Aby Gwiezdne Wojny fascynowały w takim stopniu, w jakim robią to od dziesiątek lat, dzielni bohaterowie muszą toczyć boje z równie mocno interesującymi przeciwnikami. Jednym z największych zagrożeń, z jakim zmierzyli się protagoniści, jest bez wątpienia wielki admirał Thrawn. Zasłynął on przede wszystkim tym, że analizując sztukę danej rasy, był w stanie przewidzieć zachowania jej przedstawicieli, co uczyniło go najgroźniejszym strategiem Imperium. Timothy Zahn, autor uwielbianej przez fanów Legend Trylogii Thrawna, powraca z kolejną powieścią o niebieskoskórym dowódcy, tym razem opowiadając o początkach jego kariery. Co sprawiło, że Thrawn stał się tak bezwzględnym wojskowym? Zanurz się w jego świat… jeśli jesteś na to gotowy.

Thrawn jest pierwszym tomem trylogii, która opowiada o losach znanej fanom Star Wars postaci, tajemniczego i inteligentnego Chissa, który piastował bardzo wysokie stanowiska we flocie imperialnej. W historii Imperium nie było zbyt wielu przypadków, żeby ktoś innej rasy niż ludzka, zaszedł tak wysoko po stopniach kariery, a tytułowy bohater urzekł samego Imperatora do tego stopnia, że ten obdarzył go specjalnymi względami i wyjątkowo dużym zaufaniem.

Geneza głównego bohahtera

W tej powieści dowiadujemy się w jaki sposób tytułowy bohater trafił w szeregi Imperium oraz jak wyglądały początki jego kariery. Opisane zostały jedne z pierwszych jego sukcesów, stosunek z jakim odnosili się do niego politycy i inni oficerowie floty oraz problemy z jakimi musiał się mierzyć. Wszystko to zostało opisane w sposób niezwykle interesujący, mimo że akcja nie jest szczególnie dynamiczna. Odbiorcy mogą bliżej przyjrzeć się zachowaniu i reakcjom Thrawna, chociaż częściowo poznać jego motywy i sposób myślenia, który potrafi być zachwycający i inspirujący.

Thrawn jest niezwykle inteligentnym i interesującym bohaterem, który urzeka swoim nietypowym zachowaniem. Jednak jego najbardziej niezwykłą cechą jest prawdziwy geniusz taktyki i strategii. Potrafi przewidywać różne reakcje przeciwników i wybrać tą, która jest najbardziej prawdopodobna, a niemal nigdy się przy tym nie myli. Jego zdolności od razu budzą podziw i uznanie, lecz w niektórych zazdrość i zawiść powodowaną niezdrową rywalizacją w szeregach floty imperialnej.

Pozostali bohaterowie

Jednak tytułowy bohater nie jest jedynym głównym bohaterem tej książki, gdyż autor, jak zwykle, wplótł do powieści wątki innych postaci. Eli Vanto to młody mężczyzna, który rozpoczyna swą karierę wraz z Thrawnem, przymusowo, jako jego adiutant. Początkowo nie jest z tego zadowolony, jednak z czasem dostrzega jak wiele korzyści przynosi mu obecność tego wybitnego indywidualisty, który zdążył po pewnym czasie wzbudzić w nim sympatię. Jest dla Thrawna dużym wsparciem i pomocą. W książce pojawia się również Arihndza Pryce, która na samym początku traci niemal wszystko, jednak nie daje się złamać i po trafieniu na Coruscant pnie się po szczeblach kariery politycznej, grając niekiedy bardzo nieczysto.

Podsumowanie

Timothy Zahn jest prawdziwym mistrzem, jeśli chodzi o książki ze świata Star Wars. Potrafi idealnie oddać charaktery opisywanych postaci, utkać niezwykle wciągającą i niebanalną fabułę, a to wszystko zachować w klasycznym klimacie Gwiezdnych Wojen. Nie inaczej jest w tej książce, chociaż należy mieć na uwadze, że jest ona nieco inna niż np. trylogia Thrawna, wydana obecnie pod szyldem Legend. Thrawn jest książką o strategu i politycznych zawiłościach Imperium, toteż głównym wątkiem tej powieści nie jest akcja pędząca w zawrotnym tempie, a analiza różnych sytuacji i tego, jak Thrawn rozwiązuje taktyczne problemy. Całość, choć całkiem obszerna, czyta się z wielkim zainteresowaniem, a dla fanów Thrawna jest to pozycja obowiązkowa! Z niecierpliwością czekam na drugi tom tej trylogii.