Co jakiś czas mamy przyjemność przyjrzeć się poczynaniom Fantasy Flight Games, które posiada praktycznie monopol na gry towarzyskie spod szyldu SW. Do wydawanych dotychczas pozycji dołączył ostatnio Legion – nic więc dziwnego, że jesteśmy zasypywani dużą liczbą wszelkiego rodzaju zapowiedzi. Przyjrzyjmy się pokrótce co ciekawszym newsom z ostatnich dni.

NOWA ERRATA (SW: ARMADA)

Do ciekawych zmian doszło w Armadzie, której popularność, zwłaszcza w Polsce, ostatnio znacznie wzrosła. Opublikowana została bowiem nowa Errata i FAQ, która mocno ingeruje w dotychczasową metę. Znacznie ogranicza ona wiodące prym listy oparte na eskadrach i licznych aktywacjach. Po 23 kwietnia (bowiem wtedy oficjalnie nowe zasady wchodzą w życie) liczba flotylli, które można zawrzeć w rozpisce, spadnie do maksymalnie dwóch. Dodatkowo tytuły takie jak Avenger czy Gallant Haven stracą nieco na wartości. Restrykcje dotknęły także zasadę Relay i klasyczne kombo Flight Commander & Fighter Coordination Team & Yavaris. Zapowiedź zmian spotkała się z różnymi reakcjami wśród graczy. Zwolennicy dużych statków są zadowoleni – wydaje się, że gra pójdzie właśnie w tę stronę.

O ile sam zamysł FFG wydaje się mieć sens, o tyle jednak rewolucję na taką skalę warto byłoby jednak wprowadzić w innym okresie, a nie na miesiąc przed mistrzostwami świata i Europy.

PIERWSZE ŁUPY (SW LEGION)

Niewiele czasu minęło od premiery, jednak FFG nie traci rezonu i od razu rusza z sekcją Organized Play. Pierwsze propozycje rywalizacji mają na razie mało wspólnego z jej tradycyjną formą, jaką bywają turnieje, zdają się natomiast równie atrakcyjne. Dostajemy bowiem coś na kształt kampanii z drobną otoczką fabularną, dla społeczności skupionych wokół lokalnych sklepów gamingowych. Na tą okazję Fantasy Flight przygotowało specjalne Kity, przewidując nagrody dla uczestników zawodów, choćby za najlepiej pomalowaną armię.

Ewidentnie widać, że producenci mają pomysł na rozwój systemu, dzięki czemu zainteresowanie ciągle rośnie. SW Legion to coś, czego zdecydowanie brakowało jak dotąd na bitewniakowej scenie.

ATAK NAZIEMNY (SW LEGION)

Pierwsze dodatki już okupują legionowe stoły, gracze czekają więc na kolejne zapowiedziane rozszerzenia nowego bitewniaka. Jednym z nich jest General Veers Commander Expansion. FFG ujawniło zawartość dodatku, dzięki czemu możemy poznać statystyki nowego dowódcy zasilającego szeregi imperialnej strony. Popularny Maximilian stanowi dużo tańszą punktowo opcję aniżeli Darth Vader i gwarantuje kilka odmiennych możliwości, głównie za sprawą nowych kart dowodzenia. Zapowiada się też przyzwoicie jako samotny strzelec, choć podstawowa broń raczej nie grzeszy skutecznością.

Koszt rozszerzenia w Polsce oscyluje w granicach 50 zł, zaś jego premiera przewidziana jest na drugi kwartał bieżącego roku.

ZAPOWIEDZI #1 (SW LEGION)

Kolejny raz zmuszony jestem powrócić do legionowych newsów, gdyż tych producenci serwują nam najwięcej. Także i tym razem jest to nic innego jak kolejne plany.

W trzecim kwartale 2018 roku możemy spodziewać się dwóch kolejnych rozszerzeń w postaci Han Solo Commander Expansion oraz Rebel Commandos Unit Expansion. Wygląda na to, że po obszernej „pierwszej fali” Fantasy Flight chce utrzymać dotychczasową formę wypuszczania nowych produktów. Analogicznie do Veersa i Snowtrooperów, mamy otrzymać dwa dodatki, z których jeden pod postacią nowego dowódcy.

FFG nie zwalnia tempa – czekamy zatem na więcej!

ZAPOWIEDZI #2 (SW IMPERIAL ASSAULT)

Po Armadzie przyszedł i czas na IA, przynajmniej w jednej kwestii. Gracze wreszcie się doczekali – nadciąga Wielki Admirał Thrawn!

Zapowiedziano rozszerzenie – Tyrants of Lothal, a także nowe packi (zarówno Ally jak i Villain) zawierające figurki bohaterów dobrze nam znanych z serialu Rebelianci. Do gry wchodzi wspomniany wcześniej Thrawn, a także  Ezra, Kanan, Sabine, Zeb, a nawet Hondo.

Data premiery nie jest jeszcze znana, myślę jednak, że ze względu na zawartość naprawdę warto poczekać.

Źródło: link.