rey.

I podczas gdy Ochi rusza tropem Rey i jej rodziców, Luke i Lando stawić muszą czoła cieniowi Sithów, by pomóc rodzinie walczącej o życie.

Brotherhood

Kolejna pozycja to także „dorosła” powieść, tym razem autorstwa Mike’a Chena, która opowiadać będzie o przygodach Obi-Wana i Anakina niedługo po rozpoczęciu wojen klonów. Premiera Braterstwa zapowiedziana jest na 10 maja, czyli mniej więcej w tym samym czasie, co rzekoma premiera serialu Obi-Wan Kenobi. Przypadek? To się okaże. A tymczasem oto opis fabuły powieści:

Rozpoczęły się wojny klonów, a linie frontu pojawiają się w całej galaktyce. Z każdym kolejnym światem, który dołącza do Separatystów, pokój strzeżony przez Zakon Jedi jest coraz bardziej zagrożony.

Po tym, gdy niespodziewana eksplozja wstrząsa klejnotem Federacji Handlowej, Cato Neimodią, winą obarczona zostaje Republika, a neutralność planety jest zagrożona. Jedi wysyłają Obi-Wana Kenobiego, jednego z najwprawniejszych dyplomatów w szeregach zakonu, by zbadać zbrodnię i przywrócić bardzo zachwianą równowagę. Podczas gdy Obi-Wan prowadzi swe śledztwo przy współpracy bohaterskiego neimodiańskiego strażnika, stanąć musi na przeciw Separatystów, którzy próbują przeciągnąć planetę na swoją stronę, a także na przeciw złowrogiej Asajj Ventress.

Wśród rosnącego chaosu Anakin Skywalker wyniesiony zostaje do rangi rycerza Jedi. Pomimo wytycznych, by Obi-Wan udał się na swoją misję sam, oraz wbrew naleganiom swego byłego mistrza, by tym razem posłuchał, Anakin nie zamierza przegapić takiej imprezy. Co więcej, bierze ze sobą tyleż obiecującego, co nieco zagubionego młodzika.

Jeszcze do niedawna Anakin był Padawanem Obi-Wana, a teraz są, przynajmniej w teorii, równi sobie, jednak rosnące napięcie między nimi oznacza, że wszyscy wkoło są w niebezpieczeństwie. Dwa rycerze muszą na nowo nauczyć się ze sobą współpracować. I muszą zrobić to szybko, jeśli mają uratować Cato Neimodię i jej mieszkańców przed wojenną pożogą. By pokonać grożące im niebezpieczeństwo muszą, Obi-Wan i Anakin muszą stać się czymś więcej, niż mistrzem i uczniem. Muszą stać się braćmi.

Stories of Jedi and Sith

Kolejna zapowiedź dotyczy antologii dla młodzieży Stories of Jedi and Sith, w skład której wejdą opowiadania następujących autorów: Roseanne A. Brown, Sarwat Chadda, Delilah S. Dawson, Tessa Gratton, Michael Kogge, Sam Maggs, Michael Moreci, Alex Segura, Vera Strange i Karen Strong. Z kolei za ilustracje odpowiadać będzie Jake Bartok.

Antologia pojawi się w księgarniach 7 czerwca, a oto jej opis:

Dzielni Jedi. Przebiegli Sithowie. Ci ikoniczni bohaterowie i złoczyńcy uosabiają odwieczny konflikt światłą i mroku, który leży u podstaw Gwiezdnych Wojen. W ten niezwykłej antologii dla młodzieży dziesięcioro uznanych autorów stworzy zupełnie nowo opowieści o najpopularniejszych bohaterach sagi. Od Luke’a Skywalkera, do Dartha Vadera, od Obi-Wana Kenobiego, do Asajj Ventress. A wszystko to ozdobione pięknymi ilustracjami. Epickie pojedynki, brawurowe plany, odważne akcje i niepohamowany gniew, wszystko to znajdziecie właśnie tutaj.

Padawan

Ostatnia z zapowiedzianych książek, to także skierowana do młodzieży powieść o przygodach i dojrzewaniu młodego Obi-Wana Kenobiego. Padawan, autorstwa Kiersten White zadebiutuje 26 lipca. Oto jej opis:

Obi-Wan Kenobi bardzo chce być dobrym Padawanem. Wręcz najlepszym. Ale przy jego nowym mistrzu, Qui-Gonie Jinnie, wydaje się to niemożliwe. Wszyscy przyjaciele Obi-Wana trenują by stać się prawdziwymi Jedi, zdobywając doświadczenie podczas misji, a on wciąż jest na Coruscant ćwicząc formy i kontemplując. Odkąd były mistrz Qui-Gona, Dooku, odszedł z Zakonu, wydaje się, że Qui-Gon jest zbyt zajęty próbując odnaleźć łączność z Mocą lub spierając się z Radą Jedi, by należycie szkolić swego Padawana.

Kiedy Obi-Wanowi udaje się w końcu przekonać Qui-Gona, by zabrał go na misję na odległą planetę odkrytą niegdyś przez starożytnych Jedi, ten się nie pojawia, więc Obi-Wan decyduje się wyruszyć sam. Gdy przybywa na tajemniczą, bujnie porośniętą roślinnością planetę, spotyka tam grupę nastolatków bez dozoru dorosłych. Co więcej, każde z nich zdaje się mieć swego rodzaju połączenie z Mocą. Z dala od nadzoru Zakonu Obi decyduje się wyruszyć z nastolatkami na przygodę, aczkolwiek w głębi duszy wciąż ma on wątpliwości, co do natury ich połączenia z Mocą, pełnej życia planety, na której się znaleźli oraz tego, jakie reperkusje może to mieć w przyszłości. Wszystko to sprawi, że oddanie Obi-Wana wobec Jedi i wobec Mocy wystawione zostanie na poważną próbę.

I jak podobają Wam się powyższe zapowiedzi? Cieszycie się, że w końcu dowiemy się, co wydarzyło się na Cato Neimodii? I na którą z książek czekacie najbardziej?

Źródło: link.