,,Elegancka broń na bardziej cywilizowane czasy”. To słowa, które wypowiedział Obi-Wan Kenobi w Nowej nadziei w kontekście miecza świetlnego. I trzeba przyznać, że określenie ,,elegancka broń” doskonale opisuje wygląd broni należącej do Stellana Giosa – Mistrza Jedi żyjącego w czasach Wielkiej Republiki, jednego z bohaterów nadchodzącego cyklu.

Gwiezdny Ekskalibur

W Gwiezdnych Wojnach mieliśmy wiele wyróżniających się mieczy świetlnych – od podwójnego miecza Dartha Maula z Mrocznego Widma, przez Mroczny Miecz, który widywaliśmy w serialach, aż po miecz świetlny Kylo Rena znany z trylogii sequeli. Teraz znowu dostaliśmy coś nowego. Jeden z projektantów, o nazwisku Jeff R. Thomas, przyznał, że pracując nad bronią Stellana Giosa wzorował się na… Ekskaliburze, czyli mieczu legendarnego Króla Artura. A oto jego opis:

W czasach Wielkiej Republiki żył mistrz Jedi znany jako Stellan Gios, który rozpoczynał swoje życie w Zakonie Jedi jako padawan mistrzyni Jedi Rany Kant. Gdy był jeszcze młodym uczniem, nawiązał silną więź z innymi członkami Zakonu – Avar Kriss i Elzarem Mannem – choć wszyscy znajdowali się pod opieką różnych mistrzów. Gios jest zazwyczaj głosem rozsądku pośród całej trójki, skupiając się na postępowaniu wedle tradycji Jedi.

Miecz Giosa to elegancka broń z jelcem i dłuższą rękojeścią, co pozwala mu na łatwe dzierżenie jej oburącz, niczym szerokiego miecza obosiecznego. Ostre końce jelca skierowane są ku górze, gdy miecz nie jest używany, zaś sama broń przytroczona jest do olstra, które umożliwia łatwy dostęp. Rękojeść charakteryzuje się czarnymi, złotymi oraz srebrnymi elementami. Gdy klinga się zapala, ostrza po bokach wypychają ramiona jelca na zewnątrz, zapewniając w ten sposób dodatkową ochronę.

Encyklopedia mieczy świetlnych

Przedstawiony wyżej miecz świetlny jest swoistą zapowiedzią nowej książki z naszego uniwersum. Książka będzie nosiła tytuł The Lightsaber Collection i będzie encyklopedią mieczy świetlnych, w której znajdziemy wszystkie miecze znane nam z odległej galaktyki, łącznie z tym należącym niegdyś do Stellana Giosa. Książka ukaże się już 20 października w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: link.