Tytuł: Age of Republic – Anakin Skywalker 001
Scenariusz: Jody Houser
Rysunki: Cory Smith, Wilton Santos
Historia:  The Sacrifice

Kolejną odsłoną cyklu Age of Republic jest bardzo krótka opowieść, której głównym  bohaterem jest Anakin Skywalker, a która rozgrywa się podczas Wojen Klonów.

Ideały młodego Jedi wygrywają z rozkazem

Wywiad Republiki dostarczył wiadomości o fabryce droidów na planecie Kordon III. Admirał i dowódca floty będącej najbliżej tego miejsca postanawia zaatakować i zniszczyć budynek fabryki. Na pokładzie statku znajduje się jednak młody Jedi, który jest pełen wątpliwości wobec ataku powietrznego. Wie bowiem, że w fabryce znajdują się cywile i zwykli pracownicy, których czeka śmierć w przypadku ataku na instalację Separatystów. Po konsultacji z Obi-Wanem podejmuje decyzję i wraz z R2D2 postanawia osobiście wkraść się do fabryki. Gdy odkrywa prawdę, wpada w gniew i rzuca się do walki przeciwko droidom. Okazuje się, że pracownicy są tak naprawdę niewolnikami. Młody Jedi postanawia dać im okazję, by zawalczyli o swoją przyszłość.

Krótka i przewidywalna historia

Opowieść przedstawiona w komiksie jest bardzo krótka i przewidywalna. Rysunki do wybitnych również nie należą. Postać Anakina widzimy jako generała, ale przede wszystkim jest on Jedi, który przysiągł bronić żywych istot w galaktyce. Widzimy jego wspomnienia z przeszłości, które wciąż budzą jego gniew. Podejmując decyzję wbrew admirałowi ratuje wiele istnień. Nie dowiadujemy się o nim niczego nowego ani ciekawego.

Młodszy czytelnik z chęcią przeczyta o kolejnej przygodzie Skywalkera, natomiast starszy i bardziej wymagający odbiorca zapewne uzna ten komiks za stratę czasu.

WARIANTY OKŁADEK

Na koniec jeszcze galeria alternatywnych okładek: