Jakiś czas temu przygotowaliśmy nie-tak-krótki przewodnik dla początkujących dla gry Star Wars: Przeznaczenie w nadziei, że chociaż część z was uda nam się grą zainteresować. Trzymając się owej nadziei dziś idziemy krok dalej i wracamy do was ze słowniczkiem, który pozwali początkującego graczowi (lub graczce) odnaleźć się w specyficznym slangu graczy Przeznaczenia.

A zatem bez zbędnego przynudzania, oto słowniczek Star Wars Przeznaczenie:

Ogólne

Zaczynamy od pojęć najogólniejszych, choć nie zawsze często używanych.

Deck – na rozgrzewkę coś niemal oczywistego, ale dla pewności wyjaśniamy, że deck to nic innego, jak talia, którą gramy.

Tier – decki, ze względu na ich skuteczność i osiągane w turniejach wyniki umownie dzieli się na tiery. Talie absolutnie najlepsze określane są jako Tier 1 czy też Top Tier. Dalej mamy Tier 1,5, Tier 2 i tak dalej.

Meta – top tierowe talie składają się na coś, co nazywane jest Metą. Nazwę tę po angielsku rozwija się jako Most Effective Tactic Available. Innymi słowy meta to talie, które używane są najczęściej i są przy tym najskuteczniejsze. Możemy mówić o metach lokalnych (każde większe skupisko graczy kształtuje swoją własną metę na podstawie talii, które są w danej społeczności najbardziej popularne i/lub lubiane), ale jest też meta ogólnoświatowa.

Talie/karty

Przeglądając listy i opisy talii w internecie początkujący gracz też może napotkać kilka niejasnych określeń czy zapisów.

eLuke2 – zapis taki oznacza, że korzystamy w talii z elitarnej (na dwóch kostkach) wersji postaci Luke’a Skywalkera z dodatku Dziedzictwa. Do tej pory mamy w grze trzy wersje tej postaci, więc „2” w zapisie oznacza wersję, która pojawiła się jako druga, czyli właśnie tę z Dziedzictwa.

3-wide – jeśli nasza drużyna składa się z więcej, niż 2 postaci z reguły nazywa się ją 3-wide (w przypadku grania na 3 postaciach) lub 4-wide (w przypadku grania na 4). Najczęściej określenie to stosuje się w połączeniu z nazwą typu decku, np. 3-wide mill.

Mill – no i właśnie, dochodzimy do rodzajów talii. Deck millowy osiąga zwycięstwa pozbawiając przeciwnika wszystkich kart, czy to odrzucając je z ręki, czy też bezpośrednio z decku.

Aggro – ta talia to przeciwieństwo milla. Decki aggro są najczęściej szybkie i bardzo agresywne (stąd nazwa). Stawiają na ofensywę i często mają znacznie mniej kart obronnych.

Mid-range – tutaj coś dla osób nieco bardziej cierpliwych i metodycznych. Talie mid-range także stawiają na pokonywanie postaci przeciwnika, ale robią to w sposób mniej wybuchowy. Przykładają większą wagę do defensywy i systematycznego budowanie swojego board state’u (o tym za chwilę). Decki te najczęściej charakteryzują się graniem na dwie równorzędne postacie. Trzeba też przyznać, że obecnie te konkretne talie zdają się być w odwrocie.

Vehicle – to z kolei talie swoją siłę ognia opierają na pojazdach. Obecnie, po dodatku Poprzez galaktykę pojawił furorę robią decki fat vehicle (zwane też reset vehicle), które zamiast zasypywać stół „małymi” pojazdami, wystawiają jeden konkretny i wzmacniają go modami. W tym celu najczęściej używany jest Sokół, Shadow Caster lub Firespray.

Removal/mitygacja – tutaj już z kolei przechodzimy do typów kart. Removalem nazywamy wszystkie karty, które w jakikolwiek sposób wpływają na kości przeciwnika. Remowal można podzielić na twardy, czyli usuwający kości przeciwnika; oraz miękki, który kości przerzuca lub przestawia na inną ściankę. W ostatnim czasie pojawiły się też karty, które nazwać można removalem niebezpośrednim, który kości co prawda usuwa, ale to przeciwnik ma ograniczony wybór w kwestii tego, które usunięte zostaną.

Tech cards – to karty, które mają na celu najczęściej zaskoczenie przeciwnika lub też wcielenie w życie zaplanowanej dla decku taktyki.

Rozgrywka

Jest też kilka nieoczywistych pojęć dotyczących samej rozgrywki.

Early/mid/late game – w ten sposób określić można fazy rozgrywki. Early game to sam początek, z reguły góra pierwsze dwie tury. Late game to sama końcówka, w której ważą się losy zwycięstwa. Mid game to wszystko pomiędzy, choć wobec fakty, że gross talii stało się dużo szybsze, faza mid game znacznie się skróciła, a czasami wręcza nie ma jej w ogóle.

Rampa/rampowanie – tym co w znacznym stopniu wpłynęło na szybkość gier jest możliwość znacznie szybszego rampowania, czyli wystawiania kolejnych ulepszeń lub wsparć. Tym samym w bardzo szybki rozbudowujemy swój board state.

Board state – to nasz „stan posiadania”, który też pozwala określić, czy w danej grze posiadamy przewagę, czy też zostajemy raczej w tyle (bo z reguły przekłada się na konieczność podejmowania znacznie większego ryzyka).

God Roll – ale nawet jeśli przeciwnik ma zdecydowaną przewagę, to jeden god roll, czyli wyturlanie idealnych wyników na wszystkich lub prawie wszystkich kościach, może diametralnie zmienić sytuację.

Turnieje

Na turniejach również dzieje się sporo i padają określenia, które nie zawsze każdy rozumie.

Swiss – to system, który służy do parowania graczy w każdym turnieju Przeznaczenia. Nie będę się tutaj doktoryzował na temat tego, jak dokładnie działa, bo wujek google zrobi to znacznie lepiej. Trzeba tylko pamiętać, że w systemie szwajcarskim, czyli własnie w swissie bardzo duże znaczenie mają SOSy.

SOSy – w największym skrócie można powiedzieć, że SOS (strength of schedule) to małe punkty, które decydują o kolejności graczy posiadających taką samą ilość zwycięstw. Wartość SOSów zależy od tego, z jak mocnymi przeciwnikami graliśmy we wcześniejszych rundach.

Topka – to nic innego, jak faza pucharowa, która rozgrywana jest we wszystkich większych turniejach. Może być to TOP4, TOP8, TOP16 i tak dalej. Im więcej uczestników, tym większa Topka.

Draft – nie chodzi tutaj o rodzaj turnieju, a raczej o sposób dystrybucji nagród. Szczególnie w mniejszych, lokalnych turniejach wygląda to najczęściej tak, że całe wpisowe przeznaczane jest na boostery, te następnie są otwierane i spośród ich zawartości gracze w kolejności zajmowanych miejsc wybierają karty, będące ich nagrodami.

 

I to koniec naszego małego słowniczka, ale jeśli przypadkiem spotkaliście się z nieznanymi wam określeniami, których tutaj zabrakło, dawajcie znać w komentarza, a je dopiszemy.