Niespodziewanie dziś w nocy rodzina aktora poinformowała, że Peter Mayhew zmarł we wtorek 30 kwietnia w wieku 74 lat w swoim domu w północnym Teksasie. Przyczyna śmierci nie została jeszcze podana.

Peter Mayhew urodził się 19 maja 1944 roku. Pochodził z Londynu i odegrał rolę Chewbacki w sześciu gwiezdnowojennych filmach – Nowej nadziei (1977), The Star Wars Holiday Special (1978), Imperium kontratakuje (1980), Powrocie Jedi (1983), Zemście Sithów (2005), a także częściowo w Przebudzeniu Mocy (2015) podczas scen siedzących. Pracował również przy Ostatnim Jedi, pomagając swojemu następcy – Joonasowi Suotamo, fińskiemu koszykarzowi.

Po tej tragicznej wiadomości, Suotamo wypowiedział się o Peterze jako o „drogim przyjacielu i mentorze”. Wspomina niezwykle ciepłe powitanie ze strony Petera, gdy pojawił się na planie Przebudzenia Mocy jako jego dubler. Granie roli, którą przez tyle lat tworzył Mayhew nie było łatwym zadaniem, ale wszystko stawało się prostsze dzięki życzliwości i wskazówkom starszego aktora, mówił Suotamo.

Wspomnienia przyjaciół

Harrison Ford, który grał Hana Solo – partnera oraz przyjaciela Chewbacki, nazywa Mayhewa „uprzejmym i szlachetnym człowiekiem, o wielkiej godności oraz wyjątkowym charakterze”. Wspomina, że byli przyjaciółmi nie tylko na planie filmowym, ale również w życiu prywatnym przez ponad 30 lat i że przez ten czas szczerze go pokochał. „Wniósł całą swoją duszę w postać, którą grał, dając publiczności niesamowitą radość”, mówi Ford.

Aktora wspomniał również Mark Hamill, który jak zwykle swoje wypowiedzi otacza dużą ilością emocji, nazywając Petera „wielkim człowiekiem o jeszcze większym sercu, który zawsze umiał wzbudzić mój uśmiech”.

Billy Dee Wiliams napisał, że odczuwa wielki ból w sercu po odejściu Petera, dziękując za niesamowite wspomnienia i dodał, że będzie mu bardzo brakować drogiego przyjaciela.

Kathleen Kennedy podkreśliła, że Mayhew potrafił bardzo umiejętnie wyrażać swoją osobowość poprzez postawę, gesty oraz wyraz oczu. „Wszyscy kochamy Chewiego i Petera”, powiedziała. Natomiast Rian Johnson wyraził się w emocjonujący sposób o Peterze jako o „prawdziwej legendzie”.

Na tę smutną wiadomość, która wypłynęła dziś w nocy, odpowiedzieli również aktorzy związani z innymi uniwersami – George Takei ze Star Treka wypowiedział się, że jest to „smutny dzień dla milionów fanów”, a także Elijah Wood, znany jako Frodo z Władcy Pierścieni opublikował na Twitterze: „Do widzenia, Chewie, niech Moc będzie z Tobą”.

Rola na całe życie

Peter Mayhew nie pracował jako aktor przed trzydziestym rokiem życia, kiedy to zagrał minotaura w filmie Sinbad and the Eye of the Tiger (1977), a pod koniec tego samego roku odkrył go George Lucas podczas castingu do Gwiezdnych wojen. Mayhew pracował wtedy jako sanitariusz w jednym z londyńskich szpitali.

Peter grał później Chewiego przez resztę swojego życia, a publiczność pokochała go, mimo tego, że nigdy nie widzieli nawet jego twarzy. Grał tę rolę nie tylko w filmach Star Wars, ale również w telewizji, czy grach oraz często występował publicznie bądź charytatywnie.

Mayhew został obywatelem Stanów Zjednoczonych w 2005 roku, ponieważ jego żona pochodziła z Teksasu. Peter powiedział wtedy, że „Teksas to nieodzowna część Ameryki, to styl życia”. Mieszkał tam w żoną i trójką dzieci i tam również zmarł. Rodzina aktora wspomina, że wkładał całe serce do roli Chewbacki, odznaczając się wielkim wysiłkiem i entuzjazmem.

Niech Moc będzie z Tobą, Peter!