Można było odnieść wrażenie, że przez kilka pierwszych lat po przejęciu licencji, Disney zaniedbywał rynek gier wideo. Na szczęście po premierach Star Wars Jedi: Upadły Zakon oraz Star Wars: Squadrons, zaczęło wyglądać to nieco lepiej.

Niestety w kwestii gier mobilnych wciąż mamy posuchę.

Mobilne gry Star Wars

Zapowiadało się, że historia gier mobilnych rozpocznie się z przytupem. Studio Kabam obiecywało, że stworzona przez nich gra akcji RPG (przynajmniej tak była określana, bo w istocie okazała się niewiele więcej, niż rozbudowanym slasherem, czy też raczej „shooter-slasherem”) Star Wars: Uprising, będzie czymś wyjątkowym. Co więcej, historia pokazana w grze miała być kanoniczna. I była, aczkolwiek fani nie dostali zbyt wiele czasu na jej zgłębianie, bowiem serwery gry zamknięte zostały dość szybko.

Screen z gry Star Wars: Uprising

Kolejną propozycją, tym razem opracowaną przez EA Capital Games, była turowa gra strategiczna Star Wars: Galaxy of Heros, w której to kolekcjonujemy słynne postaci z uniwersum Gwiezdnych Wojen, a następnie za ich pomocą toczymy bitwy. Na tym etapie jest to jedyna mobilna gra wydana w „erze Disney’a”, która pozostaje aktywna.

Screen z gry Star Wars: Galaxy of Heroes

Całkiem nieźle zapowiadała się też Star Wars: Force Arena stworzona przez Netmarble Games. Gra okazała się mieszanką karcianki, strategii i gry typu MOBA, gdzie kolekcjonowaliśmy karty bohaterów i jednostek, a następnie wysyłaliśmy je do toczonych w czasie rzeczywistym bitew. W szczytowym momencie Force Arena miała naprawdę liczne grono fanów, ale po około dwóch latach serwery gdy zostały zamknięte.

Screen z gry Star Wars: Force Arena

Mówiło się, że zakończenie Force Areny miało na celu „zrobienie miejsca” dla nowej gry mobilnej o zbliżonej mechanice, jednak w „klockowym” świecie. Jednak do tej pory stworzona przez Playdemic gra LEGO Star Wars: Battles nie doczekała się jeszcze oficjalnej, ogólnoświatowej premiery.

Materiały promocyjne gry LEGO Star Wars: Battles

W roku 2015 zapowiedziana została też tworzona przez EA gra strategiczna Star Wars: Rise to Power. Od czerwca 2019 gra znajdowała się w fazie zamkniętych testów pre-alfa, ale od tamtej pory niewiele się w tym temacie dowiedzieliśmy.

Screen a testów gry Star Wars: Rise to Power

A dlaczego o tym mówimy? Ano dlatego, że pojawiła się zapowiedź nowej gry mobilnej.

Mobilna gra Star Wars od firmy Zynga

Portal IGN poinformował niedawno, że firma Zynga otworzy nowy oddział w Austin w stanie Teksas, który pracować będzie nad „mobilną grą Star Wars z najwyższej półki”.

Na tym etapie nie wiemy nic więcej, a premiera samej gry może wciąż być bardzo odległa, tym niemniej mamy wielką nadzieję, że w końcu doczekamy się mobilnej gry naprawdę wysokiej jakości i grywalności, którą cieszyć będziemy się długimi latami.

Źródło: link.