Smutna wiadomość nadeszła z Anglii. W wieku 86 lat zmarł tam twórca gwiezdnowojennych kostiumów i dwukrotny zdobywca Oskara – John Mollo.

Co ciekawe, przed rozpoczęciem współpracy z Georgem Lucasem, John Mollo nie miał żadnej styczności z kinem sci-fi, ale mimo to poradził sobie rewelacyjnie tworząc niezapomniane kostiumy. I to nawet pomimo bardzo mizernego budżetu, którym dysponował (1173$ na kostium).

Starając się wcielić w życie wizje Ralpha McQuarriego tworząc Dartha Vadera, jednego z najbardziej znanych i ikonicznych złoczyńców w historii kina, skorzystał ze swej rozległej wiedzy na temat historii konfliktów militarnych. Inspiracje czerpał wprost z okopów I Wojny Światowej i ówczesnego wyposażenia. Wzorował się też na nazistowskich hełmach.

A kiedy Gwiezdne Wojny okazały się niespodziewanym sukcesem i otrzymały aż 10 nominacji do Oskara, John Mollo zgarnął jedną ze statuetek. Później otrzymał on jeszcze drugie wyróżnienie Akademii a kostiumy do filmu Ghandi Richarda Attenborough.

„As you see, the costumes from Star Wars are really not so much costumes as a bit of plumbing and general automobile engineering.” („Jak widzicie, kostium z Gwiezdnych Wojen, to nie tyle kostiumy, to odrobina hydrauliki i mechaniki samochodowej.”) – powiedział John Mollo odbierając swego pierwszego Oskara.

John Mollo pracował także między innymi przy filmie Obcy- 8 pasażer Nostromo, a do Odległej Galaktyki powrócił przy okazji filmu Imperium Kontratakuje  Irvina Kershnera.

Rodzinie i najbliższym Johna Mollo składamy najszczersze kondolencje. Należą się one też wszystkim fanom, bowiem odchodzi kolejny wybitny twórca, który kształtował Gwiezdne Wojny i uczynił je tym, czym są dziś.

 

Źródło: link.