Wczoraj było o grze X-wing coś dla początkujących, a dziś z kolei news, który zainteresować powinien graczy bardziej doświadczonych, a mianowicie zapowiedź IX fali oraz szczegóły dotyczące jednego z dodatków wchodzachych w jej skład. O ile sama zapowiedź nie jest niczym nowym, bo pojawiła się ona już na początku czerwca, o tyle opublikowane oficjalnie w dniu wczorajszym szczegóły dotyczące jednego z dodatków, to już coś nowego.

Dla przypomnienia, na Falę IX składają się cztery dodatki:

Special Forces TIE Expansion Pack

czyli nic innego, jak myśliwiec TIE sił specjalnych Najwyższego Porządku. Dokładnie taki, jaki podczas swej ucieczki podwędzili Poe i Finn.

swx54_layout

Z pozoru przypomina on zwykłe myśliwce TIE Najwyższego Porządku, jednak maszyna sił specjalnych ma znacznie większy potencjał ofensywny (między innymi poprzez możliwość dodania pocisków), a także wzmocnione osłony.

Protectorate Starfighter Expansion Pack

Znany z serialu Star Wars: Rebels oraz komiksu Kanan, Fenn Rau i jego szwadron czaszek wkracza do gry wyposażony w niezwykle groźnie myśliwce zwane Fang Fighters.

swx55_layout

Te myśliwce zaliczane do armady Szumowin i Przemytników, czyli po prostu Scum and Villainy, pozbawione są osłon, więc zdawać by się mogło, że powinny za wszelką cenę unikać ognia przeciwnika, jednak to nie w stylu Fenn Rau, który preferuje odważne szarże wprost na wroga, co znajduje odzwierciedlenie w jego tekście.

Shadow Caster Expansion Pack

A oto statek młodej i ambitnej łowczyni nagród Ketsu Onyo to kolejny zaciąg wprost z serialu Star Wars: Rebels, a jej statek – Shadow Caster, to bardzo ciekawe połączenie siły ognia i zwrotności.

swx56_layout

Wraz z tym statkiem, w grze pojawia się nowa mechanika-akcja związania z wieżyczką będącą na wyposażeniu Shadow Castera. Jej pole ostrzału to nie standardowe 360 stopni, jednak jako akcja może się ona obracać zmieniając pole ostrzału. Nie jest to może aż tak dobre, jak typowa wieżyczka, ale pozwala też zaoszczędzić punkty, które można przeznaczyć na przykład na nową wersję Sabine Wren, tym razem do frakcji Scum and Villainy.

ARC-170 Expansion Pack

A oto i ostatni z dodatków, dzięki któremu rebeliancka flota wzbogaca się o nieco już przestarzałe (poznaliśmy je w Zemście Sithów oraz serialu Wojny Klonów) myśliwce ARC-170 – i to jest właśnie dodatek, o którym wiemy już znacznie więcej.

swx53_layout

Co wyróżnia ARC-170 na tle innych myśliwców? Ma on miejsce dla strzelca, co odzwierciedla nie tylko miejsce na ulepszenie w postaci członka załogi, ale także drugie, pomocnicze pole rażenia, które po raz pierwszy występuje na małej figurce. Dzięki temu otwiera to znacznie więcej możliwości, a myśliwce ARC-170 są na polu walki dużo bardziej elastyczne, nawet pomimo tego, że nie są może bardzo zwrotne. Nie mają też zbyt dużej siły ognia, jednak rekompensują to całkiem sporą odpornością na ostrzał.

swx53_d1_reararc

Dodatek ten to także czwórka „imiennych” pilotów, których zdolności sprawiają, że podczas bitwy doskonale się oni uzupełniają, a ich współpraca może przynieść naprawdę niezłe efekty. Ciekawy jest też ich dobór (choć fabularnie niezbyt uzasadniony), bowiem cała czwórka to postaci jest kanoniczna. A oto oni:

swx53-braylen-stramm

Braylen Stramm, to postać, którą poznaliśmy w krótkim opowiadaniu „Blade Squadron” opublikowanym w magazynie Star Wars Insider. To imperialny dezerter (w siłach imperialnych służył między innymi na Naboo), który po bitwie o Endor (już w barwach Rebelii) otrzymał dowodzenie Eskadrą Niebieskich. Zmiana statku z bardzo wymagającego i nietypowego B-winga, na ARC-170 odzwierciedlona jest w jego zasadzie w grze – po wykonaniu manewru może rzucić kostką ataki – na wynikach oznaczających trafienie, może usunąć znacznik stresu.

swx53-thane-kyrell Thane Kyrell to z kolei poznać, jaką postać, którą polscy fani poznają pod koniec roku, wraz z premierą książki Lost Stars, gdzie dość dokładnie poznamy jego niezwykłą historię. W sumie jeśli nie chcecie SPOILEROWAĆ sobie tej książki, przejdźcie od razu do kolejnego pilota. A Ci, którym to nie strasznie, winni wiedzieć, że Thane, to kolejny były członek Imperium, który „zobaczył światło” i już jako członek eskadry Corona  walczył dla Rebelii w bitwach o Hoth, Endor oraz Jakku, głównie na pokładzie swego X-winga. W grze pilotuje (z „czwórką”) jednak myśliwiec ARC-170 i może na nim wykonać dodatkową akcję za każdym razem, gdy wroga jednostka w jego polu rażenia i na zasięgi 1-3 zaatakowała inny, rebeliancki statek.

swx53-shara-bey

Sharę Bey poznaliśmy z kolei w komiksowej serii Shattered Empire, gdzie widzimy ją jako członka eskadry Zielonych (a zatem pilotkę A-winga) w czasie bitwy o Endor. Po niej Shara towarzyszyła jeszcze w misjach Lei Organie oraz Luke’owi Skywalkerowy (którego nad Endorem niemal zestrzeliła). Jednak najbardziej jest chyba znana z tego, że jest matką Poe Damerona. I wiemy już po kim „najlepszy pilot Ruchu Oporu” odziedziczył umiejętności, bowiem Shara jest pilotem z „szóstką”, która pozwala innym rebelianckim jednostką w zasięgu 1-2 korzystać ze swych żetonów namierzania.

swx53-norra-wexley

Norra Wexley to z kolei postać, która po raz pierwszy pojawiła się w powieści Chucka Wendiga Star Wars: Koniec i Początek (której kontynuacja – Aftermath: Life Debt – miała swoją światową premierę). W szeregi Rebelii wstąpiła po to, by odnaleźć swego, aresztowanego przez Imperium męża, jako pilot bojowy zwerbowana została przez Wedge’a Antillesa niedługo przed bitwą o Endor, w której zresztą bardzo się zasłużyła, gdyż na swym Y-wingu wleciała w trzewia drugiej Gwiazdy Śmierci, odciągając przy tym część wrogich myśliwców od Sokoła Millenium. W grze ma ona „siódemkę” i możliwość zamiany żetonu namierzania na dodatkowe „oczko” przy rzucie ataku lub obrony.

 

I jak podobają Wam się nowi piloci i ich ARC-170?