Jeśli choć trochę interesujecie się  światem Star Wars, a umówmy się, interesujecie się na pewno, twórczość Jeffrey’a Browna z pewnością nie jest Wam obca. To właśnie on jest autorem uroczych grafik przedstawiających mrocznego i okrutnego lorda sithów Dartha Vadera w roli ojca, który nierzadko jest bezsilny wobec potęgi… uroku własnych dzieci.

Pierwszy zbiór owych prac zatytułowany był Darth Vader i syn, a wobec jego sukcesu, niebawem pojawił się także Darth Vader i córeczka (w oryginale Vader’s Little Princess). I właśnie te dwie książeczki, wzbogacone dodatkowo o dwie, zupełnie nowe prace Jeffrey’a Browna, wchodząc w zestaw pakietu, jaki dziś mam przyjemność recenzować, a który pojawił się w sklepach pod koniec ubiegłego roku nakładem wydawnictwa AMEET.

Część grafik oczywiście znałem, ale inne były dla mnie zupełną nowością, a że lubię starwarsową sztukę także w takim bardzo sympatycznym i pogodnym wydaniu, to i prace amerykańskiego artysty bardzo mi do gustu przypadły. Aczkolwiek trzeba powiedzieć, że o dziwo Darth Vader i syn jest według mnie albumikiem znacznie słabszym. Niewiele jest tam naprawdę błyskotliwych scenek, a humor wydaje się „drewniany” i przewidywalny. Na szczęście autor z czasem się rozkręcił i Vader i córeczka prezentuje już pomysły bardzo świeże i po prostu dużo lepsze. A może po prosty temat ojca i córki jest bardziej nośny.

Z wydawnictwem tym mam jeszcze jeden, aczkolwiek drobny problem. Otóż trudno mi powiedzieć, do kogo ono tak naprawdę jest kierowane. Dorosły fan owszem, uśmiechnie się nie raz przeglądając oba albumiki, ale po pięciu minutach przeglądnie już obie pozycje, odłoży je na półkę i zapewne zapomni. Dziecko z kolei, czy to syn, czy córeczka, wracać do książeczek mogą znacznie częściej, aczkolwiek wielu smaczków czy subtelności po prostu nie będą w stanie wyłapać.

Tym niemniej, jeśli chcecie ucieszyć jakiegoś fana, czy młodszego, czy starszego, taki pakiet zafundować mu zdecydowanie możecie, bo będzie to prezent z pewnością sympatyczny i nastrajający bardzo pozytywnie. No a dzieciom pozwoli przełamać pierwszy lody oswoi z Odległą Galaktyką.