Niedawno James Luceno, autor debiutującej 15 listopada (data polskiej premiery nie jest jeszcze znana) powieści Star Wars: Catalyst: A Rogue One Novel, opowiadał o ścisłym powiązaniu książki z filmem, którego jest prequelem.

Dziś, przy okazji wywiadu dla USA Today, Pablo Hidalgo zdradził nieco więcej.

Potwierdził on, że książkę Catalyst naprawdę warto przeczytać, zanim 15 grudnia pójdzie się do kina, bowiem pomoże to rozpoznać i dopasować do siebie wszystkie fragmenty układanki, które inaczej być może by się przegapiło. Zwrócił też uwagę na to, że Jyn jest zupełnie inną bohaterką, niż te, które z reguły widzieliśmy w Gwiezdnych Wojnach. Wie ona bowiem kim są jej rodzice, skąd pochodzi i jaka jest jej przeszłość. Dzięki temu łatwiej zrozumieć pewne jej decyzje i postawić się w jej sytuacji.

Star Wars: Catalyst: A Rogue One novel

Jednak najważniejszą częścią wywiadu, było ujawnienie pierwszego fragmentu powieści Catalyst (pochodzi on z piątego rozdziału książki). Poniżej możecie go przeczytać, aczkolwiek tłumaczenie jest amatorskie, więc uprasza się o wyrozumiałość. Miejcie także na uwadze, że poniżej znaleźć możecie SPOILERY:

Skrzydła bramy się rozwarły i Galen Erso znalazł się nagle obok wagonu eskortowany przez dwóch strażników i chudszy, niż Lyra chciałaby przyznać. Na szczęście strażnicy nie ograniczyli jego swobody ruchów, gdy ona i Jyn znalazły się w jego długim uścisku.

„Wyglądasz cudowniej, niż kiedykolwiek” powiedział odsuwając się nieco, by móc na nie spojrzeć. Jego oczy spoczęły na Jyn. „Pozwól mi ją potrzymać.”

Lyra przekazała mu Jyn. Ostrożnie odwinął powijaki, które zasłaniały jej twarz i uśmiechnąć się szerzej, niż Lyra kiedykolwiek widziała. Jyn wierciła się w jego ramionach, a Lyra powiedziała: „Pamięta Cię, Galenie.”

„Jest taka piękna” powiedział, przyglądając się jej twarzy. „Jej oczy mają inny kolor.”

Lyra przytaknęła. „Mam wrażenia, jakby były nakrapiane”.

„Gwiezdny pył” powiedział Galen. „To właśnie jest w jej oczach.”

„Galenie, co się dzieje?” odważyła się zapytać Lyra. „Dlaczego nas tutaj przywieziono? Czy oni zamierzają…”

„Nic mi nie powiedzieli. Wywlekli mnie z celi przed świtem.”

Mając na uwadze to, co zobaczyliśmy w finalnym zwiastunie Rogue One, można się domyśleć, że sytuacja opisana powyżej dotyczy okresu, w którym Galen Erso więziony był przez Separatystów i być może poprzedza ona akcję ratunkową, którą przeprowadzi Orson Krennic (który mógł wtedy jeszcze nie być dyrektorem). Aczkolwiek są to już tylko moje spekulacje.

Tym niemniej nawet ten króciutki fragmencik powieści Catalyst świadczy o tym, że faktycznie lektura książki może bardzo zmienić odbiór filmu.