Od Bitwy o Endor minęło 70 lat. Nastały mroczne czasy. Po niespodziewanym ataku na Coruscant, Imperium Galaktyczne przechyliło losy wojny na swoją stronę. W czasie bombardowania Świątyni Jedi zginęła niemal cała Najwyższa Rada oraz większość Rycerzy. Upadł rząd, upadła demokracja. Luke Skywalker został wytropiony i zabity na bezimiennej planecie na Zewnętrznych Rubieżach. Oszalała z rozpaczy Mara Jade – Skywalker, ruszyła do serca Imperium, by dokonać zemsty. Śmierć Imperatora Tourville’a nie przyniosła jednak oczekiwanych rezultatów. Imperium nie pogrążyło się w domowej wojnie. Zamach Jedi na głowę państwa stał się doskonałym narzędziem w jednoczeniu Galaktyki pod sztandarem Nowego Ładu. Rozpoczął się Drugi Wielki Pogrom. Zdelegalizowano wszystkie praktyki dotyczące Mocy – mordowano nie tylko Rycerzy Jedi, ale całe ich rodziny, przodków i potomków. Wreszcie pozbyto się i samej Inkwizycji. Imperium stabilizowało sytuację wśród gwiazd według ściśle określonego planu. Standaryzacja kultury, edukacji, gospodarki i prawa przebiegała konsekwentnie – od Światów Jądra na zewnątrz. Na Zewnętrznych Rubieżach rozpoczęła się złota era przemytników, łowców niewolników i innych żyjących na bakier z prawem…

Niestety nie jest to zapowiedź nadchodzącego filmu, serialu, czy choćby gry w uniwersum Star Wars. To alternatywna, tworzona przez fanów historia Odległej Galaktyki, która powstaje na forum storytellingowym Mgławica Mocy.

Jest to nic innego, jak miejsce, gdzie powstaje niekanoniczna, tworzona przez fanów, wersja historii galaktyki osadzonej w realiach Gwiezdnych Wojen. Akcja toczy się na forum w formie sesji PBFowych (Play By Forum), gdzie gracze, wcielając się w stworzone przez siebie postacie, biorą udział w tworzeniu największej opowieści z odległej galaktyki w polskim Internecie. Ktoś zapyta, – czym jest gra storytellingowa? Porównać można ją do pisemnej wersji tradycyjnych sesji RPG, bądź pisania fragmentów opowiadania. Nad kształtem każdej z przygód czuwa Mistrz Gry, którego zadaniem jest odpowiednie przedstawienie świata i wydarzeń oddziałujących na postaci graczy. On ocenia również rezultaty działań przez nie podejmowanych. W przygodzie może brać udział zarówno pojedyncza osoba z asystą MG, jak i kilkoro graczy nadzorowanych przez Mistrza Gry.

Dołączyć do zabawy może praktycznie każdy, kto ma na to ochotę. Nawet absolutnie podstawowa znajomość tematyki Gwiezdnych Wojen wystarcza, by dać sobie radę w grze. Wystarczy umieć poprawnie sklecić kilka zdań, a także dysponować odrobiną czasu i chęci na zabawę. Każdy nowoprzybyły powinien stworzyć kartę postaci, by po jej akceptacji przez odpowiedzialne osoby, rozpocząć swą przygodę w świecie Gwiezdnych wojen. Czy warto? Trzeba ocenić samemu.

O Mgławicy wspominamy także dlatego, że organizuje ona dwa ciekawe konkursy, które być może zachęcą Was do zapoznania się z powstającym tak uniwersum.

Konkurs Literacki

Waszym zadaniem będzie napisanie opowiadania na temat „Rozterki szturmowca”. Czy będą one dotyczyły odmowy wykonania rozkazu, pozostawienia rannego towarzysza, czy spraw zupełnie przyziemnych, zależy tylko od Was. Nie narzucamy sztywnych ram objętościowych pracy, jako że dobrze napisana strona A4 może prezentować o wiele wyższą jakość, niż przeciętny, rozwleczony esej. Warunkiem przyjęcia pracy jest za to osadzenie jej w realiach uniwersum Mgławicy Mocy w roku 71ABY. Informacje na ten temat znajdziecie w mgławicowym holonecie, zaś streszczenia fabularne w formie filmów tutaj: 70ABY 71ABY. Termin nadsyłania prac upływa 15 stycznia o godzinie 23:59. Prace należy wysyłać na adres [email protected] w formacie rtf, doc, docx lub PDF, w wiadomości o tytule „Konkurs Literacki”. Potwierdzimy wiadomością zwrotną otrzymanie każdego zgłoszenia. Techniczne detale i regulamin konkursu znajdziecie w temacie mu poświęconym. Do wygrania jest natomiast wiele fajnych gier z wydawnictwa Galakta.

Konkurs Graficzny

Tytuł pracy jest bardzo prosty: „Imperialny plakat propagandowy”. Sposób wykonania jest dowolny, od wycinanek, po szkice i prace tworzone za pomocą myszki, czy tabletu graficznego. Liczy się nie tylko strona wizualna, ale także – a może raczej przede wszystkim – kreatywność.

Zwycięzca konkursu graficznego otrzyma książkę, która dopiero co miała swoją premierę: Art of Rogue One. Termin nadsyłania prac upływa 8 stycznia o godzinie 23:59. Prace należy wysyłać na adres [email protected] w formacie jpg. w wiadomości o tytule „Konkurs Graficzny”. Potwierdzimy wiadomością zwrotną otrzymanie każdego zgłoszenia. Podobnie jak w przypadku konkursu literackiego, tutaj również wszelkie techniczne detale i regulamin konkursu znajdziecie w temacie mu poświęconym.

I jak podoba Wam się idea Mgławicy Mocy? Czy zamierzacie się w nią zagłębić?