O ile powrót Yody w Epizodzie VIII, to wciąż jedynie spekulacje, niepotwierdzone plotki oraz myślenie życzeniowe, o tyle reżyser Rian Johnson potwierdził udział innej, może nie aż tak kultowej, tym niemniej lubianej postaci. Także jeśli nie chcecie wiedzieć nic więcej, sugeruję zaprzestanie dalszego czytania, bowiem poniższa informacja uznana może być za

S    P    O    I    L    E    R

Rzecz pośrednio dotyczy wspomnianego już Yody, gdyż mowa tutaj o jego duchowej następczyni (przynajmniej ja tak odbieram tę postać) – Maz Kanacie. Parę dni temu na jednym z portali społecznościowych reżyser opublikował zdjęcie z planu Epizodu VIII przedstawiające odtwórczynię postaci Maz – Lupitę Nyong’o podczas nagrywania sceny przy użyciu technologii „motion capture„. Nie jest to co prawda wielki i zaskakujący news, bo ten powrót był niemal pewny, tym niemniej miło jest dostać jego potwierdzenie.

 

A dlaczego uważam Maz za duchową następczynię zielonego mistrza Jedi? Cóż, jest ona co prawda żółta, ale podobnie jak Yoda długowieczna i niewielka wzrostem. Do tego w Przebudzeniu Mocy pełni rolę mędrca, a i Moc nie jest jej obca, aczkolwiek jej związki z nią nie zostały do końca wyjaśnione. Jednak to ostatnie może się zmienić wraz z nadejściem kolejnego epizodu Sagi.