Jacy konkretnie szturmowcy składali się na siły Galaktycznego Imperium? Czym żywią się Purrgile? Co możemy spotkać w Dzikiej Przestrzeni? Na te i inne pytania odpowiada nam wydana nakładem Egmontu „Ilustrowana Encyklopedia Star Wars”, która trafiła do mnie na recenzję, ale po pierwszym przejrzeniu myślę, że stanie się ona nieodłącznym elementem redaktorskiej twórczości.

Tytuł polski: Star Wars. Encyklopedia Ilustrowana
Tekst: Tricia Barr, Adam Bray oraz Cole Horton
Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza i Błażej Niedziński
Projekt: Rosamund Bird, Mark Richards i Gary Hyde
Przedmowa: Dennis Muren

Archiwum Scarif w pigułce

Uniwersum Gwiezdnych Wojen jest przeogromne. Przeróżne światy, egzotyczne rośliny, potężne i malutkie zwierzęta czy różnorodne osobniki gatunków inteligentnych. W pewnym momencie dostrzegamy, że jest tego po prostu już za dużo. Jak spamiętać co najważniejsze, a w razie potrzeby odświeżyć braki? Korzystając z ilustrowanej encyklopedii, gdzie hasła uzupełnia cała gama obrazków łatwo pobudzająca naszą pamięć. Jak słusznie w swojej przedmowie zaznacza Dennis Muren — niniejsza książka jest hołdem dla detali.

Tłem galaktycznej historii widzianej na dużym ekranie, telewizyjnym serialu czy komiksowych kadrach są planety pełne przerastających wyobraźnię stworzeń, pnących się roślin i klimatycznych krajobrazów. Składa się na to tak wiele detali, że warto przyjrzeć im się z bliska. Temu zagadnieniu poświęcone zostały właśnie pierwsze rozdziały encyklopedii, gdzie zagłębiamy się w geologię oraz naturę Gwiezdnych Wojen. Dzięki obfitym zasobom informacji oraz szczegółowym obrazkom wyruszamy w podróż po galaktyce, a odnaleźć możemy w niej znane jak i nieznane światy. Sprawdzimy panujące tam warunki atmosferyczne, poznamy ich ukształtowanie, przyjrzymy się towarzyszącym księżycom, a ostatecznie zejdziemy na powierzchnię by poznać jej mieszkańców.

Wiedzieliście, że wioska najechana przez Najwyższy Porządek na Jakku zwała się Tuanal? Z encyklopedii dowiecie się nie tylko o tym, ale poznacie wiele innych ciekawych informacji. Jakie stworzenie ujeżdżał Saw Gerrera w czasach wojen klonów? Majestatycznego Rupinga. Na jakich planetach występują ślimakożuki? Naboo i Tatooine. Czego jeszcze nie wiesz na temat istot z odległej galaktyki? Zapewne wiele, ale z encyklopedią każda tajemnica się wyjaśni.

W kolejnych rozdziałach poznajemy bliżej historię galaktyki oraz losy postaci, które ją kształtowały. Wszystko ubrane oczywiście w ładne zdjęcia i rozsądnie zaprezentowane informacje. Dowiemy się niniejszym, jakie wydarzenia poprzedziły wybuch wojen klonów, jacy piloci brali udział w szturmie na pierwszą Gwiazdę Śmierci czy jakimi insygniami posługiwały się siły Najwyższego Porządku. Wiedza z rozdziałów tych jest szczególnie przydatna dla tych, którzy nigdy nie oglądali animowanych seriali, a chciałby w szybki i prosty sposób sprawdzić, jak wpisują się one w kanoniczną historię.

Jak to się tłumaczy?

Definitywnie warto wspomnieć o stronach poświęconych sześciu milionom form komunikacji… no przynajmniej tym najistotniejszym. Jak powiedzieć „zamknij się” w języku, którym posługują się członkowie Federacji Handlowej? Jak po huttyjsku krzyknąć „macki do góry!”? Poza najważniejszymi słówkami do naszej dyspozycji oddano również alfabet w sześciu najważniejszych językach uniwersum, a dzięki któremu możemy bez problemu porozumieć się z każdym napotkanym mieszkańcem galaktyki. Vor Entye, czyli „dziękuję” po mandaloriańsku!

Kolejne rozdziały wyjaśniają nam bliżej tajniki technologii Gwiezdnych Wojen, czyli co zasila ogromne gwiezdne niszczyciele, jakie rodzaje droidów przetaczają się pomiędzy nogami bohaterów, a także jakimi czołgami walczyła Republika z siłami Separatystów podczas wojen klonów. Skąd wziął się mroczny miecz i dlaczego ma on tak duże znaczenie dla Mandalorian? Czym była tajemnicza superbroń Sithów na planecie Malachor? Co konkretnie ulepszono w myśliwcach TIE po upadku Imperium Galaktycznego? Na te pytania i wiele innych odpowiedzi czekają w galaktycznej encyklopedii!

Podsumowanie

Encyklopedia to ogromna dawka informacji o uniwersum, która przyda się każdemu podczas przygody z Gwiezdnymi Wojnami. Mamy pytania? Tutaj znajdziemy na nie odpowiedzi, a także dowiemy się wielu rzeczy, których wcześniej nie dostrzegliśmy na ekranie. Wysoka jakość wykonania, przepiękne zdjęcia i przystępna forma. Polecam!

Książkę nabyć można tutaj > https://egmont.pl/Star-Wars.-Encyklopedia-ilustrowana,3754006,p.html

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza bez którego ta recenzja nie byłaby możliwa.