Wpisy blogowe, poza luźnymi i nie zawsze ściśle związanymi z tematyką portalu, przemyśleniami redaktora naczelnego, są też swoistym kalendarzem, w którym odliczam dni do premiery najbliższego filmu spod znaku Star Wars. Do Rogue One zostało zatem… 154 dni.

Wczoraj pojawiło się trochę zdjęć z planu w Dubrowniku, a ja przy tej okazji zastanawiałem się bardzo luźno nad tym, czy do Polski także zawita kiedyś jakaś ekipa kręcąca filmy spod znaku Star Wars, a jeśli tak, to jakie lokalizacje by sobie ona wybrała? A że mamy wakacje (a przynajmniej kto ma, ten ma) uznałem, że będzie to świetny temat na nieco szersze rozważania. Parę godzin googlowania i oto lista miejsc, które moim zdaniem idealnie nadawałaby się, by stać się scenerią kolejnych filmów:

1. Krzywy Las

9553634823_00017c0d74_c-690x460

Muszę przyznać, że walka pomiędzy Kylo Renem a koalicją Finna i Rey była naprawdę klimatyczna, ale głównie ze względu na scenerię zimowego lasu, w którym właśnie zapada zmierzch. Ale o ile lepiej by to wszystko wyglądało, gdyby był to Krzywy Las?

2360097_krzywy-las-pod-gryfinem

A taki znajduje się koło Gryfina w województwie zachodniopomorskim. W gruncie rzeczy nie wiadomo do końca, czy kilkaset sosen rośnie tam w tak nietypowy sposób, ale najpopularniejszą teorią jest ta, mówiąca iż zostały one ukształtowane tak ręką człowieka, bowiem „krzywulce” miały szerokie zastosowanie w przemyśle szkutniczym. Albo to, albo działała tam naprawdę potężna i tajemnicza Moc.

2. Tatry Wysokie

Maly-Koscielec-1

Jak wiadomo, Luke sporo czasu spędził na Ahch-To, czyli w prawdziwym świecie na wyspach Skellig Michael oraz Ceann Sibeal i o ile nie można absolutnie odmówić tym miejscom malowniczości, tak myślę, że i w Tatrach Wysokich znalazłoby się sporo miejsc, które zapewniłyby scenerię wręcz idealną na samotnię dla jakiegoś zbłąkanego Jedi.

Czarny-Staw-pod-Rysami-1

Dolina za Mnichem, Mały Kościelec, czy okolice Czarnego Stawu por Rysami to tylko kilka miejsc, które swoim pięknem urzec mogłyby niejednego członka zakonu, a także niejednego filmowca.

Dolina-za-Mnichem-2

3. Błędne Skały

błedne-skały

Z kolei Błędne Skały, to miejsce, w którym mrok wyczuwam. Ciemna Strona Mocy silna w nich jest… O tak, odpowiednia praca kamerami mogłaby z tych malowniczych formacji skalnych uczynić złowrogą, jałową ziemię na kształt Malachoru, dając dodatkowo mnóstwo możliwości do urządzania zasadzek na wszelkich nieproszonych gości.

bledne-skaly-32e

A tak naprawdę Błędne Skały czy też Skalne Miasto, to zespół bloków skalnych układający się w  malowniczy labirynt, który znaleźć można w Górach Stołowych. Zresztą miejsce to filmowcom nie jest obce, był tam bowiem kręcony film Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, że o Przygodach wesołego diabła nie wspomnę.

bledne_skaly

4. Kopalnia soli w Wieliczce

wieliczka2

Jak dla mnie, to jedno z najniezwyklejszych i najpiękniejszych miejsc nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nie dziwią więc monstrualne kolejki, które każde dnia ustawiają się przy wejściach do słynnej kopani (a w której nie tak dawno musiałem stać), a i nie zdziwiłoby, jakby nasza chluba i duma pojawiła się w końcu w jakiejś artystycznej wizji.

wieliczka1

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zresztą w Wieliczce (a raczej pod nią) znaleźć można nie tylko zapierające dech w piersiach piękno, ale także surową, mroczną atmosferę, czy wyciszające, kontemplacyjne zakamarki. Właściwie, to jestem zdania, że praktycznie cały starwarsowy film dałoby się tam nagrać. No może poza scenami kosmicznymi 😉

wieliczka4

5. Białowieża

białowieza1

Sam nigdy tam niestety nie byłem, ale patrząc na przeróżne zdjęcia skojarzenie mam tylko jedno – Dagobah. Oczywiście nieco jaśniejsza, mniej zarośnięta i, powiedzmy sobie wprost, znacznie piękniejsza wersja planety, która stała się miejscem najpierw zesłania, a potem spoczynku Mistrza Yody… a przynajmniej jego doczesnych szczątków… gdyby nie zniknęły…

Bia_owieski_Park_Narodowy

Aczkolwiek jestem przekonany, że z tak czarownych plenerów filmowcy zdołaliby wydobyć znacznie więcej, niż tylko kupę krzaków i parę zwalonych drzew. Może nawet i żubry dostałyby swoje pięć minut 😉

6. Kolorowe Jeziorka

kolorowe-jeziorka-4

Powiem szczerze, że to miejsce spodobało mi się chyba najbardziej, bo każde z czterech jeziorek naprawdę potrafi być kolorowe (szczególnie jak photoshop im trochę pomoże). Do dyspozycji mamy kolor żółty, purpurowy, zielony i niebieski, także do wyboru, do koloru. I ja wiem, że kolorowe, słitaśne scenerie były raczej domeną znienawidzonych prequeli, ale jestem przekonany, że odpowiednio wykorzystane, nasze cztery, niezwykłe jeziorka posłużyć by mogły do stworzenia wizualnie oszałamiającej sceny.

kolorowe-jeziorka-5

A same jeziorka, to pozostałości po niemieckich kopaniach pirytu, a znajdują się w województwie dolnośląskim, u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich. Za kolor jeziorka purpurowego odpowiadają związki siarki, z kolei kolory pozostałych, to zasługa związków miedzi.

kolorowe_foto_24

BONUS – Wejherowo

Oczywiście w zestawieniu nie mogło zabraknąć Wejherowa, które tej zimy stało się sławne na cały, fanowski świat, a to z uwagi na to, że objawił się tam sam Darth Vader!

1f423e1e-57c2-4fda-a21b-4f297910d827