Pięć lat po tym, jak Sojusz Rebeliantów zniszczył Gwiazdę Śmierci, pokonał Dartha Vadera i Imperatora, a resztki starej Gwiezdnej Floty przepędził w odległe zakątki galaktyki. Księżniczka Leia i Han Solo są małżeństwem i oczekują narodzin dziecka. Luke Skywalker stał się pierwszym w długo oczekiwanej linii rycerzy Jedi. Ale tysiące lat świetlnych stąd ostatni z władców Imperatora, wielki admirał Thrawn, przejął dowodzenie nad rozbitą flotą cesarską, przygotował ją do wojny i wskazał na kruche serce Nowej Republiki. Dla tego mrocznego wojownika dokonano dwóch ważnych odkryć, które zniszczyły wszystko, co tak ciężko budowali odważni mężczyźni i kobiety z Rebelianckiego Przymierza.

Dziedzic Imperium jest pierwszym tomem trylogii Thrawna, która uchodzi za klasyk wśród fanów Gwiezdnych Wojen. Opowiada o czasach, kiedy Nowa Republika, tworzona przez Rebelię po pokonaniu Imperium, ledwo stoi na nogach. Spotykamy w niej swoich ulubionych bohaterów oryginalnej trylogii i nie tylko!

Bohaterowie z filmów i nie tylko

Luke szkoli Leię w sztuce posługiwania się Mocą, która ma również na głowie mnóstwo pracy związanej z dyplomacją. Skywalker ma jednak wiele obaw i niejasnych przeczuć, szuka więc odpowiedzi na swoje pytania wybierając się na Dagobah. Han Solo również ma wiele pracy w Nowej Republice, a Lando jest właścicielem kolejnej, nietypowej placówki wydobywczej. Na Leię polują nieznani zamachowcy i bohaterowie starają się uchronić księżniczkę przed niebezpieczeństwem za wszelką cenę.

W powieści pojawia się również Wielki Admirał Thrawn – wyjątkowo uzdolniony strateg i bardzo interesująca postać o nietypowych metodach działania. Dowodzi on tym, co pozostało z Imperium i planuje zniszczyć Nową Republikę. Poznajemy również postać Talona Karrde, szefa organizacji przemytniczej oraz Marę Jade – tajemniczą kobietę, która ponad wszystko pragnie zabić Luke’a Skywalkera. Przyczyny jej obsesji nie znajdują wyjaśnienie w tym tomie i jestem ciekawa jak rozwinie się jej wątek w kolejnych częściach trylogii.

Prawdziwy klimat Star Wars

Powieść czyta się bardzo dobrze i szybko, a fabuła jest złożona i dopracowana. Akcja z pozoru nie wydaje się nazbyt wartka, jednak w całej książce naprawdę dużo się dzieje. Autor potrafi przyjemnie nakreślić atmosferę i realia planety, na której w danej chwili rozgrywa się akcja, jak i również dobrze przedstawić sceny bitew kosmicznych. Można odczuć fantastyczny klimat Gwiezdnych Wojen i jako fanka Oryginalnej Trylogii jestem bardzo zadowolona z dobrej książki, której głównymi bohaterowie są znane postacie. Dodatkowym atutem jest pojawienie się lub wspomnienie lokacji, które znamy z filmów oraz liczne nawiązania do tego, co działo się z bohaterami wcześniej. Prawdziwy fan doceni te fragmenty, które przypomną mu sentymentalne sceny, a które jednocześnie świetnie uzupełniają charaktery bohaterów. Odbiorca może zobaczyć, że ich zachowania i emocje nie wynikają jedynie z chwili obecnej, ale mają swoje korzenie znacznie głębiej.

Podsumowanie

Całość jest bardzo spójna i przemyślana w drobnych szczegółach – Zahn potrafi tkać fabułę po mistrzowsku i rozwiązywać wątki w niebanalny sposób. Warto docenić, że próbuje wczuć się w bohaterów, których nie jest twórcą, by oddać ich osobowość w odpowiedni sposób i żeby całość wypadła naturalnie.

Dziedzic Imperium to książka, która zachwyci wielu fanów Gwiezdnych Wojen nie tylko starszego, ale i młodszego pokolenia, a inteligentna i ciekawa fabuła skłania do sięgnięcia po kolejne tomy, by śledzić dalsze losy bohaterów. Na końcu dodam jeszcze, że książka została wznowiona po wielu latach niedostępności na rynku i jest ślicznie oprawiona.