Niedawny wyciek zestawów LEGO z serii Star Wars Solo (niestety zdjęcia zestawów musieliśmy usunąć) to kolejny przykład, że nie ma dzisiaj lepszego źródła informacji na temat filmu niż branża zabawkowa. Po raz kolejny dowiadujemy się dzięki niej istotnych rzeczy, a co miało miejsce również przy ostatnim epizodzie gwiezdnej sagi. Niestety same nazwy figurek czy zestawów nie są odpowiedzią na wszystkie pytania, a często mogą wprowadzać w błąd, niemniej wskazują pewne rzeczy, które złożone w całość nabierają większego sensu. Czego dzięki nim dowiedzieliśmy się o fabule i świecie przedstawiony w Solo?

Wyprawa na Mimban

Mimban… tajemnicza planeta pod jarzmem imperialne okupacji, która skrywa pośród swoich gęstych lasów pradawną świątynię Jedi. A przynajmniej tak wyglądała ona w starym kanonie. Co zwiastuje jej pojawienie się w filmie o Hanie Solo? W zestawie LEGO Myśliwiec TIE znajdziemy kilka ciekawych figurek, a jedną z nich jest właśnie Szturmowiec z Mimban. Jego zbroja jak widać na poniższym obrazku różni się od tej standardowej kolorystyką, prawdopodobnie kamuflażem i peleryną. Dedykowane jednostki na Mimban czy może nowa postać pokroju kapitan Phasmy? Możemy tutaj jedynie spekulować. A co wiemy o „nowym” lesistym świecie?

Z planetą Mimban spotkaliśmy się już bardzo dawno temu, bo w roku 1978. Historia przedstawiona w książce „Spotkanie na Mimban” jest jedną z pierwszych powieści wydanych w ramach rozszerzonego uniwersum Gwiezdnych Wojen. Alan Dean Foster zabiera nas w przygodę, gdzie towarzyszymy Lukowi i Lei w poszukiwaniu tajemniczego kryształu, a na którego tropie jest również mroczny Darth Vader. Na planetę powracamy wraz z komiksową adaptacją książki, a o jej samej słyszymy wielokrotnie w różnych pozycjach ze starego kanonu.

Jedna z pierwszych tak bogato opisanych światów nie mógł oczywiście nie trafić do oficjalnego kanonu, gdzie wspomniany jest w piątym odcinku „Rookies” pierwszego sezonu animowanego serialu Wojny Klonów. Planeta pojawiła się również w grze RPG „Star Wars: The Force Awakens Beginner Game„. Co ciekawe na samym początku prac nad Łotrem 1 rolę lokalizacji Jedha pierwotnie pełniła właśnie Mimban, którą ostatecznie wymieniono na zimny pustynny księżyc. Cieszy jednak, że jeden z pierwszy światów stworzonych na potrzeby rozrastającego się uniwersum Gwiezdnych Wojen ma dużą szansę trafić wreszcie na ekrany kin.

Co tam Hanie w polityce?

Wracając jeszcze na moment do powyższego zdjęcia, warto zwrócić uwagę na inne dwie figurki z tego zestawu, a konkretnie na Hana Solo i Tobiasa Becketta w imperialnych mundurach. Czyżby szykowało się kolejne nawiązanie do starego kanonu, w którym Han Solo był imperialnym dezerterem? Wielu fanów zapewne z chęcią by to obejrzało, aczkolwiek bardziej prawdopodobna jest kolejna już infiltracja imperialnej placówki? Ciekawe w którym momencie zaczną montować w nich drzwi obrotowe.

Nowi szturmowcy

W serii LEGO poświęconej Solo znajdziemy tak zwany „battle pack” czyli niedrogi zestaw z czterema figurkami i małym modelem, a wszystko wyposażone w blastery strzelające klockami. W środku znajdziemy ścigacz, imperialnego oficera, żołnierkę z Gwiazdy Śmierci, a także dwóch szturmowców patrolowych, czyli nowy rodzaj imperialnej piechoty. Musi być jakiś powód, dla którego nie dotrwali do czasów oryginalnej trylogii. Przestali być użyteczni, zginęli do ostatniego czy byli tak wyspecjalizowani, że bardzo trudno ich spotkać? Według pewnych teorii omawianych na portalu Reddit pod tymi zbrojami kryją się żołnierze klony. Albo to, albo jest to faza przejściowa pomiędzy clone trooperami, a znanymi nam doskonale stormtrooperami.

Pyke Syndicate

Na kolejnym zdjęciu widzimy nową postać – Quay Tolsite, który zdaje się należeć do rasy Pyke’ów. Najbardziej znanym przedstawicielem tej rasy jest poznany w Wojnach Klonów Lom Pyke, który stał na czele organizacji przestępczej  Pyke Syndicate. Czy pojawienie się jego krajana oznaczać może, że i Syndykat upomni się o młodego Hana Solo?

Kura czy Kira?

Pamiętacie, gdy gruchnęła wieść, że postać grana przez Emilię Clarke nazywać może się Kura? Polscy fani mieliby niezły ubaw, ale ujawnione zestawy LEGO ostatecznie zakończyły spekulacje w tej kwestii. Główna postać kobieca nadchodzącego filmu nie nazywa się bowiem Kura, czy Kira, a Qi-ra.

Film Han Solo w reżyserii Rona Howarda zadebiutuje w kinach 25 maja. W obsadzie są Alden Ehrenreich (Han Solo), Donald Glover (Lando Calrissian), Woody Harrelson (Beckett), Emilia Clarke (Qi’ra), Phoebe Waller-Bridge, Thandie Newton oraz Joonas Suotamo jako Chewbacca.

CO WIEMY O SOLO

Jeśli interesujecie się filmem o przygodach młodego Hana Solo, to zapraszamy do innych artykułów, które dotyczą tej produkcji: